Rijstboeren Nickerie vestigen hoop op aankomende minister Noersalim
De watervoorziening en drainage in landbouwgebieden is onvoldoende, wat de productie bemoeilijkt, vooral in tijden van extreme droogte of overstromingen. De afgelopen jaren is de rijstsector met tal van andere structurele problemen geconfronteerd. Jagmohansingh noemt onder meer de hoge kosten voor landbouwinput zoals kunstmest, zaaizaad en brandstof, maar ook de gebrekkige afzetmogelijkheden en prijsinstabiliteit. Een ander belangrijk punt is het gebrek aan toegang tot financiering voor kleine en middelgrote boeren.
De belangenorganisatie vindt de voordracht een duidelijke indicatie dat Noersalim over de nodige kwaliteiten beschikt om leiding te geven aan dat ministerie en ondersteunt het besluit van de huidige President-elect Jennifer Geerlings-Simons volledig. “Ik verwacht dat de nieuwe LVV-minister de uitdagingen in Nickerie met daadkracht zal aanpakken. Nickerie is het hart van de rijstproductie in Suriname en het is essentieel dat daar gerichte investeringen en beleid komen”, zegt de VBPN-voorzitter.
Noodzakelijke maatregelen
Het verlagen van de productiekosten, onder meer door subsidieregelingen voor inputmiddelen zoals kunstmest, brandstof en zaaizaad, is noodzakelijk. Boerenorganisaties en coöperaties zouden ook versterkt moeten worden, zodat boeren meer marktmacht krijgen en gezamenlijk kunnen produceren, opslaan en verkopen. Jagmohansingh pleit voorts voor het bevorderen van mechanisatie en innovatie, zodat vooral jonge boeren gestimuleerd worden en de sector toekomstbestendig wordt. Hij is voorstander van een eerlijk en transparant afzetbeleid, waarin boeren niet langer afhankelijk zijn van ongunstige tussenhandel, maar toegang hebben tot afzetmarkten, ook voor export. “Als Mike Noersalim luistert naar de mensen op het veld en open staat voor samenwerking met lokale boerenorganisaties, dan geloof ik dat er echte verandering mogelijk is”, stelt Jagmohansingh.
Duurzamere resultaten
Noersalim is eerder minister van Binnenlandse Zaken geweest. Hij heeft een landbouw-, veeteelt en ICT-achtergrond, is werkzaam geweest op LVV en is zelf agrariër in Saramacca. “Ik heb hem leren kennen als iemand die toegankelijk is en in staat is om met het veld te communiceren. Hij heeft onder andere initiatieven genomen die gericht waren op het verbeteren van de productie en de positie van boeren. Vooral zijn praktische benadering en zijn betrokkenheid vallen op”, vindt Jagmohansingh. “Wat betrouwbaarheid en professionaliteit betreft, heb ik hem ervaren als iemand die afspraken serieus neemt, al kan de uitvoering soms te wensen overlaten door ambtelijke vertragingen of gebrek aan middelen. Ik hoop dat hij in deze nieuwe termijn duurzamere resultaten weet te boeken, vooral voor regio’s als Nickerie, waar de landbouw essentieel is voor de lokale economie.”
Vandaag
Gisteren
- Paus Leo roept media op om het lijden van de oorlog te laten zien
- Baasaron lanceert ‘SRD Check’ om prijsopdrijving tegen te gaan
- DNA-vergadering verdaagd voor verder overleg wetsvoorstellen rechterlijke macht
- Minstens 600.000 extra aan lokale kip op de markt medio dit jaar
- EU-leiders wijzen militaire betrokkenheid in Straat van Hormuz af
- Vakbond OW MCP vraagt snelle ingreep van ministerie RO
- Zeventien dagen van escalatie in de VS-Israël-Iran oorlog
- Centrale banken heroverwegen renteverlagingen vrees voor nieuwe inflatie
- LVV traint beginners in pluimveehouderij om productie in Suriname te verhogen
- Wisselvallige start van de week met zon en lokale buien
- Paus richt zich rechtstreeks tot verantwoordelijken voor oorlog Midden-Oosten
- Column: De ziel die zich reinigt terwijl de wereld beweegt
- Gajadien positief over college van bestuur OM, maar kritisch op termijn pg
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 915
- Investeringen moeten regionale ziekenhuizen betere rol geven in zorg
- Trinidad en Tobago verlengt noodtoestand met nog eens drie maanden
- Ishika Rigpal en Chayenn Thakoer winnen Miss India Suriname en Miss Teen India Suriname 2026
- Visser verdronken na val uit boot bij monding Marowijnerivier
- Trump zet bondgenoten onder druk om oliedoorgang te beveiligen
- Belangrijke stap in digitale ontwikkeling van Brownsweg
- Nieuwe spanningen tussen Guyana en Venezuela over Essequibo
- Amendement op initiatiefwet cassatierechtspraak maandag in DNA
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en verspreide buien
- Iran zet olieshock in om Amerikaanse militaire macht te neutraliseren
- Toename aangeboren syfilis baart zorgen; Soroptimisten starten bewustwordingscampagne
- VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons