Stichting Lobi: Extra aandacht voor kankerpreventie
Het nastreven van een gezonde levensstijl kan volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie daarbij een grote bijdrage leveren. Daartoe wordt aangeraden om regelmatig te bewegen om overgewicht tegen te gaan. Ook het nuttigen van veel fruit en groenten en het vaker laten staan van bewerkte voeding en rood vlees dragen bij aan een gezonde levensstijl.
Als daarnaast ook nog het alcoholgebruik wordt gematigd en men stopt met roken, dan heeft men het abc van een gezonde levensstijl onder de knie en neemt het risico op het krijgen van kanker af.
Voor Lobi, die zich mede inzet op het voorkomen van baarmoederhalskanker, is het erg belangrijk dat vrouwen zich regelmatig laten screenen. Daardoor kunnen vrouwen tijdig erachter komen als er afwijkingen zijn die nader onderzocht en behandeld kunnen worden. Deze afwijkingen hoeven dan niet uit te groeien tot baarmoederhalskanker en onze Surinaamse vrouwen overlijden dan ook niet onnodig aan baarmoederhalskanker.
Het is belangrijk dat de samenleving beseft dat baarmoederhalskanker voorkomen kan worden en dat eenieder daar een bijdrage aan moet leveren. We willen niet dat kinderen hun moeder onnodig kwijtraken en dat gezinnen ontwrichten, omdat vrouwen niet of niet regelmatig komen screenen.
Ook het ontdekken van borstkanker in een vroege fase kan de behandelings- en overlevingskansen van vrouwen (en mannen) vergroten.
Bureau Gemeenschap Projecten als partner
Lobi heeft met ondersteuning van fondsen van het Bureau Gemeenschap Projecten (BGP) van het Ministerie van Financiën en Planning van mei tot en met november 2024 haar preventieve diensten, middels buitendiensten, dichter bij de vrouwen in Saramacca gebracht. Er zijn in totaal 546 vrouwen bereikt, waarvan 511 zijn gescreend op baarmoederhalskanker en bij 442 vrouwen zijn er borstonderzoeken gedaan. In totaal zijn er 953 services verleend aan de vrouwen van Saramacca.
Met ondersteuning van het BGP start Lobi op 4 februari Wereldkankerdag, wederom met baarmoederhalskankerscreening en borstonderzoeken in het district Commewijne. De nadruk zal worden gelegd op het bereiken van vrouwen die niet verzekerd zijn voor wie BGP de kosten zal dragen.
Met behulp van lokale organisaties zoals bijvoorbeeld de sportvereniging Elmar (Ellen Mariënburg) zullen deze groep vrouwen worden gemobiliseerd en geregistreerd. In de komende periode worden meerdere buitendiensten in Commewijne ingepland.
Borstkanker Telethon Oktober 2024 en follow up
In oktober vorig jaar heeft de zangeres Naomi Sastra met haar team en medewerking van ATV een Telethon georganiseerd voor borstkankerbewustzijn, met als slogan "Samen tegen borstkanker – elke bijdrage telt!". Bij deze Telethon zijn er ook bijdragen geweest van Telesur, de First Lady Melissa Santokhi-Seenacherry en andere gelijkgestemden. De verzamelde middelen zijn bestemd voor borstonderzoeken en aan Lobi is gevraagd om hier verder invulling aan te geven.
In het kader van Wereldkankerdag op 4 februari start Lobi daarom op haar hoofdkliniek in Paramaribo met gratis borstonderzoek voor vrouwen die niet verzekerd zijn. Na evaluatie zullen ook de andere poliklinieken in Lelydorp en Nieuw Nickerie worden betrokken.
De eerste screeningsdag is op het Gezondheidscentrum van de RGD-poli te Ellen op 4 februari van 08.00 u. – 13.30 uur.
Nensy Bandhoe
Algemeen Directeur
Stichting Lobi Health Center
Vandaag
-
16:34
Het juridisch moederschap
-
14:32
Wereld Kanker Dag: Suriname zet in op versnelde strijd tegen baarmoederhalskanker
-
12:30
Na COP30 krijgt Suriname–Brazilië-overleg concreet vervolg
-
10:28
Trump en Petro: onverwachte verstandhouding in Witte Huis
-
08:25
Dodelijke aanrijding tussen bromfietsen te Nieuw-Amsterdam (update)
-
06:51
Rapport: Wereldwijde conflicten drijven humanitair recht tot het uiterste
-
04:54
Wisselend weer met zon en buien
-
02:56
Opmerking Jarbandhan over ‘politieke kleur’ pg leidt tot commotie in DNA
-
00:58
12 maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen politieagenten in Pikin Saron-zaak
-
00:00
Atompai lijnrecht tegen fractieleider: geen CCJ en wel college van pg's
Gisteren
- Druk op Guyanese parlementsvoorzitter om mediabeperkingen op te heffen
- Afro Caraïbische Educatie Academie reikt eerste certificaten uit
- De onbegrijpelijke visummuur voor Suriname
- Man (64) zwaar toegetakeld met stroomkabel na burenruzie; verdachte aangehouden
- Gewapende roofoverval op goudzoekerskamp in Pikin Kawina
- China blijft kolencentrales bouwen ondanks bloeiende zonne- en windenergiesector
- Medische Zending-poli Coeroeni officieel geopend
- Goud staat op het punt nieuwe records te bereiken nu kopers terugkeren
- Duurzaam ontwikkelingsprogramma West-Suriname gestart
- Suriname: crisis in slow motion
- Zon en lokale buien
- Bangladesh nadert verkiezingen: India, Pakistan en China volgen nauwlettend
- Column: Hervormen, ja, maar niet blind
- Brunswijk: Jones is handlanger van de regering
- Pawiroredjo: Begin bij politie en capaciteit; meerdere pg’s lossen kernproblemen niet op
Eergisteren
- MCP heropent winkel en breidt assortiment verder uit
- Buitenlandse arbeid in Suriname: Tijd voor eerlijke zelfreflectie
- Projecten tot US$ 150.000 mogelijk voor Surinaamse landbouwers
- Fernandez wint presidentschap Costa Rica, partij boekt ruime parlementaire meerderheid
- Brunswijk: onafhankelijkheid pg mag niet worden uitgehold
- Stichting 8 December 1982: Vertrouwen in pg blijft
- Goud en edelmetalen populair ondanks recente koersdaling
- 42 militairen bevorderd; uitvoering defensiebeleid
- Heftig interruptie debat hervorming OM: ‘Er is geen vertrouwen in de pg’
- Warm weer met in de middag verspreide buien
- Mexicaanse president Sheinbaum belooft humanitaire hulp naar Cuba te sturen
- Column: Onze gezondheid begint bij onszelf: de strijd tegen chikungunya
- BLTO blijft in actie: eerst daden, dan pas normalisatie