Frankrijk dringt aan op ratificatie grensprotocol met Suriname
Na de ratificatie zal Frankrijk de mogelijkheid verder bekijken voor de invoering van een grenspas om het leven van de lokale bevolking te vergemakkelijken. Frankrijk hoopt ook dat Suriname binnenkort het VN-verdrag inzake biodiversiteit buiten de nationale jurisdictie zal ondertekenen en ratificeren.

Een Surinaamse militair maakt opnames met een drone die is geschonken door Frankrijk aan het Nationaal Leger.
Volgens de diplomaat levert de grensoperatie ‘Atipa’ tussen Albina en Saint-Laurent-du-Maroni “bemoedigende resultaten” op. Grensbewoners stellen dat op prijs. De Lacoste: “De boodschap die we willen afgeven is duidelijk: Suriname kan niet als veilige haven dienen voor criminelen die op Frans grondgebied opereren, en Frankrijk kan evenmin als veilige haven dienen voor criminelen die in Suriname opereren.” De politiesamenwerking tussen de twee buurlanden verloopt goed.
President Chan Santokhi benadrukte het belang van een goede buur – niet alleen op het land, maar ook als maritieme partners. “Het potentieel van onze gedeelde maritieme ruimte is onderstreept door de offshore olie- en gasontwikkelingen, waar Staatsolie en TotalEnergies hand in hand werken.” In crisistijden tonen vrienden hun ware waarde, merkte Santokhi op. Naast noodhulp blijven de wederzijdse werkgroepen projecten uitvoeren op het gebied van milieu, veiligheid, rivierbeheer en sociale ontwikkeling.

Ambassadeur De Lacoste en echtgenote tijdens de receptie, na de toast met president Chan Santokhi en de gekozen president Jennifer Simons.
Het staatshoofd bedankte De Lacoste voor zijn steun aan Suriname tijdens diens ambtstermijn, zowel bilateraal als multilateraal. “Uw vriendschap is een pijler van onze vooruitgang geweest en wij blijven ons inzetten om onze samenwerking te versterken ten behoeve van de welvaart en het welzijn van onze volkeren.” Santokhi sprak het vertrouwen uit dat onder het bewind van zijn opvolger, president-elect Jennifer Geerlings-Simons, de samenwerkingsrelatie wordt voortgezet.
De president greep de receptie van Frankrijk aan om ook de diplomatieke gemeenschap te bedanken voor hun partnerschap, advies en toewijding. Santokhi: “Uw bijdragen zijn van onschatbare waarde geweest voor onze nationale inspanningen en ik dank u oprecht voor uw toewijding.”
De Lacoste droeg de viering van deze 14e juli op aan iedereen die betrokken is bij de relatie tussen Suriname en Frankrijk. Terugblikkend haalde hij verschillende wederzijdse bezoeken en uitwisselingen aan. De investeringsaankondiging van TotalEnergies heeft volgens hem de economische sfeer en de internationale perceptie van Suriname sterk verbeterd. Dit succes, onderstreept door de SEOGS-conferentie, leidde tot een toename van Franse bedrijven die zich in Suriname vestigden en anderen die nog de economische kansen verkennen. Naast TotalEnergies is ook Teleperformance actief in Suriname.
Met het oog op de komende vakantieperiode in Suriname heeft de ambassade de visumafdeling gereorganiseerd. Het aantal visumaanvraagafspraken is met de helft verhoogd.
Aan president-elect Simons en haar team, die over minder dan 48 uur hun nieuwe taken op zich nemen, wenste de Franse diplomaat veel succes toe. Hij kondigde aan dat Frankrijk zal deelnemen aan de viering van 50 jaar Srefidensi, onder andere met een tentoonstelling van archiefstukken. “Als buren wensen wij de welvaart en veiligheid van Suriname toe. Mijn land, Frankrijk, zal alles in het werk stellen om hieraan bij te dragen,” besloot De Lacoste.
Vandaag
Gisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Eergisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in