Dr. Shonimá Gangaram-Panday (vierde van links) na afloop van de promotieplechtigheid aan de Katholieke Universiteit Leuven in België.
Shonimá Gangaram-Panday (34) promoveerde vrijdag aan de Katholieke Universiteit Leuven (België) op het proefschrift Screening for Post-Stroke Neurocognitive Disorders in a Culturally Diverse Population in Suriname tot doctor in de Psychologie. Zij is onderzoeker en docent aan de Anton de Kom Universiteit van Suriname, afdeling Psychologie van de Faculteit der Maatschappijwetenschappen. In 2015 behaalde zij haar Master of Science in Klinische Neuropsychologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam.

Haar onderzoek gaat over het belang van culturele factoren bij het testen van aandacht, geheugen en denkvermogen na een beroerte. Beroertes zijn wereldwijd een groot gezondheidsprobleem. Bijna 9 van de 10 mensen die door een beroerte worden getroffen, wonen in lage- en middeninkomenslanden, waaronder Suriname. Veel mensen die een beroerte overleven, krijgen problemen met hun aandacht, geheugen, taalgebruik, het plannen en organiseren van activiteiten of met andere denkvaardigheden. Het vroegtijdig opsporen van deze zogenoemde cognitieve problemen is belangrijk, omdat dit artsen helpt de juiste behandeling te kiezen.

Artsen gebruiken vaak korte tests om cognitieve problemen op te sporen. Deze tests zijn echter ontwikkeld in westerse landen. Omdat mensen in landen zoals Suriname verschillende talen, culturen en opleidingsniveaus hebben, geven deze tests soms onjuiste resultaten. Uit internationaal onderzoek is gebleken dat dit soort tests moet worden aangepast, zodat ze beter aansluiten bij de taal en cultuur van de mensen. Sommige tests hebben ook andere scoringsregels nodig.

In haar omvangrijke onderzoek, uitgevoerd in Suriname onder Nederlandssprekenden, heeft Gangaram-Panday afbeeldingen en woorden uit de Oxford Cognitive Screen aangepast aan de Surinaamse taal en cultuur. Deze aangepaste test werd vergeleken met de originele Nederlandse versie die in België wordt gebruikt. Uit het onderzoek blijkt dat mensen met dezelfde leeftijd en hetzelfde opleidingsniveau uit zowel Suriname als België ongeveer hetzelfde scoren op de meeste onderdelen van de Oxford Cognitive Screen.

Gangaram-Panday ontwikkelde ook nieuwe scoringsregels voor een andere test om cognitieve problemen op te sporen: de Montreal Cognitive Assessment. Deze nieuwe regels maken het mogelijk om de testresultaten van een patiënt te vergelijken met die van gezonde mensen in Suriname. De nieuwe scoringsregels verschillen van de regels die in Nederland worden gebruikt.

Al met al heeft het onderzoek van deze AdeKUS-docent overtuigend aangetoond dat bij cognitieve tests rekening moet worden gehouden met taal, cultuur, leeftijd en opleidingsniveau. Culturele aanpassingen en lokale normen kunnen bijdragen aan een nauwkeurigere beoordeling van cognitieve problemen. De aangepaste Oxford Cognitive Screen en de nieuwe Surinaamse scoringsregels voor zowel de Oxford Cognitive Screen als de Montreal Cognitive Assessment zullen artsen, psychologen en andere specialisten in Suriname helpen om problemen met aandacht, geheugen, taalgebruik of andere denkvaardigheden beter te herkennen en zo betere zorg te bieden aan overlevenden van een beroerte.