Leven in harmonie met de natuur
Suriname dreigt zijn positie als meest bebost en koolstofnegatief land te verliezen door roekeloze houtkap, milieuonvriendelijke mijnbouw en de dreiging van grootschalige, gemechaniseerde en chemische landbouw met genetisch gemodificeerd materiaal en overmatig gebruik van kunstmest, pesticiden en herbiciden. Ontbossing, uitputting van onze bodem, vervuiling van de natuur en vergiftiging van water en lucht brengen de veiligheid van voedselbronnen en de volksgezondheid in gevaar en vormen een ernstige bedreiging voor het ecologisch evenwicht. Dit maakt steeds meer gebieden van ons land onleefbaar, vooral voor inheemse en tribale gemeenschappen.
De eerste actie van het Suriname Amazone Collectief om de dreigende ecologische ineenstorting een halt toe te roepen vond plaats tijdens de internationale Amazonedialoog, die in 2023 in Brazilië werd gehouden. Een groot aantal organisaties, onderzoekscentra en deskundigen kwam bijeen om samen met vertegenwoordigers van inheemse en tribale gemeenschappen een ecologisch verantwoord ontwikkelingspad voor het Amazonegebied uit te stippelen. Het Suriname Amazone Collectief organiseerde een sessie waarin werd benadrukt dat Suriname het enige land in de regio is dat de grondenrechten van de inheemse en tribale volken niet erkent.
Het huidige dominante economische model veroorzaakt ernstige schade aan het milieu en aan de bewoonbaarheid van ons land. Met ‘Leven in Harmonie met de Natuur’ wordt een alternatieve ontwikkelingsstrategie uitgewerkt, aan de hand van praktijkgericht wetenschappelijk onderzoek. Samen met alle belanghebbenden zullen levensvatbare oplossingen worden geïdentificeerd.
Ecotoerisme, geneeskrachtige planten, grondstoffen voor cosmetica en bosproducten en koolstofkredieten kunnen enkele miljarden dollars opleveren zonder vernietiging van bos en leefgemeenschappen. In plaats van grootschalige, gemechaniseerde en chemische landbouw, zal een ontwikkelingsbeleid dat gebaseerd is op herstel van de bestaande landbouwgebieden het behoud van de bossen ten goede komen.
Met behulp van het onderzoeksprogramma wordt nagegaan hoe een alternatieve strategie in harmonie met de natuur voldoende welvaart kan brengen voor ons volk. Het vergroten van het sociale en politieke bewustzijn van alternatieve ontwikkelingsmodellen die ons eigen potentieel mobiliseert in eigen beheer, zal de weg vrijmaken voor toekomstige duurzame strategieën.
Leven in Harmonie met de Natuur wordt officieel gelanceerd in het Cleviapark met presentaties door Rudi van Kanten, Josee Artist en Jack Menke. Met deze launch wordt het startsein gegeven voor een nieuwe ontwikkeling voor Suriname om zijn status als meest bebost land veilig te stellen en een strategie uit te zetten voor welzijn en gedeelde welvaart die voortkomt uit harmonie met de natuur en met elkaar.
Suriname Amazone Collectief
(Voor informatie: suramazoncollectief@gmail.com).
Documenten:
Vandaag
-
17:02
SOVA: Advies over gefaseerde invoering NBW is genegeerd
-
16:44
SWOS wil rechtvaardiger beleid voor Surinaamse werkenden
-
15:29
Jachtincident loopt fataal af in Casipora-gebied
-
15:01
Verwerking stembiljetten officieel gestart
-
13:33
NDP: Strijd arbeidsvoorwaarden urgenter dan ooit
-
12:55
President benadrukt inzet werkende mens op Dag van de Arbeid
-
12:04
Chaos bij uitbetaling sociale uitkering Brokopondo
-
11:50
Wake voor Adrianna Young gehouden te Waka Pasi
-
11:06
VHP eert arbeiders als stille kracht economie
-
09:10
Bond OW eert Anton de Kom met kranslegging en opruimactie
-
07:12
Dag van de Arbeid: Surinaams Erfgoed van strijd en solidariteit
-
05:14
Afwisselend bewolking en regen
-
04:53
DNA-kandidaat Jamiro Pink beschuldigd van verkrachting
-
03:27
Vakcentrale C-47 wijst vervolg IMF-programma af
-
01:53
Persrechter: Toegeven aan eisen politieke partijen zou verkiezingen in gevaar brengen
-
00:59
Column: Geen zuivere koffie
-
00:00
Mathoera voor presidentschap: Geen één-twee met Santokhi
Gisteren
- PAHO: Grote tekorten aan zorgpersoneel dreigen in Amerika's
- Suriname moet eerst zijn bestuursrecht versterken
- NDP treurt om het overlijden Wijdenbosch – staatsman, bouwer en mentor
- Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
- Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
- Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
- Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
- Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
- SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
- Ex-president Wijdenbosch overleden
- Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
- 41 ondernemers krijgen financiële steun via SURGE-project
- Zaaien met olie
- Kans op korte buien in de middag
- Canadese liberalen winnen minderheidsregering
- Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
- OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Eergisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs