De DIPLOMATENKLAS 2026: met de koffers op stap
Suriname kent geen carrièrediplomaten die een zwervend bestaan leiden. Telkens als diplomaten op een nieuwe standplaats aankomen, lijkt het alsof zij iedere keer worden gereïncarneerd. Dat Surinaamse diplomaten die toch twee of meerdere keren worden uitgezonden, heeft niet zozeer met carrièreopbouw te maken, maar meer met het feit dat hun partij wederom aan de macht is.
Hoe kort de periode van verblijf ook is, als diplomaat moet je het land zo snel en goed leren kennen. Naast de officiële zaken die in rapporten worden vastgelegd, zijn er ook vele herinneringen die je overhoudt aan een verblijfsperiode in een bepaald land.
India
De diplomaat die voor het eerst in India arriveert, raakt direct in de war van de afkortingen die je in de media tegenkomt. Het duurt echt enige tijd om al deze afkortingen te leren kennen. Het gaat niet alleen om gebruikelijke afkortingen van politieke partijen en instituten, maar ook om plaatsnamen, rebellerende groepen en zelfs internationale overeenkomsten.
De nucleaire deal van 2008 tussen India en de Verenigde Staten wordt aangeduid als 123. Het hart van New Delhi wordt gevormd door Connaught Place, maar wordt veelal aangeduid als CP. Hele winkelwijken worden eenvoudig met letters aangeduid, zoals GK, wat staat voor Greater Kailash. De bekende politieke partij opgericht door de Nehru-Gandhi-dynastie wordt tegenwoordig aangeduid als Cong, niet als Congrespartij.
Ook politici en filmsterren hebben hun afkortingen. Een bekende politicus uit het zuiden, Nandamuri Taraka Rama Rao, wordt uitsluitend bij zijn initialen genoemd: NTR. SRK staat voor filmster Shah Rukh Khan.
Heel belangrijk zijn de huwelijksadvertenties: hele pagina’s in de kranten staan vol met deze matrimonials. In deze advertenties staan alle aspecten die in India zeer belangrijk zijn in het leven van Indiërs, zoals religie, kaste, beroep, familiestatus, eetgewoonten en huidskleur. Ook zeer intieme details worden vermeld, bijvoorbeeld of in een geannuleerd huwelijk de walima heeft plaatsgevonden, met andere woorden of het huwelijk is geconsumeerd. De afkorting N/A staat voor no assets en is een beleefde en subtiele afwijzing voor gescheiden personen met kinderen.
Tegen de tijd dat je de meeste afkortingen weet te ontcijferen, moet je weer plaatsnemen op het vliegend tapijt.
Indonesië
In de Gordel van Smaragd mag een niet-moslimman geen huwelijk aangaan met een Indonesische moslima. Dat kan alleen als de man zich laat bekeren tot de islam en zich, ongeacht zijn leeftijd, ook laat besnijden. Een bekende Surinamer die al langer dan vijftig jaar in Jakarta woont, liet mij iedere keer de Istiqlal-moskee zien waar hij op ruim vijftigjarige leeftijd is besneden.
Suriname
In hooggestemd proza en bombastisch taalgebruik koestert Suriname zijn diaspora, maar het blijft vooralsnog bij woorden. Op Surinaamse ambassades mag niet worden gestemd en ook niet worden getrouwd. Tijdens de diplomatenopleiding van 2006 werden door het CBB lessen verzorgd over hoe Surinaamse huwelijken op onze ambassades voltrokken kunnen worden. Toen in 2007 een huwelijk tussen twee Surinamers plaatsvond en ook werd ingeschreven in het huwelijksregister in Paramaribo, werd dat huwelijk op last van de BuZa-leiding, zonder een rechterlijk vonnis, nietig verklaard.
Terug naar Paramaribo
Na enkele jaren een signoriaal leven te hebben geleid in het buitenland, keren onze diplomaten terug naar huis. De ontvangst door BuZa is niet vriendelijk, omdat de terugkeer vaak geschiedt onder een andere regering. Zij krijgen corridor duties, terwijl hun werkplek vaak het trappenhuis is of de gangen. Gelukkig zijn in het BuZa-gebouw de gangen breed, zodat de plichtsgetrouwen die wat eerder naar huis gaan niet botsen met zij die wat later op kantoor komen!
