Gajadien dient ‘Wet Openbaarheid van Bestuursinformatie’ in als initiatiefvoorstel bij DNA
Fractievoorzitter Asis Gajadien van de VHP heeft de Wet Openbaarheid van Bestuursinformatie ingediend bij De Nationale Assemblee (DNA), ditmaal als initiatiefvoorstel. Deze wet is tijdens de vorige regeerperiode wel in commissieverband in behandeling genomen en besproken met maatschappelijke groeperingen, maar niet geagendeerd voor openbare behandeling.
De wet wordt nu met enkele wijzigingen ingediend, waaronder een memorie van toelichting die ontbrak in het eerste concept. Gajadien, die destijds voorzitter was van de parlementaire commissie die de wet moest voorbereiden, zegt in gesprek met Starnieuws dat aanpassingen zijn meegenomen na gesprekken en presentaties die maatschappelijke groeperingen hebben gehouden. “Niet alle wijzigingen zijn uitputtend meegenomen. Dit is een initiatief om opnieuw een aanzet te geven zodat deze wet op de agenda van het parlement wordt geplaatst”, zegt de initiatiefnemer.
Het oorspronkelijke concept van de WOB, dat destijds becommentarieerd werd door maatschappelijke groeperingen, leverde veel tegenstand op. Het maatschappelijk middenveld was unaniem van mening dat het concept niet voldeed aan de maatschappelijke verwachtingen. Ook Centre for Law and Democracy heeft aangetekend dat het concept onvoldoende inspeelde op wat verwacht wordt van zo een wet.
Een van de belangrijkste kritieken was dat het concept teveel ingegeven leek door politieke motieven en deze ook beschermde. Daarnaast werd opgemerkt dat het wetsvoorstel internationaal gezien een achterhaalde manier is om de overheid te bewegen tot meer transparantie en betere communicatie, die moeten leiden tot behoorlijk bestuur.
Tijdens de gesprekken en presentaties met maatschappelijke groeperingen werd voorgesteld om, in navolging van Nederland, over te stappen naar de Wet open overheid (Woo). Deze wet vereist een actievere rol van de overheid om transparant te zijn, de communicatie over bestuurlijke aangelegenheden te verbeteren en zich verantwoordelijker op te stellen naar de samenleving.
In de memorie van toelichting staat nu vermeld dat meer dan 100 landen – waaronder de buurlanden van Suriname en andere landen in de Caribische en Latijns-Amerikaanse regio – in hun nationale wetgeving vormen van regelgeving hebben geïmplementeerd over de openbaarheid van bestuursinformatie, internationaal aangeduid als freedom of information legislation. De internationale informatievrijheid wordt bevorderd en gemonitord door de VN-organisatie UNESCO.
Vandaag
-
12:49
Jonge ondernemers krijgen structurele steun
-
10:47
Meer wetten, minder overzicht: Suriname bouwt zonder fundament
-
08:51
DNA: Maandag benoeming commissies van rapporteurs 8 wetten
-
06:53
Contract met Lazard opgezegd; nog US$ 3 miljoen schuld
-
04:54
Wisselvallig weer op deze zondag
-
02:56
Soroptimistclub doneert kookvoorzieningen aan vrouwenafdeling Santo Boma
-
00:58
SOVA vraagt zorgvuldige afweging bij inrichting derde rechterlijke instantie
-
00:00
Hofpresident Rasoelbaks geïnformeerd over opname derde instantie in Grondwet
Gisteren
- Nieuwe wet moet Surinaams natuurbeheer moderniseren
- Henk ten Cate nieuwe bondscoach nationale herenselectie
- Initiatiefwet: ‘muilkorfartikelen’ schrappen uit strafrecht, vrije meningsuiting centraal
- Aanpak illegale goudwinning Brownsberg grote uitdaging voor regering
- Recensie: Tomas Ross: Nacht over Paramaribo
- STS Nickerie naar Georgetown voor internationaal scholenvoetbal
- Coalitieleden willen verbod op kansspelen
- Bromfietser overleden bij aanrijding met geparkeerde aanhangwagen
- Officiële erkenning inheemse volken als wet ingediend bij DNA
- Wisselvallig weer met buien
- Staatsolie brengt petroleumkennis Suriname samen in nieuwe GeoAtlas
- Rosebel Community Fund ondersteunt 15 sociale instellingen met kerstgiften
- Minister Pokie: Georganiseerd patroon misstanden rond Moni Karta
- Simons: schuldherschikking noodzakelijk om financiële stabiliteit te waarborgen
Eergisteren
- Beroepen van morgen: Jongeren wegwijs maken in een veranderende wereld
- Nieuwe wet in de maak om crimineel vermogen af te pakken
- Gezochte voortvluchtige na uitlevering op Zanderij aangehouden
- OM niet gekend bij initiatiefwetten: ‘Ongehoorde gang van zaken’
- Moeder biedt zoon tweede kans, maar wordt opnieuw geconfronteerd met geweld
- Ingrijpende wijzigingen wet over leeftijd en leiding OM
- Simons wil snellere rechtspraak met cassatie en meerdere pg’s
- Coalitie wil College van Procureurs-Generaal
- Recht voor je Raap: Wat de bank u niet zomaar mag opleggen
- ICAO biedt steun voor modernisering luchtvaartsector
- Zonder Constitutioneel Hof staan mensenrechten op losse schroeven
- Een natte vrijdag voorspeld
- Venezuela: Na inbeslagname tanker, nu ook dreiging meer dan 30 schepen
- Zes DNA-leden zetten grote staatsrechtelijke hervorming in gang
- Column: De feiten achter de stoelendans
- Minister Bharrat: Maak local content sterk, maar sluit de deur niet voor investeerders