EU stelt tegenmaatregelen VS-tarieven uit
De Amerikaanse dreiging komt met een uitstelperiode, waarin de EU en andere landen nog de kans krijgen om akkoorden te sluiten die de tarieven kunnen verlagen. Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, verklaarde tijdens een persconferentie dat de EU haar "tweesporenaanpak" blijft volgen: onderhandelen én voorbereiden op vergeldingsmaatregelen.
"We hebben altijd duidelijk gemaakt dat we een onderhandelde oplossing verkiezen. Dat blijft zo," aldus Von der Leyen.
Voorzichtigheid en druk binnen de EU
De Europese Commissie weerstaat voorlopig directe vergelding om een tit-for-tat escalatie te voorkomen, maar dit roept spanningen op binnen de EU-lidstaten. Frankrijk pleit voor een stevigere opstelling en overweegt het gebruik van het zogeheten Anti-Coercion Instrument, dat economische druk van derde landen moet afweren. Duitsland toont zich voorzichtiger, al riep vicekanselier en minister van Financiën Lars Klingbeil op tot "krachtig optreden" als onderhandelingen mislukken.
"Als een eerlijke onderhandelde oplossing niet lukt, moeten we beslissende tegenmaatregelen nemen om banen en bedrijven in Europa te beschermen," aldus Klingbeil in de Süddeutsche Zeitung.
Twee vergeldingspakketten in de pijplijn
Hoewel de EU zich tot nu toe onthoudt van directe represailles, heeft de Commissie twee vergeldingspakketten voorbereid. Het eerste pakket — ter waarde van 21 miljard euro aan Amerikaanse goederen — was al eerder opgeschort om onderhandelingen mogelijk te maken. Die opschorting zou op maandag aflopen, maar is nu verlengd.
Een tweede pakket, gericht tegen Trump’s zogeheten "wederkerige" tarieven, is sinds mei in voorbereiding en zou tot 72 miljard euro aan Amerikaanse export kunnen raken. De exacte inhoud van dit tweede pakket is nog niet openbaar en moet nog goedkeuring krijgen van de lidstaten.
Economische gevolgen voelbaar
De mogelijke impact van nieuwe tarieven is groot. In Frankrijk vrezen kaasproducenten bijvoorbeeld voor zware schade aan de zuivelsector, die bijna de helft van zijn productie exporteert, onder andere naar de VS. "Dit is geen tijdelijke situatie — we zullen aan deze nieuwe realiteit moeten wennen," aldus Francois Xavier Huard, directeur van zuivelvereniging FNIL.
Tegelijk zoeken naar nieuwe partners
Ondanks de spanningen met Washington blijft de EU ook zoeken naar uitbreiding van haar handelsrelaties. Von der Leyen kondigde aan dat er een politiek akkoord is bereikt om de onderhandelingen over een handelsakkoord met Indonesië te versnellen — een teken dat de EU zich breder wil positioneren te midden van de toenemende geopolitieke onzekerheid.
Vandaag
-
12:42
NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
-
10:44
Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
-
08:46
Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
-
06:51
President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
-
04:53
Warm en droog weer
-
03:04
Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
-
01:35
Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
-
00:59
Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
-
00:27
Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
-
00:00
Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede
Gisteren
- Rotary schenkt autoclaaf aan ’s Lands Hospitaal: veiligere bevallingen en lagere infectierisico’s
- Dodelijke aanrijding op Zwartenhovenbrugstraat
- Oud-DNA-voorzitter Marijke Djwalapersad overleden
- Hoe verder met onze infrastructuur?
- Surinaamse dammers nemen deel aan Miami Open
- Amerikaanse economie vertraagt, maar India blijft motor van wereldgroei
- Pick-up met brandstoftanks slaat over de kop; woning verwoest Weg naar Atjoni
- Open brief aan president over bouw brug Corantijnrivier
- Gewapende overval op BBS’er: verdachten voortvluchtig
- Commentaar op het ambt Chief of Staff
- Zonnepark Nieuw Aurora brengt elektriciteit naar tien dorpen Boven-Suriname
- Zonnig weer met temperatuur oplopend tot 35 °C
- IMF: Suriname in cruciale ontwikkelingsfase; biedt brede ondersteuning
- Column: Gepast antwoord
- Werknemers Surzwam zonder loon; president-commissaris weerspreekt beschuldigingen
Eergisteren
- Suriname versterkt banden tijdens Afrika–Caricom Summit
- Grondconversie
- Tsang: structurele aanpak nodig na afkalving Brantimakkaweg
- SVB veroordeelt racistische uitingen in El Salvador en dient klacht in
- Waarnemend directeur Cultuur Warsodikromo ontheven; Daan officieel nog directeur
- Lijk in verre staat van ontbinding aangetroffen in Brokopondo
- Silvano Tjong-Ahin leidt RvC Havenbeheer: snelle aanpak VS-problemen prioriteit
- Man neergestoken na betrappen van inbreker
- Ontsnapte arrestant Uitvlugt opnieuw opgepakt door RBTP
- Tweede beroepsinstantie
- Suriname en India zetten samenwerking voort met vijf projecten per jaar
- Kans op onweersbuien in de middag
- Venezuela vergroot troepenmacht te midden van oplopende spanning met VS
- Column: Verdienen we zoveel DC’s?
- Ontmoeting met staatshoofd Simons prioriteit voor Guyanese president Ali