Simons pleit voor gezond fiscaal beleid en actieve productie-economie
President Jenny Geerlings-Simons voorziet in het beleid van haar regering een gezonde balans tussen de macro-economie en de reële economie. Wat het fiscaal beleid betreft, maakt de president duidelijk dat de regering geen geld zal uitgeven dat er niet is. Anderzijds pleit zij ervoor dat er ruimte moet zijn voor productieve investeringen, om zo een evenwichtige economische groei te realiseren.
Een van de eerste vereisten is dan ook dat de begroting voor 2025 wordt goedgekeurd door De Nationale Assemblée (DNA), waarna gewerkt zal worden aan de begroting voor 2026. “Er kunnen natuurlijk momenten zijn waarop je uitgeeft omdat je verwacht dat de inkomsten volgens de begroting zullen binnenkomen,” stelt de president. “Maar dat mag geen structureel karakter krijgen. Anders loopt de staatsschuld alleen maar verder op,” zei het staatshoofd tijdens een persmoment woensdag.
Simons erkent echter dat er ook onvermijdelijke uitgaven zijn, omdat veel zaken structureel zijn verslechterd. “De hele economie waarin mensen geld verdienen en produceren is achteruitgegaan,” stelt zij. Macro-economisch kan de Centrale Bank volgens haar tijdelijk bijsturen, maar dat is slechts op de korte termijn effectief. “Als je daarmee je reële economie niet verbetert, zal je altijd terugvallen,” benadrukt de president. Volgens haar zal er hoe dan ook geproduceerd moeten worden, zodat de macro-economische situatie zich duurzaam kan verbeteren.

Vicepresident Gregory Rusland feliciteert de president na de beëdiging.
De president benadrukt dat het aan het begin van de nieuwe regeerperiode een uitdaging zal zijn om offers te vragen van de samenleving. Toch mag het volgens haar nooit zo zijn dat kinderen zonder eten komen te zitten. “Als er geen geld op de begroting beschikbaar is voor zulke zaken, zullen we met z’n allen in onze zakken moeten tasten,” zegt zij. “Het gaat om fiscale discipline aan de ene kant, en aan de andere kant om het zoeken naar investeringsmogelijkheden.”
IMF
In aanloop naar de kabinetsformatie zijn er gesprekken gevoerd met het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Simons zegt dat deze gesprekken worden voortgezet en dat er wordt gekeken naar hoe en op welke manier de samenwerking met het IMF kan worden gecontinueerd. Duidelijk is dat de president nu wel voorstander is van verdere samenwerking, maar niet op de manier zoals die in de afgelopen vijf jaar is verlopen, met een herstelprogramma uitgevoerd door de regering-Santokhi.
“Onze instituten moeten worden versterkt, er zullen middelen nodig zijn en technische deskundigheid. Dat willen we graag. Wat we niet gaan doen, is het volk opnieuw blootstellen aan een reeks verarmende maatregelen. Een IMF-programma zoals we dat de afgelopen jaren hebben gekend, gaan we dus niet doen. Onze kinderen moeten we naar school kunnen sturen en ze moeten te eten krijgen”.
Wat betreft de overdracht van het bestuur van de regering-Santokhi naar de regering-Simons geeft het nieuwe staatshoofd aan dat dit proces nog bij wet moet worden vastgelegd. Hoewel er reeds enkele overdrachtsmomenten en gesprekken hebben plaatsgevonden tussen aftredende en nieuwe ministers, vindt Simons dat het proces snel en vrij onvoorbereid verloopt. Voor haar is het van groot belang dat nauwkeurig wordt vastgesteld wat precies wordt overgenomen. Uit het gesprek met voormalig minister Stanley Raghoebarsing van Financiën en Planning is in ieder geval gebleken dat de uitbetaling van salarissen en de jaarlijkse vakantietoelage voor de maand juli is gegarandeerd.
Vandaag
-
10:45
Costa Ricanen naar de stembus
-
08:50
Bestuurder meldt zich na dodelijke aanrijding bij politie
-
06:52
De DIPLOMATENKLAS 2026: met de koffers op stap
-
04:54
Rustig weer met zon en bewolking; verspreide buien
-
02:56
Maersk neemt tijdelijk beheer Panama-kanaalhavens over na rechterlijke uitspraak
-
00:58
Van binnenuit bekeken: waarom onze hoorzittingen de olie-dollars niet zullen overleven
-
00:00
Onderwijsbonden slaan alarm: leerkrachten kunnen niet langer rondkomen
Gisteren
- India AI ziet Suriname als strategische partner in AI-ontwikkeling Global South
- RO ondersteunt jonge ondernemers via PKF Level-UP krediet
- Venezuela kondigt amnestie aan voor politieke gevangenen
- Patholoog tijdens zitting: Slachtoffer via de mond doodgeschoten
- Cubanen schakelen over op overlevingsmodus
- Woning aan Emile Meinzakstraat in de as gelegd door brand
- Betaald en gebouwd, maar geen eigendom; kopers vast door betwiste hypotheek
- Militair betuigt spijt in zaak rond misbruik stiefdochter en hiv-besmetting
- Sapoen: Laat Grondwet keuze open voor hoogste instantie; ook investeringen in basis
- Dag begint rustig, eindigt wisselvallig
- VS-Iran spanningen: diplomatiek offensief om oorlog te voorkomen
- Krijgsraad: onvoldoende bewijs dat Veira opdrachtgever was
- OM weigert uitstel uitvoering vonnis; Van Trikt wil veroordeling internationaal aanvechten
Eergisteren
- Joan Nibte: Niet de houtexporteurs, maar het improviserende ministerie
- Bouwprijzen blijven stijgen: bijna 15 procent hoger dan een jaar geleden
- Suriname en China zetten stap richting verlichting schuldenlast
- Starmer benadrukt noodzaak open blik op China ondanks waarschuwing van Trump
- Corruptie bestrijden in woord én daad
- Veira na vrijspraak: God is groot en zeer te prijzen
- Danielle Veira vrijgesproken van alle tenlasteleggingen
- Goud, zilver en koper kelderen na winstnemingen en stabilisatie dollar
- ‘Literaire Blik op ons Verleden’ brengt slavernijgeschiedenis de klas in
- Venezuela ondertekent oliewet terwijl VS sancties versoepelt
- Weerbeeld blijft wisselvallig met ruimte voor zon
- Gajadien: VHP kiest nu voor CCJ als derde instantie, niet voor eigen Hoge Raad
- Dossier houtexport 14 - Column: Toen onrecht bijna een certificaat kreeg
- Parmessar bepleit Hoge Raad en College van PG’s