In memoriam: Deryck Ferrier - kleine vraag, groots antwoord
Bij de koffie zouden we ook praten over de uitgave van zijn trilogie Ontraadseling van enigma’s van Amazonia en de Wilde Kust, waarvoor ik hem in contact had gebracht met Uitgeverij Verloren in Hilversum, gespecialiseerd in historische uitgaven. Over zijn vorig boek In de ban van de bosgeest – ontmoetingen met Panaike vond hij het maar ‘nonsens’ dat Inheemsen vonden dat er een heruitgave moest komen waarin de woorden Indiaans en Indianen vervangen dienden te worden, vertelde hij, toen ik informeerde hoe de verkoop loopt.
Deryck, sinds 1971 directeur van het CESWO, werd wisselend aangeduid als socioloog, sociaaleconoom en zelfs als agro-economisch socioloog. Voor alle zekerheid mailde ik hem de eenregelige vraag: ‘wat heb je precies gestudeerd en hoe moet ik je noemen’ – citerend in het Essed-project. Eind november antwoordde Deryck:
‘De omschrijving van mijn studie kan als volgt worden verwoord. Ik heb gestudeerd aan de Universiteit van Wisconsin in Madison, in de Staat Wisconsin, waar ik met mijn diploma van de Rijks Hogere School, voor Tropische Landbouw in Deventer (Nederland) na een vergelijkend bachelors examen, voorwaardelijk werd toegelaten tot het Department for Agricultural Sciences. Van daaruit mocht ik colleges volgen om te kunnen kwalificeren voor toelating tot de Graduate School for Social Sciences, waar ik uiteindelijk afgestudeerd ben als Master of Science in de Sociology. In aansluiting daarop heb ik een extension college gevolgd om aan deze mastergraad ook de graad van Masters of Science in Rural Sociology te verkrijgen.
Mijn werk als onderzoeker/planner heeft mij wel gebracht om me te gaan verdiepen in tal van andere disciplines. Ik heb mij gedurende mijn hele leven op het systematisch bestuderen van alles en nog wat toegelegd, w.o. cultureel antropologische en sociaal/historische studies, bedrijfseconomie, monetaire economie, ecologie, verkeersorganisatie en transportstudies, uiteindelijk ben ik op het laatst ook nog terecht gekomen in de linguïstiek. Hopend dat dit je een beeld geeft, stel ik je voor om mij toch maar gewoon als 'socioloog' aan te duiden.’
Typisch Deryck, want dit antwoord had ik niet verwacht.
Als eindredacteur van het wekelijkse radioprogramma Zorg en Hoop van de NOS, trok ik in 1995 Deryck aan als nieuwscommentator en maakte ik kennis met zijn systematische werkwijze. Op vrijdagavond hadden wij een voorbespreking en na afstemming van de ‘nieuwsagenda’ kroop hij in het weekend achter de computer en schreef wat hij zou vertellen in de live-uitzending. Toen hij in het begin zijn teksten mailde, schrok ik, bang dat hij monotoon zou overkomen. Daar was gelukkig geen sprake van – alle Ferriers zijn gezegend met de vertelkunst van hun vader.
Niet alleen daarom was het aangenaam naar Deryck te luisteren; hij was ook de man die als wetenschapper, onderzoeker en planoloog, de geschiedenis van ja ... wat niet over en in Suriname kende. Een levende en levendige encyclopedie die je ook nog de grotere verbanden aanreikte, waardoor men eigen kennis en inzicht kon verrijken en met zijn tone of voice en oneliners ergernis of verontwaardiging liet blijken over wat niet in de haak was. Bijvoorbeeld over de bouw van een brug over de Corantijnrivier: “Die rivier is van ons, dus er valt niets met Guyana te onderhandelen” en over het baggeren van de Surinamerivier: “Als je geen exportproductie hebt slipt die rivier zo weer dicht.”
