Trump en Xi sluiten handelsakkoord en verminderen spanningen in felle VS-China rivaliteit
Het akkoord, dat werd bereikt tijdens het eerste persoonlijke gesprek tussen de leiders sinds 2019, biedt bedrijven een broodnodige adempauze na maandenlange handelsconflicten. Toch blijven veel handelsbarrières intact en blijven uiteenlopende geschilpunten tussen beide landen onopgelost.
Volgens analisten is de uitkomst vooral een tijdelijke pauze in de handelsoorlog. Dennis Wilder, voormalig China-expert bij de CIA en het Witte Huis, spreekt van een ‘pauze en een kleine terugtrekking’, waarbij beide partijen hun handelswapens niet neerleggen, maar het vuur tijdelijk staken zolang de afspraken worden nageleefd.
Belangrijk onderdeel van de overeenkomst is dat China zijn geplande exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen voorlopig uitstelt, terwijl de VS afziet van het invoeren van een dreigend 100 procent tarief op Chinese goederen. Daarnaast kondigde Trump aan het tarief op fentanyl-gerelateerde producten te verlagen van 20 naar 10 procent, nadat Xi beloofde hard te werken om de toevoer van het synthetische opioïde te stoppen.
“Er is geen obstakel meer voor zeldzame aardmetalen,” zei Trump, die de overeenkomst tijdens zijn Azië-tour als “geweldig” bestempelde. China stemde ook in met de aankoop van “enorme hoeveelheden” Amerikaanse sojabonen.
Xi benadrukte dat beide landen consensus hebben bereikt om problemen aan te pakken en drong aan op snelle vervolgstappen om de afspraken te implementeren en zo vertrouwen te scheppen bij beide landen en voor de wereldeconomie.
Het Chinese ministerie van Handel bevestigde het uitstel van exportbeperkingen en meldde dat de VS ook afziet van plannen om technologiegerelateerde exportbeperkingen uit te breiden naar Chinese dochterbedrijven. Verder zullen wederzijdse havenheffingen worden opgeschort.
Reactie markten
De Aziatische aandelenmarkten reageerden voorzichtig terughoudend op het akkoord. De belangrijkste beursindexen in Hongkong, Shanghai en Sydney sloten lager, terwijl de Japanse Nikkei 225 onveranderd bleef. De onzekerheid over de volledigheid en duurzaamheid van het akkoord hield beleggers terughoudend.
De terugtrekking van de exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen, waar China bijna een monopolie op heeft, werd door marktexperts als positief beoordeeld. Deze mineralen zijn cruciaal voor de productie van onder meer smartphones, elektrische voertuigen en gevechtsvliegtuigen. De dreiging van verstoringen in wereldwijde toeleveringsketens nam daardoor af.
De daling van het fentanyl-tarief werd door analisten als “verwacht” gezien en kan de concurrentiepositie van Chinese producten ten opzichte van andere Aziatische exporteurs verbeteren.
Toch blijft het een gedeeltelijke oplossing, aangezien de meeste tarieven en handelsbeperkingen van kracht blijven. Trump’s toezegging om het fentanyl-tarief te halveren houdt het gemiddelde Amerikaanse tarief op Chinese goederen op circa 47 procent, terwijl China’s tarief op Amerikaanse producten rond de 32 procent blijft.
Handelsexperts spreken van een “gedeeltelijke bevriezing” of “kleine terugrol” in de handelsoorlog. Het jaarlijkse herzieningsmechanisme van het akkoord biedt beide landen de mogelijkheid om hun handelsrelatie en koopkracht jaarlijks bij te stellen, aldus analisten.
Cameron Johnson van het Shanghai-gebaseerde adviesbureau Tidalwave Solutions noemde het akkoord “waarschijnlijk het beste resultaat dat beide partijen onder de huidige omstandigheden konden bereiken”. Hij waarschuwde echter dat de onzekerheden over de uitvoering en de jaarlijkse evaluatie het handelsconflict in de toekomst kunnen blijven beïnvloeden.
Vandaag
-
16:00
President: De viering is voor vandaag; vanaf morgen bouwen we aan onze roadmap
-
14:44
ABOP: Vijftig Jaar Vrijheid, Veerkracht en Verbondenheid
-
12:46
Suriname heeft een Natio-aanpak nodig
-
10:48
Arbeid als Kompas voor de Toekomst van Suriname
-
08:50
Open brief aan de President van Suriname
-
06:52
Srefidensi 50: de sprong naar een Suriname dat 24 uur leeft
-
04:54
Weerbeeld ondersteunt feestelijke dag
-
02:57
NDP: Samen bouwen aan een verenigd Suriname na 50 jaar onafhankelijkheid
-
00:59
Column: Hier is míjn bijdrage – en nu die van ons allemaal
-
00:00
CCK roept op tot dankbaarheid, gerechtigheid en gezamenlijke inzet
Gisteren
- VHP roept op tot discipline, eenheid en visie
- Abdoel registreert zich als eerste bij Anti-Corruptie Commissie
- Onafhankelijk: 50 schrijvers over 50 jaar Srefidensi gepresenteerd
- Carlo Jadnanansing krijgt SuRo-speld voor uitzonderlijke bijdragen
- Kluis, auto, jachtgeweer en sieraden buitgemaakt bij brute woningoverval
- Steve Ferrier van Sonora Paramarera ontvangt award
- Staatsolie opent offshore-deur voor wereldwijde investeerders
- Zijin eert 175 jubilarissen: 'Jullie inzet is goud waard'
- ONS VOLKSLIED opnieuw bezongen
- China-expo trekt volle zalen: Surinamers maken kennis met technologie, cultuur en innovatie
- Wisselvalling weerbeeld in geheel het land
- COP30 eindigt in teleurstelling: fossiele brandstoffen taboe in slotverklaring
- Onafhankelijkheid vraagt om een nieuwe blik
- 190 Surinamers gedecoreerd: Frits Pengel ontvangt hoogste onderscheiding
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 899
- Bel Louis nou eens op!
- Man gewond bij aanhouding aan de Moengolaan
- Triathlon in Nickerie smaakt naar meer
- Simons eert ouderen tijdens Bigi Sma Dey: Generaties moeten elkaar blijven dragen
- Vijftig jaar Suriname, vijfpuntige ster in vlag, vijf letters NATIO
- Politie administratie wordt volledig digitaal
- Protocol oostelijke grens Suriname moet helder zijn voor binnenlandbewoners
- Herboren Waterkant moet aanjager worden van een vernieuwd historisch Paramaribo
- Zon en lokaal stevige regenbuien
- China wereldleider elektrische voertuigen
- Voetganger komt om bij aanrijding aan de Commissaris Weytingweg
- Ambassade opent bijzondere Nassy-expositie ter ere van 50 jaar Srefidensi