Op den duur blijven zij gewoon weg. Zo draagt BuZa bij aan het korps spookambtenaren, plus het verlies van talent, kennis en vergeefse investeringen. Zij die definitief terugkeren moeten volgens de oud-Nederlandse diplomaat en schrijver Pellegrinus de woorden van de Prediker gedenken: Vae soli - wee de eenzame!
Na jaren weg te zijn geweest, zijn familie en vrienden gewend geraakt om het zonder hem of haar te stellen. De vrouwen of mannen van wie zij hielden, hebben andere partners gevonden.
En als de zonsondergang van hun leven zich inzet, denken zij ijdel genoeg dat zij hun land buiten de landsgrenzen hebben gediend. Volgens de oud-Amerikaanse ambassadeur Martin Herz is dat vaak onjuist. Wat zij hebben gediend, is een gezichtsloze en ongevoelige bureaucratie, die geen moment wakker heeft gelegen van de offers die zijn gebracht en de gevaren waaraan zij waren blootgesteld.
Aan de diplomatenklas van 2026: Godspeed (vaarwel/succes) en Khoda Hafiz (moge God u beschermen).
Rudie Alihusain
Vandaag
-
03:26
Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
-
01:33
Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
-
00:59
Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
-
00:15
Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
-
00:01
Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 929
- De meerwaarde van yoga voor lichamelijke en geestelijke gezondheid
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië vecht zich naar 2-2 tegen Uruguay
- Minister Gopal wil Nationaal Jeugdparlement nieuw leven inblazen
- Brandende sigaret vermoedelijke oorzaak van uitslaande woningbrand aan Hofstraat
- Nieuw Defensieprogramma bereidt jongeren voor op leger en werk
- Derde helft WK 2026: Keepers stelen show in doelpuntloos duel België-Iran
- Regering werkt aan Gold Board voor goudsector
- Simons: Mensen met een beperking moeten meedenken over toekomst land
- Politie: Opstand in cellenhuis Uitvlugt na onvrede over voeding en bezoekregels
- Ramsaran wil militairen behouden met betere arbeidsvoorwaarden
- Derde helft WK 2026: Spanje herpakt zich tegen Saoedi-Arabië: 4-0
- A20 spreekt waardering uit voor vaders en vaderfiguren
- Ook in Suriname staan jong en oud vandaag op hun matje
- ABOP spreekt waardering uit voor vaders
- Twee gezochte Brazilianen na internationale samenwerking uitgezet uit Suriname
- Derde helft WK 2026: Dag 11 - Spanje en Iran in actie
- Vaderdag 2026
- Van Dijk-Silos lanceert stichting Passie voor Land en Volk
- Zonnige zondag met kans op een lokale bui en aanhoudende hitte
- Derde helft WK 2026: Japan walst over Tunesië en zet grote stap richting achtste finales
- Bolivia roept noodtoestand uit te midden van blokkades
- Derde helft WK 2026: Achter de schermen van het WK
- Minister Abiamofo: Local content bij Zijin groeit, aandeel Surinaamse bedrijven neemt toe
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Curaçao sleept punt uit het vuur tegen Ecuador: 0-0
- Gopal wil sportaccommodaties weer onder beheer van overheid; forse investeringen
- Ramsaran: liever geïnvesteerd in luchttransport dan in marineschip Barracuda
- Derde helft WK 2026: Duitsland verstevigt koppositie na thriller tegen Ivoorkust
- Abiamofo: Wanbetaling overheid aan SWM belemmert uitbreiding drinkwatervoorziening
- Derde helft WK 2026: Nederland verplettert Zweden met 5-1 in Groep F
- Taal: kracht of macht (2)
- Dakkrakers stelen kluis met circa SRD 300.000 uit Point Plaza
- Derde helft WK 2026: Op dag 10 - Nederland favoriet tegen Zweden
- Politie-inspecteur aangehouden op verdenking van oplichting en corruptie
- Groot aantal politieagenten gehoord in 82 kilo cocaïnezaak; drie in verzekering gesteld
- Wijnerman erkent inconsistenties in begrotings- en schuldcijfers
- COVAB en Streekziekenhuis Marowijne starten samenwerking voor zorgopleidingen
- Droge dag verwacht met lokaal korte regenbuien
- VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
- Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
- Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
- Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie