Projekta debat: Schuldenlast verlichten door internationale verbondenheid
Surinames Sovereign Debt Management: Too Little, Too Late?
Rambarran, met meer dan 25 jaar ervaring op het gebied van internationale financiën en duurzame ontwikkeling, benadrukte de complexiteit van de onderhandelingen en de noodzaak van structurele hervormingen in het mondiale financiële systeem.
De presentatie van Rambarran had als titel 'Suriname Sovereign Debt Crisis, zinken of zwemmen in de mondiale financiële architectuur'. Hij merkte op dat de verwachting van het IMF is dat Suriname binnen tien jaar een situatie zal bereiken waarbij we wel gewoon aan onze schuldverplichtingen kunnen voldoen zonder dat daarvoor schuldverlichting nodig is of dat betalingsachterstanden zich opstapelen (debt sustainability), maar dat er wel een buitengewoon moeilijke schuldenreis voor de boeg ligt. Suriname staat niet alleen hierin: meer dan 50 ontwikkelingslanden en opkomende economieën dreigen in problemen te geraken, of zijn het al. Wereldwijd is het besef ontstaan dat om hieruit te geraken, er een ombuiging moet komen in de internationale financiële architectuur. Uit dit besef zijn diverse initiatieven ontstaan, zoals de Bridgetown Initiative, de V20 (Vulnerable Group of 20), en de Antigua & Barbuda Agenda voor SIDS (kleine eilandstaten). Suriname kan deze drie initiatieven omarmen om samen met andere kwetsbare landen te vechten voor een rechtvaardiger internationaal financieel systeem
Daarnaast zijn er ook andere mogelijkheden voor Suriname, zoals het opnemen van schuldpauzeclausules in toekomstige leningscontracten, zodat aflossingen gepauzeerd kunnen worden bij buitengewone omstandigheden zoals rampen of epidemieën; aansluiting bij de Caribbean Catastrophe Risk Insurance Facility (CCRIF), zodat de schade veroorzaakt door b.v. overstromingen hieruit gedekt kan worden in plaats van uit leningen; en onderzoek naar de wenselijkheid en haalbaarheid van schuldverlichting in ruil voor klimaatbehoud (zoals het behoud van het Amazone regenwoud) Hierbij is een breed maatschappelijk dialoog een essentiële voorwaarde. Tenslotte is het zeer belangrijk dat Suriname zich ook aansluit bij het ‘Debt Sustainability Support Initiative”, zodat zij in de toekomst toegang heeft tot technische expertise.

Inleider Jerome Phelps van Debt Justice UK.
Jerome Phelps van Debt Justice UK vervolgde met een presentatie over de wereldwijde schuldencrisis en de inadequaatheid van de internationale reactie daarop. Phelps, sinds 2021 hoofd advocacy bij Debt Justice UK, bracht zijn expertise naar voren door de uitdagingen en mogelijke oplossingen voor landen in het mondiale zuiden te belichten. De presentatie van Jerome Phelps was getiteld: 'De mondiale schuldencrisis - een falende internationale respons'. Hij belichtte het koloniaal verleden van schulden, en de bewegingen op het internationaal vlak, waarbij particuliere schuldeisers langzamerhand de schulden van landen overnamen, deze tegen forse winsten aan elkaar doorverkochten, en totaal buiten schot bleven bij internationale acties voor kwijtschelding, schuldverlichting en aflossingspauzes.
Deze (en andere) schuldeisers lenen vaak aan corrupte regimes, onttrekken zich van verantwoordelijkheid en controle of gelden besteed zijn aan het doel waarvoor er is geleend. Eerdere initiatieven voor wereldwijde hervormingen bleken nauwelijks zoden aan de dijk te leggen, en nog minder toegankelijk te zijn voor met name landen in het Caribisch gebied.
De manier waarop de schuldherschikking van Surinames particuliere schuldeisers heeft plaatsgevonden is een schoolvoorbeeld van wat er misgaat met het internationaal financieel systeem. Zo levert de uiteindelijke overeenkomst particuliere crediteuren 170 miljoen dollar meer winst op dan de originele deal, plus 30% van de olie-inkomsten tot 2050.
