Prof. Dennis Mans ontvangt Power Person Award 2022
De stichting Herstel Democratie, die in 2018 te Amsterdam is opgericht, heeft dinsdag haar vijfde Power Person Award uitgereikt. Na een maandenlange selectie is besloten om de award Power Person 2022 toe
te kennen aan Dennis R.A. Mans, hoogleraar (emeritus) aan de Anton de Kom Universiteit van Suriname. De award wordt uitgereikt aan een persoon in Suriname die in woord en geschrift zijn of haar kennis en kunde met de samenleving deelt en daarmee de democratische rechtsstaat sterker maakt.
De stichting is van mening dat Democratie en Wetenschap een belangrijke relatie hebben met elkaar, waarbij erop moet worden toegezien dat wetenschappelijk onderzoek zo onafhankelijk mogelijk van politieke belangen alsook van het binnenlands en buitenlands bedrijfsleven wordt verricht. Mans is zeer ingenomen met de onderscheiding die hem werd
uitgereikt door de vertegenwoordigers van de stichting in Suriname, Robby (Rappa) Parabirsing en Umberto Sriram.
Dennis Mans (geboren op 16 oktober 1955 te Paramaribo) slaagde in 1974 van het toen nog zesjarige Mr. dr. J.C. de Miranda Lyceum, afdeling gymnasium-bèta. In 1984 studeerde hij af als medisch bioloog bij de toenmalige subfaculteit Biologie van de Rijksuniversiteit Utrecht. In 1986 promoveerde hij op het proefschrift Mechanism of action of etoposide (Etoposide is een chemische stof die remmend werkt op de groei van kankercellen).
Mans vertrok in 1992 naar Brazilië alwaar hij nauw was betrokken bij de opzet van twee wetenschappelijke instituten die zich toelegden op de ontwikkeling van nieuwe middelen tegen kanker, gebaseerd op planten uit het Amazonegebied. In die periode heeft hij verscheidene artikelen op het gebied van kankeronderzoek en medicinale planten gepubliceerd en een aantal PhD en MSc-kandidaten begeleid.
De wetenschapper keerde in 2000 terug naar Suriname en werd als hoofddocent aangesteld bij de Faculteit der Medische Wetenschappen van de Anton de Kom Universiteit van Suriname. Hij startte onmiddellijk met het in kaart brengen van kanker in Suriname en met een grootschalig project naar de therapeutische waarde van medicinale planten. Beide onderzoeksprogramma’s hebben een relatief groot aantal publicaties opgeleverd en worden nog steeds voortgezet.
Hoewel hij sinds enkele maanden met emeritaat (pensioen) is, coördineert professor Mans nog steeds wetenschappelijk onderzoek naar verscheidene aspecten van Surinaamse medicinale planten, begeleidt hij enkele PhD, MSc en BSc-kandidaten en verzorgt hij colleges aan de Faculteit der Medische Wetenschappen. Zijn wetenschappelijke productie omvat op dit moment meer dan 120 peer-reviewed artikelen (dat zijn streng beoordeelde artikelen voor publicatie in wetenschappelijke vaktijdschriften) en meer dan 400 presentaties op wetenschappelijke bijeenkomsten, gastcolleges en lezingen.
In zijn dankwoord stelde Mans dat het dragen van een academische titel een belangrijke verworvenheid is, maar dat deze ook grote verantwoordelijkheden met zich meebrengt. De academicus is een voorbeeldfiguur in de samenleving en dient als zodanig integer (eerlijk, rechtschapen) te zijn en naar eer en geweten te handelen, zowel binnen zijn beroepskring als daarbuiten.
Bijvoorbeeld: de academicus die hoogleraar wordt, dient die benoeming te hebben verkregen op basis van een eigen wetenschappelijk en sociaal-maatschappelijk relevante onderzoekslijn waarover regelmatig verslag is en wordt gedaan in vakbladen, op congressen en zelfs in de reguliere pers.
Wereldwijd en helaas ook in Suriname zijn er academici die hun CV ‘oppoetsen’ door zichzelf academische titels, diploma’s en andere verworvenheden toe te kennen die men niet kan aantonen, of meeliften met publicaties waar men nauwelijks aan heeft bijgedragen, op oneigenlijke en onethische wijze gebruik maakt van onderzoeksfondsen, en nog een aantal gedragingen die als fisti prodo (pronken met andermans veren) en misschien zelfs als wetenschapsfraude zouden kunnen worden gekenmerkt.
“Vermijd handelingen en gedragingen die je in verlegenheid zouden brengen indien men er achter zou komen”. En:
“Als iets te mooi lijkt om waar te zijn, is het waarschijnlijk ook niet waar”. Wijze woorden van professor Dennis R.A. Mans, die door de Stichting Herstel Democratie is uitgeroepen tot Power Person 2022.
Vandaag
-
14:24
Tegenreactie op opinie Idris Naipal: Retoriek is geen vervanging voor feiten
-
12:22
Vrouw overlijdt na fataal ongeval Ringweg-Zuid
-
10:45
Trump: Geen VS militairen naar Oekraïne, Europa mogelijk wél bereid
-
08:47
Objectieve criteria voor belang van de dienst
-
06:52
Fernandes Group schenkt nieuwe truck aan Paramaribo Zoo
-
04:54
Zonnige dinsdag met maximumtemperatuur 32 °C
-
02:57
Trump plant trilaterale top: Zelensky dringt aan op ‘echte vrede’
-
00:59
Column: Corruptie, dit keer geen mantel der liefde
-
00:00
Minister Pokie krijgt storm van klachten tijdens bezoek aan Ashiana
Gisteren
- China-Caribbean: Suriname legt nadruk op strategie
- Wo kenki a systeem: een holle slogan
- Monorath onderstreept cruciale rol BBS in nationale veiligheid
- EZ verdiept samenwerking met ASFA en KKF
- SWM vraagt publiek zuinig om te gaan met water
- Smaak als Spiegel van Samenleving
- Politie onderschept kilo cocaïne, illegaal vuurwapen en crack
- Lions Club Para eert best geslaagden LBO en MULO
- Herpositionering Suriname inzake Tigri Driehoek gewenst
- Weer: Zonnig en warm vandaag
- President Prabowo: Indonesiërs moeten profiteren van nationale rijkdom
- Column: Oorlogen groot en klein
- Grasella Jozefzoon waarnemend directeur OW&RO én Staatsraadslid
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 885
- Geen herkansingsscholen? Onze kinderen verdienen beter!
- Eerste verkeersdode genoteerd in verkeersveiligheidsmaand
- DNV’er vuurt schoten na melding over mogelijke roofoverval bij Chotelal
- Taxichauffeur verdacht van aanrijding en mishandeling aan Hannaslustweg
- Europese leiders mee met Zelensky naar Washington; cruciale bespreking met Trump
- Simons kondigt audits aan en legt gronduitgifte onder vergrootglas
- KPS: Een instituut dat worstelt met gezag in moderne tijden
- Gezond & Bewust: Diabetes – de zoete bedreiging die Suriname in de greep houdt
- Verdachte ontkent auto van taxichauffeur te hebben gestolen
- Ontheffing ex-Korpschef Bryan Isaacs: Grondwettelijke Grenzen aan Politieke Inmenging
- Zonnig en warm vandaag
- OM eist 24 maanden in verduisteringszaak; vrijspraak gevraagd voor medeverdachte
- SEOB: Inflatie weer op 8%, SRD zwakker, reserves sterk maar tekorten hardnekkig
- Simons: Besluit over toekomst SLM zal pijn doen