Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
Pawiroredjo verwees naar het onderzoek waaruit volgens hem zou blijken dat de Staat inmiddels miljarden Surinaamse dollars aan rente betaalt voor het OMO-beleid. Hij wilde van de regering weten hoe verantwoord deze uitgaven zijn en wie uiteindelijk de rekening betaalt. Ook vroeg hij naar de gevolgen voor de overheidsfinanciën en de economie. Ook Jennifer Vreedzaam plaatste kanttekeningen bij het gevoerde monetaire beleid. Zij vroeg de regering onder meer om duidelijkheid over de uitgangspunten van het onderzoek naar de OMO-kosten en de wijze waarop deze bedragen tot stand zijn gekomen.
CBvS betwist uitgangspunten onderzoek
Minister Wijnerman zei dat de CBvS heeft aangegeven dat de uitgangspunten van het aangehaalde onderzoek niet juist zijn. De berekeningen in het rapport zouden gebaseerd zijn op onjuiste aannames. Zij ging tijdens haar beantwoording niet inhoudelijk in op de afzonderlijke bedragen die in het onderzoek worden genoemd. Wel benadrukte de minister dat het monetair beleid de afgelopen periode volledig in het teken heeft gestaan van het verder consolideren van de macro-economische stabiliteit.
Volgens Wijnerman vormden de OMO's het belangrijkste instrument om overtollige SRD-liquiditeit uit het bankwezen te halen. Via termijndepositoveilingen en de uitgifte van certificaten van de Centrale Bank is volgens haar actief liquiditeit uit de markt gehaald om de inflatie terug te dringen en de wisselkoers stabiel te houden.
De minister wees erop dat daarnaast het kasreservepercentage op 44 procent is gehandhaafd en dat de CBvS, waar nodig, ook valutaveilingen heeft ingezet om grote schommelingen op de valutamarkt te beperken.
Inflatie daalt, maar blijft kwetsbaar
Volgens Wijnerman daalde de twaalfmaandsinflatie van 11,4 procent eind 2025 naar 10,8 procent in maart 2026. In april liep de inflatie licht op naar 10,9 procent. Zij benadrukte dat prijsontwikkelingen niet uitsluitend door monetair beleid worden bepaald, maar ook door overheidsuitgaven, liquiditeitscreatie en internationale ontwikkelingen, waaronder de gestegen energieprijzen en geopolitieke spanningen.
De wisselkoers heeft zich volgens de minister relatief stabiel ontwikkeld. Zij schreef dit toe aan prudent monetair en fiscaal beleid, gecombineerd met hogere exportopbrengsten, vooral dankzij de hoge internationale goudprijs.
Wijnerman waarschuwde dat de bereikte macro-economische stabiliteit nog kwetsbaar is. Volgens haar zullen factoren als de ontwikkeling van de overheidsfinanciën, internationale grondstoffenprijzen en geopolitieke spanningen de komende periode bepalend blijven voor het economische beleid. Daarom zullen OMO's volgens haar voorlopig een belangrijk instrument blijven om de liquiditeitsgroei te beheersen en de prijsstabiliteit te ondersteunen.
Vandaag
-
16:34
Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
-
14:36
Het Elon-Musk-effect
-
12:38
Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
-
11:25
Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
-
10:44
Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
-
09:01
Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
-
07:13
Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
-
05:15
Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
-
03:27
Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
-
01:46
Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
-
00:59
Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
-
00:15
Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
-
00:00
Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Eergisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten