Deelnemers 'tyali waka' maken hun wensen kenbaar
Er is enkele kilometers gelopen vanaf Nyun Combé naar het Plein van 10 Oktober 1760. Te Nyun Combé is er eerst een plengoffer gebracht aan de voorouders. Dit moest ervoor zorgen dat de loop ordelijk en zonder enige problemen moet verlopen. Margo Valentijn is in 'militair tenu op' de 'tyali waka' verschenen. "Zo waren de jongens, ze hebben gestreden voor vooruitgang," licht ze toe. "Ze hebben hard gewerkt. Soldaten hebben discipline. Ze zijn omgekomen terwijl ze hard werkten. Dat is heel erg."

Valentijn houdt een paar borden omhoog. 'Mitawai' prijkt erop eentje. Ze stelt dat op ingeving van de Here er een naamsverandering voor de stam moet komen. Het gaat niet goed met de stam, een betere naam zal voorspoed brengen, legt Valentijn uit. Ze deelt mee dat ze hier al dertien jaren voor pleit. "Matawai wan taki Mi n'e Prisiri," legt Valentijn uit. "A heri stam abi a nen dus a heri stam n'e prisiri. De dorpen gaan achteruit. Het gaat niet. Mitawai eh betent Mi E Prisiri. If a nen kenki kon na Mitawai dat betekent alla sma eh prisiri."
Op het Plein van 10 Oktober zijn er ook kaarsen aangestoken, bloemen en kransen gelegd. Enkele sprekers riepen de regering op "fu no kar den bala illegale goudzoeker of porknokker moro. Na ini den woongebied den tan. Mek' den kar den plaatselijke goudzoekers. Na drape den tan."

Aan Assembleevoorzitter Marinus Bee -hij heeft ook deelgenomen aan de tyali waka- is een brief door de organisatoren overhandigd. De loop is door een aantal Marron- en Inheemse verenigingen gehouden. In de brief wordt de regering gevraagd om een aantal zaken aan te pakken dat de doelgroepen nog steeds treft, zoals het niet toekennen van de grondenrechten.
Ook zijn de drie wensen die op korte termijn vervuld kunnen worden door de regering, luid op voorgelezen. "Dat er een monument of gedenkplaat komt ter nagedachtenis van de broeders. Dat er financiële steun wordt geregeld voor de nabestaanden van de overledenen. Dat er eindelijk ordening van de goudsector plaatsvindt waarbij het een win-win-situatie wordt voor zowel de overheid als de goudzoekers."
Bee zegt toe dat de brief op de juiste plek zal aankomen. Hij deelt aan Starnieuws mee dat hij verwacht dat de president aanstaande maandag enkele mededelingen gaat doen over de situatie, de mogelijke steun aan de getroffen families en misschien ook over hoe de begrafenis zal plaatsvinden. De gemeenschap heeft laten doorschemeren dat ze een collectieve dienst en begrafenis wil. Bee deelt mee dat ondertussen alle 15 slachtoffers zijn geïdentificeerd.
Vandaag
-
20:41
Cuba start herstel na tweede nationale stroomstoring in een week
-
18:42
Training stimuleert docenten om AI bewust in te zetten in onderwijs
-
16:44
NPS traint leden in Albina in gemeenschapsmobilisatie en projectvaardigheden
-
14:46
Start pilot hooglandrijst in Pokigron: basis voor productie en export
-
10:48
Paus Leo: Oorlog in Midden-Oosten 'schandaal' voor de mensheid
-
08:50
Suriname: leven tussen verval en veerkracht
-
06:52
Wereldwaterdag: druk op waterinfrastructuur in Suriname en Caribisch gebied
-
04:54
Afwisseling van zon, bewolking en verspreide buien
-
02:56
Trump dreigt met aanval op Iraanse energie-infrastructuur
-
00:58
VIDS op Wereld Waterdag: Inheemse dorpen kampen met ernstige waterproblemen
-
00:00
SVJ benadrukt: zelfregulering moet persvrijheid beschermen
Gisteren
- DNL: Cassavecrisis, overheid laat hoofdvoedsel binnenland instorten
- PAHO en India ondersteunen Suriname met ICT-middelen voor moeder- en kindzorg
- In memoriam mr.dr. Hamied Ahmadali
- Vrouw aangehouden op luchthaven met grote hoeveelheid contant geld
- Duurzame cacao-boost geeft nieuw leven aan Surinaamse cacaosector
- Bejaard echtpaar geterroriseerd bij gewapende roofoverval in woning
- Trump overweegt afbouw militaire operatie, terwijl conflict Midden Oosten escaleert
- Kapper beschoten bij gewapende beroving in barbershop
- Reactie op: Uitstel is geen overleg maar sabotage van de rechtsstaat!
- Suriname en Nederland maken werkafspraken na eerste overleg Bouva en Berendsen
- Zonnig weer met kans op verspreide buien
- Cuba kampt met water- en energiecrisis; Rusland start olietransport
- Boek over oorsprong schaafijs gepresenteerd in Tori Oso
- Vrachtkosten stijgen: extra toeslagen raken Surinaamse exportsectoren
Eergisteren
- Torengebouw Financiën wordt gerestaureerd
- Iran’s Opperste leider Khamenei verklaart vijand ‘verslagen’ in Nowruz-bericht
- Herman Sno Lezing 2026: talenten gehuldigd en onderzoek naar podosiri-yoghurt centraal
- NDP: Idul-Fitr, moment van saamhorigheid, vergeving en verbinding
- Actieheld Chuck Norris overleden op 86-jarige leeftijd
- Honderden gelovigen sluiten Ramadan af met gezamenlijk Idul-gebed
- Militair overleden na schietincident tijdens oefening op Rijsdijk
- Moslims wereldwijd vieren Idul-Fitr temidden van oorlog en onrust
- Pleidooi voor wettelijke verankering NCCR bij overleg over waarschuwingssystemen
- NPS roept op tot blijvende saamhorigheid en solidariteit bij Idul-Fitr
- VHP: Idul-Fitr versterkt eenheid en nationale saamhorigheid
- Mix van zon, bewolking en verspreide buien
- Europese landen en Japan ondersteunen inspanningen om Straat van Hormuz te openen
- Column: Uitstel is geen overleg, maar sabotage van de rechtsstaat
- Crisishulplijn 114 vanaf mei weer bereikbaar voor hulp bij suïcide en geweld