A20: Ons trots volk duldt geen misleiding en landverraad
Volgens A20 heeft de regering Santokhi overduidelijk getoond de wil noch de kennis en kunde en nog minder het karakter te hebben om dit land in dit kader te leiden tot een nationale opstelling en de natie te verheffen tot grotere hoogten. Uitspraken van de minister van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (BIBIS), als zou nationalisme niet de verantwoordelijkheid zijn van de regering maar van het land en de samenleving, raakt kant noch wal en geeft aan dat de regering haar bredere verantwoordelijkheid met betrekking tot het geval Tigri helemaal niet snapt.
Het is een minister van BIBIS, als hoogste diplomatieke vertegenwoordiger, onwaardig om, in een officiële persconferentie van de regering van de Republiek Suriname dd. 13 december jl. publiekelijk te verklaren, dat hij cq. de Staat niet weet of er tegenover de premier van Trinidad en Tobago, internationaal een overeenkomst is bereikt en op schrift gesteld, waar naar gerefereerd wordt als de zogenaamde ‘Chaguaramas overeenkomst’.
Begin jaren 70 zijn Suriname en Guyana overeengekomen om via hun respectievelijke premiers Jules Sedney en Forbes Burnham te praten over het gebied ‘Tigri’. Dit op uitnodiging van de toenmalige premier van Trinidad dr. Eric Williams om de spanning tussen beide landen op bilaterale wijze op te lossen. Als uitkomst van deze meeting is schriftelijk overeengekomen dat:
1. Het gebied beter bekend als ‘Tigri’ per direct gedemilitariseerd zou worden.2. De landen op elk gebied (economisch, sociaal etc..) samen zouden werken.
Is deze informatie bij de minister van BIBIS soms onbekend? Minister BIBIS moet de eer aan zichzelf houden. Wij nemen de huidige minister van BIBIS, dhr. Albert Ramdin, zijn ongenuanceerde en onprofessionele uitspraken bijzonder kwalijk, aangezien hij in hoogst eigen persoon in een eerdere verklaring afgelegd in februari 2022 had bevestigd dat hij een officieel onderzoek zou hebben gestart naar deze kwestie. Het onderzoek zou niet zo moeilijk moeten zijn omdat in 2012 onder hetzelfde ministerie, president Bouterse de grenscommissie die nog steeds onderhandelde over zowel onze west als oostgrens had geheractiveerd.
Suriname eerst!
Deze zoveelste onderwater steek vanuit Guyana zou een eyeopener moeten zijn voor de regering cq. de president dat hun houding vertaald wordt door de op één na hoogste persoon in ons buurland als te zijn nonchalant. De minister van BIBIS had tenminste een reactie kunnen geven op de uitspraak van dhr. Jagdeo, omdat het hier niet gaat om een politieke zaak, maar een nationale opstelling aangaande ons grondgebied.
Guyana heeft in zijn protest naar de Internationale Court of Justice om te voorkomen dat Venezuela een referendum houdt ten aanzien van het door hem bestreden Essequibo gebied, een kaart opgestuurd waarbij het gebied ‘Tigri’ wordt aangegeven als te zijn Guyanees grondgebied. Bij een nationale opstelling zou dit direct een aanleiding moeten zijn om de Guyanese ambassadeur te ontbieden om deze kwestie nader te bespreken en te eisen dat dit alsnog gecorrigeerd wordt in lijn met de Chaguaramas overeenkomst van 1971. Dit is een nationale zaak en geen zaak van een toevallige regering die momenteel aan de macht is.
Wij vragen aan de president van Suriname dat binnenkort een ‘fact checking’ delegatie gestuurd wordt naar het ‘Tigri gebied’ om na te gaan als het gebied daadwerkelijk is gedemilitariseerd zoals bijkans 50 jaar geleden schriftelijk was overeengekomen. Deze delegatie moet bestaan uit deskundigen vanuit de regering en het maatschappelijk middenveld met een breed gedragen nationale draagvlak.
Laat het voor een ieder duidelijk zijn. Alternatief 2020 staat als één man achter elk individu en elk initiatief om onze waardigheid, eer en territoriale belangen te verdedigen. De vicepresident van Guyana mist elk recht, elke geloofwaardigheid en elke waardigheid om zich steeds zo laatdunkend te uiten tegenover ons als trots volk. Het gebied 'Tigri' is een nationale zaak en geen enkele regering zullen wij toestaan om op een misleidende of manipulerende wijze om te gaan met de belangen van Suriname. Het gebied ‘Tigri’ is van Suriname !