Daarom zijn Debt Justice UK en anderen deel van een internationale roep voor onder andere schuldkwijtschelding, schuldverlichting, het gebruiken van een multidimenstionale kwetsbaarheidsindex om landen in te delen (in plaats van alleen inkomen), eerlijke klimaatfinanciering en goed bestuur op nationaal en internationaal niveau. Zo zijn er initiatiefwetten ontworpen om in New York en in de UK (waar de meeste particuliere schuldeisers zijn ingeschreven) om te voorkomen dat deze schuldeisers te kwader trouw leningen sluiten.Reacties en discussie
Na de presentaties volgden reacties van de economen Satcha Jabbar en Harry Dorinnie. Jabbar beschreef de maatschappelijke impact wanneer landen als Suriname zo weinig verdienen en zoveel moeten aflossen, dat zij moeten kiezen tussen het aflossen van schulden en essentiële diensten zoals onderwijs en gezondheidszorg. Ook haalde zij aan welke zware investeringen en vooral hoogtechnische expertise om uit deze situatie te geraken. Dorinnie, die mede namens de Centrale Bank sprak, haalde de noodzaak aan om na deze fase van zware bezuinigingen over te gaan naar een fase van hervorming van de publieke sector en versterken van de private sector.
Vandaag
-
20:36
Simons: Reparatie in het onderwijs gaat door in 2026
-
18:38
Pinas: Ondanks beperkingen blijft KPS inzet tonen en vernieuwen
-
16:41
DSB sluit 2024 af met sterke cijfers, dividend en nieuwe betaalmogelijkheden
-
14:43
Visser valt overboord tijdens uitzetten visnet en verdwijnt in rivier
-
12:45
De toekomst is van ons, Surinamers
-
10:47
Bangladesh in nationale rouw na dood prominente studentenactivist
-
08:49
Voorzitter Politiebond bekritiseert structurele problemen korps
-
06:51
Trump sluit oorlog met Venezuela niet uit
-
04:54
Zon en buien vooral in de middag
-
02:57
Wetenschappelijk personeel AdeKUS hervat onderwijs en toetsing
-
00:58
OM wijst college van pg af: ‘Niet nodig en niet passend voor Suriname’
-
00:00
Veel kritiek in DNA op initiatiefwet Duurzaam Natuurbeheer: terug naar tekentafel
Gisteren
- Van rechtsstaat naar machtsstaat? Zorgen over politisering justitie
- EU keurt lening van $ 106 miljard goed voor Oekraïne
- Verdachte aangehouden na vondst vuurwapen tijdens surveillance in Latour
- 170 politieambtenaren maken promotie bij jaarafsluiting KPS
- Een cadeau aan de jarige Republiek Suriname
- Simons roept op tot vrede en eenheid tijdens Volkskerstzang
- Bangladesh in crisis na dood 2024-opstandleider
- Vijf personen aangehouden na gijzeling in Latour
- LVV levert zaaizaad en zoekt lagere rente voor rijstboeren
- Staatsraad presenteert eerste schriftelijke jaarverslag aan president
- Wisselvallig weer met buien en zon
- Na druk: EU stelt Mercosur-deal uit
- Pg en hofpresident kritisch over ingrijpende wijzigingen rechterlijke macht
- Column: 51 stemmen voor schrappen muilkorfartikelen...
- Centrale Bank haalt SRD 400 miljoen uit de economie via nieuwe spaarcertificaten
Eergisteren
- Samenwerking MAS en UKHO beoogt versterking maritieme veiligheid
- DSB stelt SRD 160 miljoen dividend vast na goedkeuring jaarrekening 2024
- Onroerend goed (registergoed) transacties
- Leger des Heils deelt dit jaar fors minder kerstpakketten uit
- Tas met sieraden en geld buitgemaakt bij straatberoving
- Politie houdt jongeman aan na vondst vuurwapen bij supermarkt
- Ook Hasselbaink assistent-coach Natio
- DNA buigt zich vrijdag over wet Duurzaam Natuurbeheer
- Levenslange celstraf voor Franse anesthesist na vergiftiging 30 patiënten
- Korpschef is geen bevelvoerder, maar bewaker van duurzaamheid en professionaliteit
- Subsidie-uitbetaling en commissie in zicht na overleg met PLO
- Afwisselend weer met zon en buien
- Tienduizenden boeren protesteren in Brussel tegen Mercosur-verdrag
- Column: Ten Cate aan het roer
- Lazard akkoord met ontbinden schuldherstructureringscontract