De regering-Simons is bijna een jaar in dienst van Suriname en de opstapeling van problemen begint een beeld te schetsen van wat Suriname de komende periode te wachten staat. Het is geen positief beeld. In één jaar tijd zijn er veel zaken misgegaan. Het lijkt alsof de regering onvoldoende grip heeft op bestuurlijke aangelegenheden. We vervallen van het ene naar het andere geval van mismanagement, bestuurlijke wanorde en corruptie. Het lijkt wel een brand die maar niet geblust kan worden.

De meest curieuze brand was die rond de adviseur van de minister van Justitie en Politie. De minister heeft in de media, tot ieders verrassing, aangekondigd dat dhr. Mixon een onbezoldigde, informele adviseur van het ministerie van Justitie en Politie is. Voor de minister was het belangrijk om te benadrukken dat dhr. Mixon geen ambtenaar is en dus niet betaald wordt door de overheid. De belangrijkste verdediging van zijn positie is dus dat de Surinaamse belastingbetaler niets hoeft te vrezen, omdat deze meneer niet door de overheid wordt betaald. Na het horen van die argumentatie wist ik niet of ik moest lachen of huilen.

Vooraf wil ik even kijken naar het profiel van een adviseur. Wie is een adviseur? Een adviseur is iemand met een zekere deskundigheid die iets binnen een organisatie probeert te veranderen of te verbeteren, zonder dat hij over directe macht of middelen beschikt (Grit, R., & Gerritsma, M., 2015). In dit geval zou betrokkene over een zekere deskundigheid beschikken die van belang kan zijn om het ministerie van Justitie en Politie te verbeteren.

Op 8 oktober 2022 werd dhr. Mixon gearresteerd door het Justitieel Interventie Team (JIT). Volgens de afdeling Public Relations van het KPS hield de zaak verband met het gebruik van vervalste documenten. Eerder, in december 2021, was betrokkene al opgepakt en verhoord door het Justitieel Interventie Team in verband met de inbeslagname van een voertuig en een grootschalige drugsvangst. In januari werd betrokkene uiteindelijk vrijgesproken van deze beschuldigingen, omdat er onvoldoende bewijs was voor de aantijgingen.

Desalniettemin vraag ik mij af welke deskundigheid dhr. Mixon heeft om de minister van Justitie en Politie te adviseren. Het gaat hier niet om het ministerie van Sport of Landbouw, maar om het ministerie dat erop moet toezien dat Surinaamse burgers zich aan de wet houden. Hoe kan een gewezen verdachte van strafbare feiten de minister hierover informeel adviseren?

Het argument van de minister dat de adviseur onbezoldigd is, vormt juist het grootste risico. Een informele adviseur heeft geen ambtelijke status, legt geen ambtseed af en heeft geen veiligheidsonderzoek ondergaan om met staatsgeheimen om te gaan. Dit kan leiden tot belangenverstrengeling of het onbedoeld lekken van gevoelige informatie.

Dit is de grootste blunder van deze minister en dus ook van de regering. Tot mijn grote verbazing greep de president niet in. Het parlement heeft de minister met krachtige bewoordingen flink onder druk gezet om uitleg te geven over deze functie. Dat was in deze zaak een groot lichtpunt. De druk kwam vanuit het hele parlement, zowel van de oppositie als van de coalitie.

Er is werk aan de winkel voor deze regering. Ik hoop niet dat dit een trend wordt binnen de regering. Als dit een trend wordt, dan: a systeem kinki fu tru. A systeem kon moro erg.

John Misidjan
john.misidjan@gmail.com

Bronnen:
- Grit, R., & Gerritsma, M. (2015). Competent adviseren. Noordhoff Uitgevers.
- Starnieuws (2021). Ondernemer Saya aangehouden Starnieuws artikel
- Key News (2024). Geen bewijs bevonden in ten laste legging Jean ‘Saya’ Mixon; ondernemer integraal vrijgesproken
Key News artikel