Roy.khemradj@gmail.com
Vandaag
-
03:16
Aardbeving Venezuela: Dodental loopt op tot 1.430, nieuwe beving zaait angst
-
01:41
Derde helft WK 2026: Spanning tot het einde; 3-3 Thriller in Groep J
-
01:21
Derde helft WK 2026: Argentinië met volle winst naar eliminatiefase
-
00:00
Aanpak Van ’t Hogerhuysstraat begint; weg wekenlang deels afgesloten
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Colombia neemt groepswinst, Portugal treft Kroatië
- Derde helft WK 2026: Congo verslaat Oezbekistan, 3-1 en mag hopen op plek als beste derde
- Nog geen oorzaak gevonden voor massale vissterfte in Saramaccarivier
- Derde helft WK 2026: Kroatië kaatst Ghana terug en pakt tweede plek
- Derde helft WK 2026: Engeland rekent af met Panama en wint met 2-0
- Currie wil AI-bewustwording op scholen na deepfakezaak
- Onzin-discussies! De stropdas als koloniale killer van de hersencellen
- AdeKUS-studenten winnen Halliburton Hackathon; toegang tot software van oliegiganten
- Derde helft WK 2026: Zes cruciale wedstrijden, verrassingen en roze schoenen
- DSB ziet sterke groei in digitaal bankieren
- Inbraak in woning Santodorp: SRD 160.000 en sieraden buitgemaakt
- Mathoera: Begroting is versnipperd en daardoor moeilijk controleerbaar
- De ideale basisschool
- Pawiroredjo zet vraagtekens bij omvang personeel kabinet vp; Rusland geeft uitleg
- Warm en drukkend weer; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Venezolanen zoeken zelf naar vermisten terwijl dodental snel stijgt
- Derde helft WK 2026: VAR dooft Iraans feest: Egypte en Iran eindigen in dramatische 1-1
- Derde helft WK 2026: België walst over Nieuw-Zeeland en wint groep G
- Column: Crycensio’s keuze
- SEOGS groeit verder: meer ruimte voor Local Content en Youth Hub
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Spanje wint slijtageslag en beëindigt Uruguay’s WK-droom
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië bekert verrassend verder
- Een staatsrechtelijke spanning tussen artikel 11 WIPA, artikelen 68 en 140 van de Grondwet
- Nationaal Ontwikkelingsplatform moet koers Suriname tot 2050 uitstippelen
- Derde helft WK 2026: Dembélé schittert, onstuitbaar Frankrijk verslaat Noorwegen
- Derde helft WK 2026: Senegal haalt uit tegen Irak en houdt WK-droom levend
- Monorath: Door Jones aangehaalde zaak ligt bij JIT onder gezag van Openbaar Ministerie
- Jones beschuldigt anti-corruptie-unit van corruptie; DNA geschorst voor onderzoek
- Lau: Suriname heeft geen geldprobleem, maar een uitvoeringsprobleem
- Derde helft WK 2026: Strijd, emoties en dromen op het spel
- Cultuur en rechtsstaat: bescherming van kinderen staat voorop
- Derde helft WK 2026: Wie gaan door en wie zijn uitgeschakeld?
- Vreedzaam: Olie alleen maakt Suriname niet rijk, goed bestuur wel
- Gajadien verdedigt VRI-deal: Blok 58 is niet verpand
- Afonsoea wil begroting opschonen: Stop met geld reserveren voor posten die niet worden gebruikt
- Felle brand legt woning aan Wanestraat volledig in de as
- Van Ketikoti naar Dag der Vrijheden: de visie van Jagernath Lachmon
- Asabina pleit voor leerstoel Surinaamse muziek en volksmuziekscholen in buurten en districten
- DSB behaalt internationale certificering voor informatiebeveiliging
- Ramsukul pleit voor invoering Starlink en versnelling digitale transformatie
- Zon, bewolking en regen voorspeld
- Massale vissterfte in Moeroekreek: NMA start onderzoek
- Venezuela: Dodental blijft stijgen na zware aardbevingen, internationale hulp op gang
- Regering houdt vast aan standpunt over Tigri na ophef rond kaart op SEOGS
- Derde helft WK 2026: Paraguay met 0-0 tegen Australië in wachtkamer voor volgende ronde
- Derde helft WK 2026: Turkije ondanks winst op USA, naar huis
- Column: Meer dan een baard of een tatoeage
- Parmessar eist opheldering over Havenbeheer-contract met Medserv