Subhas Mungra: IMF-programma verergert armoede en verzwakt economie
Mungra waarschuwt dat een tweede armoedegolf onafwendbaar is als het beleid van valuta devaluatie en uitverkoop van nationale rijkdommen wordt voortgezet. Hij noemt het stilzwijgen over de sociale gevolgen van het IMF-beleid een "monetaire misdaad".
Een concreet voorbeeld dat hij aanhaalt, is de negatieve impact van de valutakoersverhoging op staatsinkomsten. Waar oliemaatschappijen bij een koers van SRD 7 per USD nog 142,8 miljoen USD zouden moeten overmaken, betalen ze bij de huidige koers van ruim SRD 35 nog slechts 28,5 miljoen USD. Hierdoor loopt Suriname volgens Mungra cruciale deviezeninkomsten mis, ten voordele van buitenlandse bedrijven.
Hij vergelijkt deze uitverkoop met moderne vormen van koloniale exploitatie. Waar landen vroeger onder dwang grondstoffen afstonden, gebeurt dit nu via zogenaamd technische hulpprogramma's van instellingen als het IMF. Rijke landen blijven afhankelijk van natuurlijke hulpbronnen uit armere landen voor hun industriële ontwikkeling.
Mungra benadrukt dat er geen reden is om de particuliere sector blind te verheerlijken. Zowel de overheid als het bedrijfsleven moeten verantwoordelijk worden gehouden. Als voorbeeld noemt hij vicepresident Bharat Jagdew van buurland Guyana, die zich stellig verzet tegen IMF-programma’s en het behoud van nationale soevereiniteit vooropstelt.
De oud-minister verwijst ook naar eigen ervaring en herinnert eraan dat belangrijke politieke leiders als Jagernath Lachmon, Desi Bouterse en Ronald Venetiaan nooit voorstanders waren van het IMF-programma.
Een ander punt van kritiek betreft het grootschalige gebruik van Open Market Operations (OMO’s) door de Centrale Bank van Suriname (CBvS). Volgens Mungra is het uitgeven van OMO’s tegen torenhoge rentes misleidend. De voorgestelde doelstelling – het afromen van overtollige liquiditeiten – raakt in de praktijk niet de consumenten, maar bevoordeelt banken en verzekeringsmaatschappijen die over grote sommen geld beschikken. Hij wijst op een belangenverstrengeling, waarbij zowel de huidige CBvS-governor als de vorige minister van Financiën afkomstig zouden zijn uit de verzekeringssector.
Ook plaatst hij vraagtekens bij het feit dat het niet de CBvS is die de rente op OMO’s betaalt, maar de staat. Hierdoor draait uiteindelijk de belastingbetaler op voor de torenhoge lasten, wat de overheidsuitgaven voor gezondheidszorg, onderwijs en infrastructuur onder druk zet.
De huidige sociale gevolgen zijn volgens Mungra schrijnend zichtbaar in het straatbeeld: mensen bedelen dagelijks bij supermarkten, invaliden staan in de hitte op straat, en zelfs vrouwen zitten op de grond bij de melkcentrale om eten te vragen. Zulke taferelen, zegt hij, zijn in zijn halve eeuw aan ervaring nooit eerder voorgekomen en dreigen de etnische spanningen in het land verder te doen oplopen.
Mungra roept op tot:
- Erkenning van de ernstige verzwakking van de economie door armoede, migratie van hoger kader, en sociale achteruitgang;
- Stopzetting van de structurele uitverkoop van Surinaamse grondstoffen;
- Politieke duidelijkheid vóór de verkiezingen over de afwijzing van een nieuw IMF-programma, om sociale onrust te voorkomen.
Mungra roept burgers en beleidsmakers op om niet blind te zijn voor de realiteit, ongeacht politieke voorkeuren.
U kunt het gehele artikel hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
04:55
Onweersbuien vroeg in de ochtend
-
02:57
Argentinië: Kansen én risico’s voor Peronisten en Milei na uitsluiting Cristina Kirchner
-
01:33
Somohardjo: PL wijst overname dienstauto’s af, wij dienen het volk
-
00:59
Column: Op koers
-
00:00
VES-voorzitter: Koersstijging politiek steekspel; geen economische marktwerking
Gisteren
- NDP waarschuwt voor op de valreep overheidscontracten
- OM waarschuwt: Fysieke uitvoer van meer dan US$ 10.000 blijft strafbaar
- VN: Recordaantal mensen ontheemd door geweld in Haïti
- Gajadien: Regering moet besluit overkopen staatsvoertuigen terugdraaien
- Uitgelekte missives president Santokhi leiden tot felle kritiek
- OM eist 8 jaar cel en geldboetes tegen 9 verdachten in cocaïnezaak SLM
- OKB-lid Jadnanansing: Het was een moeilijke uitdaging
- Hooggerechtshof bevestigt celstraf voor Cristina Kirchner wegens staatsfraude
- Ondernemer bij thuiskomst overmeesterd en mishandeld in woning
- NDP over nieuw tijdperk: Samen bouwen aan Suriname
- Onweersbuien houden nog aan
- Hassankhan benadrukt eerlijk verloop verkiezingen ondanks bezwaren VHP
- 93.545 stemmen en 18 zetels: NDP bovenaan bij officiële bekendmaking
- VHP verliest 21.346 stemmen bij deze verkiezingen
- Suriname en El Salvador door naar volgende ronde WK-voorronde
- CHS sluit telproces af: definitieve zetelverdeling bekend; wachten op OKB
Eergisteren
- VHP wacht oordeel OKB af en beraadt zich op vervolgstappen
- De Caraïben staan voor cruciaal energiedecennium
- Projecten voor zorg, onderwijs en sociale ondersteuning
- Brunswijk moet aftreden vóór presidentsstemming!
- CHS maakt officiële verkiezingsuitslag bekend: zetelverdeling onveranderd
- Levenslang voor Kasi: serieverkrachter en moordenaar veroordeeld
- NDP: VHP zoekt redding in retoriek, maar de feiten blijven onaangenaam
- Nieuwe beroepsgroep moet overheidstoezicht professionaliseren
- Kiezers willen inclusie, geen etnisch machtsspel
- Bronto Somohardjo: VHP moet leren – politiek is geen sprint maar een marathon
- Nieuwe escalatie: VS zet mariniers in bij protesten Los Angeles
- Een paar uur zon, dan weer regen en onweer
- Parmessar: VHP-protest is stemmingmakerij
- Zelfs met ABOP kan VHP geen meerderheid afdwingen
- Column: Het is genoeg geweest; Aan het werk, voor land en volk!
- Verkiezingsautoriteiten verwerpen alle bezwaren van VHP