Raghoebarsing pleit voor wettelijke verankering RVI-programma
Op de persconferentie maandag in Residence Inn over de huidige staat van de economie heeft Raghoebarsing kort aandacht besteed aan het RVI. Hij toonde aan dat vanaf medio mei – toen president Chan Santokhi persoonlijk de eerste certificaten heeft uitgereikt en de eerste betalingen zijn gedaan aan senioren van 80 jaar en ouder – het aantal registraties explosief is gegroeid: op 15 mei stond het aantal op 9.942, op 30 mei op 50.260. Tot en met 30 juni is het langzaam gestegen tot 61.920.

Het RVI-certificaat vertegenwoordigt het recht op één aandeel ter waarde van US$ 750. Vanaf 2028 komt daar jaarlijks 7 procent rente bij op de US$ 750, tot en met 2035. Het bedrag moet dan zijn gegroeid naar US$ 1.275. Vanaf 2028 kunnen deelnemers ervoor kiezen om de jaarlijkse rente op te nemen, of zij laten het aandeel renderen tot en met 2035 zonder tussentijdse opnames. In dat geval hebben zij extra winst: behalve de US$ 1.275 ontvangen ze een Top-Up-bonus van US$ 150. Het eindbedrag wordt dan US$ 1.425. Op dit moment zijn er nog geen olie-inkomsten uit Blok 58. De verwachting is dat de eerste olieopbrengsten vanaf 2028 binnenstromen.
Volgens cijfers van de overheid zouden 572.000 Surinamers in aanmerking kunnen komen: 100.580 zestigplussers en 26.455 personen met een beperking (Groep A), 282.731 personen tussen 18 en 60 jaar (Groep B) en 162.266 personen jonger dan 18 (Groep C). Uit Groep A hebben zich inmiddels 19.887 personen geregistreerd, 41.573 uit Groep B en niemand uit Groep C.
Uit Groep A krijgen alleen 80-plussers eerder toegang tot een deel van het geld. Zij mogen tegen de dagkoers hun recht op de royalty doorverkopen aan een bank voor US$ 750. Ondertussen hebben 3.318 van de 80-plussers hun RVI-certificaat geruild voor geld. Tot nu toe doet alleen de Hakrinbank mee aan het RVI-project. Een van de grote bezwaren is dat het RVI-project geen wettelijke basis heeft en dat dit risico’s met zich meebrengt voor de deelnemende banken.
“Het loopt gewoon goed, mensen zijn er positief over,” vindt Raghoebarsing. “We hebben de zorgpunten besproken met de komende regering. Het is geen schuld en het is betaalbaar. Maar het is belangrijk om andere particuliere banken over de streep te trekken. Voor het eind van de maand moeten we hen erbij halen. Ten tweede: het omzetten van dat staatsbesluit in een volwaardige wet. De regering besluit zelf welke richting ze op wil gaan. Maar wat wij hebben gezien, is dat de burgerij – met name de senioren – hier erg positief over is. Het zou goed zijn om ermee door te gaan.”
Vandaag
Gisteren
- Nǐ hǎo..., Xièxiè..., Bù kèqì...
- Politiebericht over dodelijke overval in Brokopondo
- Halfjaarevaluatie MZ: zonder structurele overheidssteun blijven doelen onhaalbaar
- Meerdere journalisten gedood bij Israëlische aanval op ziekenhuis in Gaza
- Numerus fixus en diversiteit in de medische opleiding: focus op kwaliteit
- President Simons: SLM moet losgekoppeld worden van politieke bemoeienis
- Canada overweegt troepeninzet om Oekraïne te beschermen tegen Rusland
- Hoe stop je Suriname om groot te worden
- Minister Soeropawiro dient klacht in tegen landmeter Giovanni Winter
- Ravaksur uit zorgen over verlies zelfstandigheid ministerie Arbeid
- NDP voorzichtig positief over beleid regering
- Man doodgeschoten bij incident aan weg naar Afobaka
- Hete maandag met maximaaltemperatuur 35 °C
- President Simons: Groene innovatie bij Rosebel levert winst op voor Suriname
- Tussen twee werelden: het hart blijft kloppen voor Suriname
- Intensieve vergaderperiode en toelating Santokhi na reces DNA
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 886
- Drie verdachten aangehouden in Brokopondo wegens overtreding Vuurwapenwet
- Het OM geklemd tussen onafhankelijkheid en een afhankelijkheidsrelatie
- El Salvador verscherpt schooluniformbeleid in strijd tegen bende-invloed
- Van onderwijscongres naar onderwijsresultaat?
- RBTP arresteert vijf verdachten na gewapende overval
- Op weg naar Beijing: tussen trolleys vol Suriname en een stille stad
- Drie woningen verwoest bij brand aan Calcuttastraat
- Schietincident Coesewijnestraat; man in bovenarm geraakt
- Kinderhonger in Gaza bereikt noodniveau: VN luidt alarm
- Een kritische reactie op hofpresident: Waarheid is simpelweg de waarheid
- Colombiaanse ex-leider brengt eerbetoon aan vermoorde presidentskandidaat
- Warm weer met bewolking; plaatselijke buien
- Dadergroep supermarkt snel aangehouden
- Ik neem afstand van het 'christelijke' geloof van de Suikerheren
- Rosebel Gold Mines neemt eerste vloot elektrische mijntrucks in gebruik