Honderden paspoorten over CBB-toonbank voor US$ 10.000
Directeur Anastatia Kanapé-Pokie van CBB om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws dat vaker wordt aangegeven dat ambtenaren steekpenningen aannemen voor het vervaardigen van reisdocumenten, maar de bewijzen blijven uit. Dit soort gedragingen wil ze zeker niet hebben op CBB. Het moet geëlimineerd worden, benadrukt de CBB-topper. Volgens Pokie schort het aan bewijsmateriaal voor een strafrechtelijk onderzoek door de politie. In het verleden hebben zaken zich voorgedaan die het daglicht schuwen, maar doordat er bewijsmateriaal aanwezig was heeft de leiding van het CBB na onderzoek disciplinaire maatregelen kunnen treffen, legt Pokie uit. De stukken doorlopen verder de normale weg, waardoor uiteindelijk de handtekening van de directeur op het document prijkt, zonder dat ze kan weten dat er steekpenningen zijn neergeteld.
Een groot deel van dit verschijnsel komt het meest voor bij personen uit China die normaal het land binnenkomen met hun Chinees reisdocument en doorreizen met een Surinaams paspoort, meldt een klokkenluider. Overigens komt het ook voor dat sommigen in het bezit zijn van een Surinaamse ID-kaart, zonder dat ze hier zijn geboren. Verder is er ook een groot deel Surinaamse noodpaspoorten versterkt aan Dominicanen die Suriname nooit eerder hebben bezocht, noch over een Surinaamse nationaliteit beschikken. Deze vermeende handelingen kunnen ervoor zorgen dat indien de overheid geen drastische maatregelen treft, het land geblacklist kan worden.
Het Border Management Systeem - dat in oktober 2012 officieel in gebruik werd genomen om de overheid in staat te stellen een betere controle uit te oefenen op alle binnenkomend en uitgaand verkeer op de grensposten, voldoet niet aan de hedendaagse maatstaven. Passagiers worden niet onderwerpen aan een biometrische verificatie. De biometrische authenticatie maakt gebruik van fysieke of gedragskenmerken zoals gezichtsherkenning, irisscans en vingerafdrukken om gebruikers te identificeren en te authenticeren.
Het hebben van een biometrisch paspoort is daarom ook genoemd als één van de voorwaarden die gesteld is voor Surinamers om eventueel visumvrij te kunnen reizen naar de Europese Unie. Vooralsnog zijn de Surinaamse paspoorten niet biometrisch afleesbaar waardoor bij het veranderen van de naam of identiteit deze normaal wordt geaccepteerd door het systeem.
Vandaag
Gisteren
- Heldere communicatie gewenst bij grensprotocol met de Fransen
- Telesur en Liberty versterken internationale digitale verbindingen voor groei oliesector
- Somohardjo wil nationaal actieplan voor waarheidsvinding en slachtofferbescherming
- Dodentol aardbeving Colombia verdubbeld
- Brandweer blijft alert bij Ornamibo na grote brand en rookontwikkeling
- Landelijk onderzoek bevestigt dominante positie sociale media in Suriname
- Belangrijkste spelers om dit seizoen in het Europese voetbal in de gaten te houden
- Autobestuurder omgekomen bij aanrijding aan Kwattaweg
- Meer dan helft jonge Surinamers overweegt vertrek naar buitenland
- Chikungunya-uitbraak voorbij, virus circuleert nog
- Opnieuw warm en overwegend zonnig weer
- Europa maakt zich op voor nieuwe hittegolf na recordtemperaturen
- Column: Er is geen tweede Borger
- NIKOS perceptieonderzoek: Wantrouwen beheer olierijkdom; corruptie grootste bedreiging
Eergisteren
- Suriname vraagt om kennis uit diaspora - maar durft het die kennis ook werkelijk toe te laten?
- MinOWC en bedrijfsleven slaan handen ineen voor arbeidsmarktgerichte opleidingen
- 57 verkeersdoden in eerste helft 2026
- Eerste cao tussen IWWO en DP World Paramaribo rond
- CASAS: Onjuiste documenten vertraagden inzet vervangend SLM-toestel
- Zware aardbeving met kracht van 7,4 treft west-Colombia: minstens 111 doden en enorme schade
- Borger Breeveld speelde zijn laatste scène
- Gedetineerde ontsnapt tijdens werkzaamheden in Palmentuin (update)
- Tyfoon Dolphin raast over oost-China: meer dan een miljoen geëvacueerd
- Gestrande SLM-passagiers wachten sinds zaterdag op oplossing na uitval vluchten
- Verkoold lichaam aangetroffen na woningbrand in Albina
- Hoop op toekomst of wensdenken?
- Borger Breeveld, icoon van Surinaamse film en televisie, overleden
- Mulokot en partners: Vijfkilometerwet geen oplossing voor grondenrechten
- Maandag zonnig en droog, gevoelstemperatuur tot 41 graden
- Vakbond rapporteert 108 aanvallen op Palestijnse journalisten in juli
- Column: De mens als architect van onze eigen rampen
- Rapport vissterfte onthult ‘mogelijk’ grotere schade voor mens, dier en milieu