Column: Voetbal is ‘Big business’
De afgelopen weken zijn voetballiefhebbers getrakteerd op maar liefst twee grote toernooien. Voor de Concacaf-regio stond de Gold Cup op het programma en tegelijkertijd werd ook de FIFA Club World Cup afgewerkt. Beide evenementen vonden in Amerika plaats. In de Gold Cup streden nationale ploegen om de felbegeerde beker en een prijzenpot van 1 miljoen, terwijl in het ander toernooi clubs van verschillende federaties elkaar bekampten om de beker en het grootste aandeel in een duizelingwekkende prijzenpot van maar liefst US$ 475 miljoen. Chelsea heeft als winnaar ruim US$ 115.000.000,- bij elkaar gevoetbald en heeft slechts US$ 2.000.000,- laten liggen door een verlies in de groepsfase. Daarnaast krijgt de club evenals de andere Europese vertegenwoordigers tussen de US$ 12,8 en 38,2 miljoen.
De genoemde bedragen zijn slechts een deel van de enorme prijzenpot van US$ 1.000.000.000,- die door de FIFA beschikbaar is gesteld voor de gezamenlijke deelnemers. Aan de clubs is er in totaal US$ 475 miljoen uitgereikt voor de sportieve prestaties en daarnaast is er US$ 525 miljoen beschikbaar gesteld als startgeld voor de gezamenlijke deelnemers. Hoe verder een club kwam in het toernooi, hoe groter het bedrag dat uiteindelijk werd bijgeschreven op de rekening. Deze astronomische bedragen garanderen de deelname van grote clubs en maken het toernooi erg aantrekkelijk voor clubs over de hele wereld, daarnaast stellen ze deelnemers in staat om nog meer te kunnen investeren in hun club en zo een volgende keer weer acte de présence te kunnen geven.
Elke serieuze voetbalclub zou geïnteresseerd moeten zijn in de kwalificatieprocedure voor dit wereldtoernooi dat eens in de 4 jaren plaatsvindt. Op basis daarvan moet er een meerjarenplan worden samengesteld dat ernaar toe moet leiden dat de club er kan staan in de volgende editie. Sinds de erkenning van de SML door de CONCACAF, is het nu ook mogelijk voor Surinaamse clubs om te streven naar kwalificatie voor de volgende editie. Natuurlijk moeten we realistisch blijven, maar de aanstaande deelname aan de regionale competities moet serieus worden aangepakt, zodat clubs uit de SML kunnen zien waar ze staan en tijdig kunnen bijsturen. De regionale toernooien moeten niet gezien worden als een beloning voor de lokale prestatie, maar veeleer als een kans om zich te meten met regionale opponenten.
Het hedendaagse voetbal vereist een professionele aanpak, waarbij forse investeringen onontbeerlijk zijn om bij de besten te horen. Het streven van de kampioen en semi-kampioen van de vorige jaargang van de SML die de komende tijden actief zullen zijn in de regio, moeten hun beste beentje voor zetten om een goede beurt te maken. De spelers moeten goed ingelicht worden over wat er allemaal op het spel staat en de organisatie van de clubs moet geprofessionaliseerd worden, zodat er een transformatie in denken en doen kan plaatsvinden. De kijk van clubeigenaren op voetbal moet drastisch veranderen, zodat ze gaan beseffen dat voetbal niet alleen sport is, maar vooral ‘Big business’. Deelname aan het WK voor clubs moet
Mireille Hoepel
Vandaag
-
16:14
India sluit overeenkomst met Brazilië om afhankelijkheid van China te verminderen
-
12:12
Caricom-top cruciaal voor Suriname in veranderende wereldorde
-
10:45
Lula: Brazilië wil geen 'nieuwe Koude Oorlog'
-
08:48
Onenigheid tussen twee mannen om vrouw leidt tot veroordeling
-
06:51
Parmessar: Ontbrekende documenten blokkeren start begrotingsdebat
-
04:53
Rustige zondag met afwisseling van zon en bewolking
-
02:55
India's AI summit overschaduwd door chaos en controverse
-
00:57
Gajadien: Begroting 2026 strijdig met Comptabiliteitswet: oproep tot onmiddellijke correctie
-
00:00
Girdhari (VES): Wetten geldelijke voorzieningen moet met spoed worden gecorrigeerd
Gisteren
- Buitenlands beleid moet meer opleveren voor Suriname
- Verdachten zeggen niet te weten dat puma en toekan beschermde diersoorten zijn
- BIS brengt diplomaten en bedrijfsleven samen voor versterking internationale samenwerking
- VSB vraagt bedrijven om input voor vaststelling minimumuurloon 2026
- Streekziekenhuis Atjoni stabiliseert zwaargewonde politiebrigadier
- Piloot zet toestel veilig aan de grond na noodlanding achter Hollandse Kamp
- Gewapende beroving aan de Wonglaan: SRD 120.000 buitgemaakt
- Cubaanse veiligheidstroepen verlaten Venezuela nu Amerikaanse druk toeneemt
- Verdachte steekt brigadier te Atjoni; agent opgenomen in ziekenhuis
- Camerabeelden worden opnieuw bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- Eerste Anton de Kom-lezing in Suriname belicht rijke nalatenschap van verzetsheld
- Zonnige dag met kans op buien in vooral binnenland
- Hoge Raad zet streep door Trumps tarieven, hij legt nieuwe op
- Verdachte in moordzaak Chablani ontkent schuld tegenover Krijgsraad
- Nieuwe generator Wakay-pompen vandaag in Nickerie
Eergisteren
- Na terugroeping Faucher: VS-zaakgelastigde bespreekt nieuwe fase in relatie
- In Memoriam: René Bilkerdijk, vakbondsleider, wetenschapper en sportbestuurder
- Suriname mikt op sterkere regionale rol tijdens jubileumeditie Caricom-top
- Venezuela verleent amnestie, honderden politieke gevangenen kunnen vrijkomen
- President lanceert platform om kwetsbare Surinamers naar werk en ondernemerschap te leiden
- Gewapende beroving bij winkel aan Van Kallenweg snel opgelost
- Politie Rijsdijk treft menselijke resten aan tijdens surveillance
- Gewapend viertal ontvoert man bij zijn woning
- Coronie en het mysterie van de ‘afwezige epidemie’
- OM intensiveert uitvoering strafvonnissen; ook zware zaken actief opgepakt
- Overwegend warm weer en licht wisselvallig
- Ex- prins Andrew: van helikopterpiloot naar handelsgezant naar paria binnen het koningshuis
- Column: Volksvertegenwoordigers of belangenvertegenwoordigers
- VES: Wanica Ziekenhuis uitbouwen tot centrum voor chronische zorg