Onwettige herbenoeming CBvS-governor Roemer op de valreep gecorrigeerd
De herbenoeming van Maurice Roemer als governor van de Centrale Bank van Suriname (CBvS), voor een periode van één jaar, is op 11 juli op de valreep gecorrigeerd door de regering-Santokhi, die vandaag het veld ruimt. Deze correctie komt ondanks het feit dat bij de eerdere herbenoeming al bekend was dat deze in strijd was met de artikelen 28 en 29 van de Bankwet. De wet schrijft voor dat slechts één keer herbenoemd kan worden, en dan voor een vaste termijn. In de nieuwe Bankwet van 2022 is die termijn verlengd van vijf naar zeven jaar.
Aftredend president Chan Santokhi verklaarde destijds dat de herbenoeming van Roemer voor slechts één jaar, bedoeld was om de stabiliteit binnen het financieel-economisch beleid te waarborgen en de continuïteit in het leiderschap van de CBvS te behouden. De verlenging van Roemers termijn volgde toen op een spoedvergadering van de regeringsraad onder leiding van Santokhi.
Enkele dagen terug, op 11 juli heeft de regering de herbenoeming alsnog gecorrigeerd. De eerdere aanstelling voor één jaar, die juridisch onhoudbaar was, is nu aangepast in overeenstemming met de Bankwet: Roemer is herbenoemd voor een termijn van zeven jaar, dus tot 2032. Deze kwestie is tijdens de transitieperiode besproken tussen een team onder leiding van Santokhi en aankomende president Jennifer Geerlings-Simons. Afgesproken is dat Santokhi de correctie moest plegen.
De herbenoeming in februari 2025 voor slechts één jaar, en de daaropvolgende correctie, staan niet op zichzelf. Zonder deze aanpassing zou de oorspronkelijke benoeming als onwettig worden beschouwd, wat zou betekenen dat alle handelingen van Roemer tussen februari 2025 en februari 2026 juridisch ongeldig zouden zijn. Dat zou ernstige juridische complicaties met zich meebrengen.
Politieke calculaties over de uitslag van de recente verkiezingen, zijn mogelijk medebepalend geweest voor de onwettige herbenoeming, blijkt uit bronnen van Starnieuws. Het was algemeen bekend dat Roemer persoonlijk niet voor een tweede volledige termijn zou aanblijven, mede omdat hij in 2020 net vóór de verkiezingen was aangesteld door de regering-Bouterse. Door de herbenoeming in februari kon Roemer nog één jaar blijven, waarna de politiek in 2026 een nieuwe governor zou kunnen benoemen. Alle veiligheidskleppen hebben gefaald bij de herbenoeming van 1 jaar, waarbij er in februari niet aan de bel is getrokken over de strijdigheid met de Bankwet.
Na de verkiezingsuitslag van 25 mei 2025, die voor de regering-Santokhi anders uitpakte dan was verwacht, moest de onwettige herbenoeming van Roemer worden gecorrigeerd. De governor is nu, zoals wettelijk vereist, voor een periode van zeven jaar herbenoemd. Deze termijn is opgenomen in de nieuwe Bankwet om te voorkomen dat de zittingstermijn van een governor samenvalt met de vijfjarige politiek bestuurlijke periode van een regering.
Tijdens de onderhandelingen is afgesproken dat NPS een kandidaat voor de invulling van de functie van governor mocht voordragen. Nu wordt er nagegaan hoe Roemer eventueel kan worden uitgekocht.
Vandaag
-
09:11
Legitieme portie: wie moet opletten en wat moet u doen?
-
07:13
Een ambassadeur met oog voor het kleine: Walter Oostelbos en zijn stille ode aan Suriname
-
05:19
Wetenschappelijk personeel AdeKUS in actie ondanks eerder overleg met vicepresident
-
04:25
Wisselvallig weer met kans op buien en lokaal onweer
-
02:27
Magyar’s overwinning markeert mogelijk einde van EU-Hongarije spanningen
-
00:59
Column: De laatste ontmoeting die misschien niet komt; kille visumprocedure
-
00:00
Hoger beroep tegen ex-accountmanager DSB: miljoenenclaim en getuigenverklaringen
Gisteren
- AdeKUS richt blik op kloof tussen beleid en uitvoering tijdens Bestuurskundeweek
- Republic Bank introduceert online rekening openen via RepublicOnboard
- SVB onderzoekt nationaliteitskwestie spelers en kiest voor lokale selectie tegen Belize
- Nalatenschap van Claudetta Toney: klein van gestalte, groot in daden
- OWOS schort beraad op na constructief overleg met EBS-directie
- Olieprijs stijgt bijna 8% boven $102 voorafgaand aan Amerikaanse blokkade van Iran
- Lijk aangetroffen langs Martin Luther Kingweg; mogelijk slachtoffer steekpartij
- OWOS legt werk neer bij EBS: Directie weigert structureel overleg
- Systeemonderhoud Finabank uitgelopen; diensten pas dinsdag volledig hersteld
- Peneux: Overheidsapparaat ontregeld door politiek ingrijpen en scheve beloningen
- Wisselvallig weer met kans op verspreide buien
- Lessen uit de oorlog tussen de VS en Iran
- Column: Leren van de vredesboodschap van Avurudu
- Belastingvrije kinderbijslag omhoog, uitkering blijft onveranderd
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 919
- Grote inbraak in woning: geld, goud en vuurwapens buitgemaakt
- President ziet groeipotentie AVD als toeristische trekpleister
- Assembleedelegatie naar Turkije voor internationale assemblee
- Tuberoos opnieuw winnaar culturele klasse bij Avondvierdaagse
- Guyana zoekt naar gecrashte piloot nabij Braziliaanse grens
- De politieke barometer, oftewel de kunst van het regeren!
- VS-Iran vredesgesprekken eindigen zonder akkoord, delegaties verlaten Pakistan
- Politiebericht over dood drie jonge kinderen na ziekteverschijnselen
- Bollywood-zangeres Asha Bhosle is niet meer
- Caribisch gebied groeit uit elkaar, regio met twee gezichten
- Wisselvallig weerbeeld met toenemende bewolking
- VS-Iran onderhandelingen voorlopig gepauzeerd: grote meningsverschillen blijven bestaan
- Suriname pleit voor eerlijke klimaatfinanciering tijdens Amazone overleg
- Analyse: Rekenkamer legt systeemfout bloot: probleem is geen geld, maar bestuur