Het Kan Anders, Wan Tra Fas' de!
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Colombia neemt groepswinst, Portugal treft Kroatië
- Derde helft WK 2026: Congo verslaat Oezbekistan, 3-1 en mag hopen op plek als beste derde
- Nog geen oorzaak gevonden voor massale vissterfte in Saramaccarivier
- Derde helft WK 2026: Kroatië kaatst Ghana terug en pakt tweede plek
- Derde helft WK 2026: Engeland rekent af met Panama en wint met 2-0
- Currie wil AI-bewustwording op scholen na deepfakezaak
- Onzin-discussies! De stropdas als koloniale killer van de hersencellen
- AdeKUS-studenten winnen Halliburton Hackathon; toegang tot software van oliegiganten
- Derde helft WK 2026: Zes cruciale wedstrijden, verrassingen en roze schoenen
- DSB ziet sterke groei in digitaal bankieren
- Inbraak in woning Santodorp: SRD 160.000 en sieraden buitgemaakt
- Mathoera: Begroting is versnipperd en daardoor moeilijk controleerbaar
- De ideale basisschool
- Pawiroredjo zet vraagtekens bij omvang personeel kabinet vp; Rusland geeft uitleg
- Warm en drukkend weer; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Venezolanen zoeken zelf naar vermisten terwijl dodental snel stijgt
- Derde helft WK 2026: VAR dooft Iraans feest: Egypte en Iran eindigen in dramatische 1-1
- Derde helft WK 2026: België walst over Nieuw-Zeeland en wint groep G
- Column: Crycensio’s keuze
- SEOGS groeit verder: meer ruimte voor Local Content en Youth Hub
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Spanje wint slijtageslag en beëindigt Uruguay’s WK-droom
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië bekert verrassend verder
- Een staatsrechtelijke spanning tussen artikel 11 WIPA, artikelen 68 en 140 van de Grondwet
- Nationaal Ontwikkelingsplatform moet koers Suriname tot 2050 uitstippelen
- Derde helft WK 2026: Dembélé schittert, onstuitbaar Frankrijk verslaat Noorwegen
- Derde helft WK 2026: Senegal haalt uit tegen Irak en houdt WK-droom levend
- Monorath: Door Jones aangehaalde zaak ligt bij JIT onder gezag van Openbaar Ministerie
- Jones beschuldigt anti-corruptie-unit van corruptie; DNA geschorst voor onderzoek
- Lau: Suriname heeft geen geldprobleem, maar een uitvoeringsprobleem
- Derde helft WK 2026: Strijd, emoties en dromen op het spel
- Cultuur en rechtsstaat: bescherming van kinderen staat voorop
- Derde helft WK 2026: Wie gaan door en wie zijn uitgeschakeld?
- Vreedzaam: Olie alleen maakt Suriname niet rijk, goed bestuur wel
- Gajadien verdedigt VRI-deal: Blok 58 is niet verpand
- Afonsoea wil begroting opschonen: Stop met geld reserveren voor posten die niet worden gebruikt
- Felle brand legt woning aan Wanestraat volledig in de as
- Van Ketikoti naar Dag der Vrijheden: de visie van Jagernath Lachmon
- Asabina pleit voor leerstoel Surinaamse muziek en volksmuziekscholen in buurten en districten
- DSB behaalt internationale certificering voor informatiebeveiliging
- Ramsukul pleit voor invoering Starlink en versnelling digitale transformatie
- Zon, bewolking en regen voorspeld
- Massale vissterfte in Moeroekreek: NMA start onderzoek
- Venezuela: Dodental blijft stijgen na zware aardbevingen, internationale hulp op gang
- Regering houdt vast aan standpunt over Tigri na ophef rond kaart op SEOGS
- Derde helft WK 2026: Paraguay met 0-0 tegen Australië in wachtkamer voor volgende ronde
- Derde helft WK 2026: Turkije ondanks winst op USA, naar huis
- Column: Meer dan een baard of een tatoeage
- Parmessar eist opheldering over Havenbeheer-contract met Medserv