Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
De bedoeling was om de behandeling van vier wetten rond de rechterlijke macht voort te zetten. Maar zover kwam het niet eens. De vergadering werd maandag verdaagd, simpelweg omdat er nog te veel verschillen van inzicht bestaan. En dat speelt niet alleen bij de oppositie. Ook binnen de coalitie zelf zijn er nog vragen en twijfels.
Dat is misschien ook niet zo vreemd. Deze coalitie bestaat formeel uit zes partijen, zonder de ‘aanhangsels’ meegerekend. In een politieke constellatie waar elke zetel telt, wordt iedereen met zijden handschoenen aangepakt. Niemand wil de indruk wekken dat een coalitiepartner wordt gepasseerd.
Over één punt lijkt men inmiddels wel op één lijn te zitten – zelfs met de VHP: het plan voor een college van procureurs-generaal is van tafel. In plaats daarvan komt er een college van bestuur van het Openbaar Ministerie, met één procureur-generaal en meerdere advocaten-generaal. De pg blijft daarbij de hoogste autoriteit binnen het OM. Maar daarmee zijn de moeilijkste discussies nog lang niet achter de rug.
Tot nu toe wordt een pg voor het leven benoemd. In het nieuwe wetsvoorstel staat dat een pg voortaan voor vijf jaar benoemd zou moeten worden. En precies daar beginnen de wenkbrauwen omhoog te gaan. Critici waarschuwen dat een termijn van vijf jaar ook politieke invloed dichterbij kan brengen. Elke nieuwe benoeming zou immers weer onderwerp kunnen worden van politieke onderhandelingen. Voor een ambt dat juist onafhankelijk moet zijn, is dat een gevoelig punt.
Daar komt nog een tweede discussie bij. In het voorstel wordt de pensioengerechtigde leeftijd van de pg verlaagd naar 65 jaar, terwijl rechters tot hun zeventigste mogen blijven functioneren. Ook dat roept vragen op. Waarom zou de hoogste functionaris van het Openbaar Ministerie eerder moeten vertrekken dan de rechters?
Het zijn precies dit soort vraagstukken die wetgeving ingewikkeld maken. Zeker wanneer het niet om één wet gaat, maar om vier wetten die samen het functioneren van de rechterlijke macht raken – en waar bovendien een grondwetswijziging aan gekoppeld is. Een systeem dat jarenlang heeft gefunctioneerd, verander je niet zomaar in één keer, zonder alle gevolgen goed te overzien.
De coalitie heeft de stemmen om dit alles door het parlement te krijgen. Maar dat betekent nog niet dat iedereen het ook eens is met de teksten zoals die nu op tafel liggen. En dat is ook precies hoe het hoort bij wetgeving die de fundamenten van de rechtsstaat raakt: niet snel, niet makkelijk en zeker niet zonder discussie. Want wetten voor de rechterlijke macht schrijf je niet alleen met een meerderheid. Dat is nu duidelijk gebleken. Bij deze discussie tellen alle partijen keihard mee.
Nita Ramcharan
Vandaag
-
17:37
Wanneer ophef belangrijker wordt dan beleid
-
15:35
Column: Fraser, Mathoera en de paspoorten
-
13:33
Minstens vijf doden en 41 vermisten na brand op veerboot bij Indonesië
-
11:31
Moeder en minderjarige dochter overvallen bij gewapende woninginbraak
-
10:50
Wereldbank: Suriname moet arbeidsmarkt beter voorbereiden op economie van de toekomst
-
08:52
IOL wil lerarenopleiding Lichamelijke Opvoeding vernieuwen vanuit nieuw beroepsprofiel
-
06:54
Guyana start zoektocht naar ervaren bergingsbedrijf voor wrak MV Barima
-
04:56
Warm en overwegend zonnig weer; later op de dag kans op enkele onweersbuien
-
02:58
Ambassadeur Panka en PSD bespreken grotere rol diaspora bij ontwikkeling Suriname
-
01:01
Rodney Deekman grote winnaar van Suripop 2026 met 'Konsensi'
-
00:00
Korpschef Pinas peilt zorgen bewoners: meer surveillance en snellere politiehulp gevraagd
Gisteren
- Eerst de context vermoord, daarna het karakter
- VSB: Logistieke infrastructuur Albina schiet tekort
- Eerste Heritage Month moet Surinamers dichter bij elkaar brengen
- VHP benadrukt gelijkwaardigheid van vrouwen na uitspraken Van Samson
- Caricom-voorzitter Pierre: Emancipatie is pas voltooid met economische vrijheid en rechtvaardigheid
- Gajadien plaatst kanttekeningen bij verklaring DNA-voorzitter Adhin
- Eén dode en één vermiste na bootongeval in Matawai-gebied
- Infantino schrapt omstreden World Cup-investeringplan na felle kritiek van UEFA en bonden
- Discriminerende uitspraken vragen om een principiële reactie
- Caribische ontwikkelingsbank onderzoekt regionale effectenbeurs voor Caricom
- Zonnige start, later kans op onweersbuien
- VN: Krachtige El Niño versterkt hitte op een 'planeet die al in brand staat'
- SGES: UNESCO-waarschuwing moet keerpunt zijn voor historische binnenstad
- Finabank eerste commerciële bank in NOB/IDB-programma voor extra financiering MKB
Eergisteren
- VN-erkenning slavernij als misdaad tegen de menselijkheid versterkt roep om herstelbetalingen
- Wan anu no e meki bari
- Nauru herneemt traditionele naam Naoero en eert zijn erfgoed
- Robinhood strandt in halve finale CFU Club Shield met 1-3 nederlaag tegen Mount Pleasant FA
- Jogi wil opheldering over gesprekken president Simons in Engeland
- Italiaanse voetballegende Franco Baresi overleden: symbool van loyaliteit en klasse
- UNODC wil controleprogramma uitbreiden naar luchthaven Zanderij
- Adhin verdedigt besluit tot verdaging DNA met beroep op Grondwet
- Bromfietser komt om bij aanrijding in Meerzorg
- PVC-vrouwen veroordelen uitspraken Van Samson: Leiderschap kent geen geslacht
- NDP Vrouwenforum noemt uitspraken Van Samson 'onaanvaardbaar'
- Overwegend zonnig en warm met kans op buien in de middag
- Saudi-Arabië lanceert maritieme defensiealliantie voor bescherming vitale scheepvaartroutes
- Column: Cedric van Samson kan groter worden dan zijn woorden
- Transcript weerspreekt beroep Van Samson op 'verkeerd citeren'