Column: Veel meer op spel dan plek in volgende ronde
Canada bezet momenteel de 70e plaats op de FIFA-ranglijst terwijl Suriname als nummer 136 staat genoteerd. Toch lijkt Canada niet helemaal gerust op een goede afloop. De Canadese bond besloot drie weken terug de thuiswedstrijd te verplaatsen naar Chicago. Terwijl de bonden aanvankelijk juist hadden afgesproken om de transportkosten binnen de perken te houden door de wedstrijd in Florida te spelen.
Of ze in Canada enig idee hebben van de financiële huishouding van de SVB weet ik niet, maar het komt voorzitter John Krishnadath wel slecht uit. Alsof de bond nog niet genoeg geld kwijt is aan vliegtickets. Maar het gaat natuurlijk om wat er morgen op het veld gebeurt. Is natio sterk genoeg om Canada opzij te zetten? Moeilijk te zeggen. De eerste drie kwalificatiewedstrijden vormden niet echt een graadmeter: daar waren de tegenstanders te zwak voor.
Toch valt er wel iets af te leiden uit de eerste WK-interlands. Tegen de Kaaimannen moesten de spelers, koud ingevlogen uit Europa, nog zichtbaar aan elkaar wennen. Tegen Aruba kwam er met Diego Biseswar en Tjaronn Chery al meer creativiteit en finesse in de ploeg. En tegen Bermuda werd gespeeld zoals het waarschijnlijk ook tegen Canada moet gebeuren: vanuit een solide verdediging gedoseerd aanvallen. In fasen de tegenstander balbezit gunnen, doordacht storen - ook in de Nederlandse huiskamer was goed te horen hoe de bondscoach zijn aanvallers en middenvelders naar de juiste posities dirigeerde - om dan razendsnel om te schakelen.
De ene keer met een diepe bal op de snelle, klassieke buitenspelers Sheraldo Becker of Florian Jozefzoon. De andere keer kort door het centrum met een handige steekpass. Routinier Ryan Koolwijk kan dat prima. En dan kunnen we het afronden met een gerust hart overlaten aan Nigel Hasselbaink, die nog altijd zichtbaar geniet van zijn status als allereerste 'Suriprof' bij natio. En mocht Nigel er niet meteen drie inleggen, dan is er ook nog een aanvalsplan met Mitchell te Vrede, Dimitrie Apai, Gleofilo Vlijter of Ivenzo Comvalius. Ook Damil Dankerlui, dit seizoen uitstekend op dreef bij FC Groningen, zou nog weleens zijn opwachting kunnen maken als opkomende flankverdediger.
Maar ach, wie heeft het hier over een spelsysteem? Die discussie is meer iets voor collega Frank de Boer die zich met een paar miljoen andere Nederlandse deskundigen het hoofd breekt over de 5-3-2 of 4-3-3 opstelling waarmee Oranje op het EK het best voor de dag kan komen. Dean Gorré heeft een andere opdracht. Hij moet in de allereerste plaats een hecht team smeden van zijn op papier sterke en uitgebalanceerde selectie.
Er is nog iets anders. Waar Canada, zogenaamd uit gezondheidsoverwegingen, de wedstrijd in Chicago laat spelen, zit Suriname momenteel in een veel lastiger coronaparket met overvolle ziekenhuizen. De nachtmerrie is ook voelbaar overzee. Ik ben er dan ook van overtuigd dat spelers en technische staf tot in hun diepste vezels zijn gemotiveerd. Er staat vanavond veel meer op het spel dan een plaats in de volgende ronde.
Diederik Samwel
Vandaag
-
06:52
Ruim SRD 26 miljard van staatsbegroting gaat naar schuldenlast
-
04:55
Opnieuw warm en benauwd; kans op middagbuien blijft aanwezig
-
03:02
El Niño keert terug en kan een van de krachtigste ooit worden
-
01:18
Derde helft WK 2026: Zuid-Korea knokt zich langs Tsjechië 2 - 1
-
00:59
Column: Van wie is het WK nog?
-
00:00
AZP-directie weerspreekt code zwart, maar zorgen over druk op SEH blijven bestaan
Gisteren
- Notities uit de behandelkamer: Gezond genoeg om arm te zijn
- Baitali: vertraging Van ’t Hogerhuysstraat gevolg van trage uitvoering vonnis
- Regering trekt SRD 2,4 miljard uit voor nieuwe elektriciteitssubsidie
- Derde helft WK 2026: Mexico wint spannende wedstrijd, drie rode kaarten en vroege goal
- Pleidooi voor meer aandacht voor honingsector in het binnenland
- Wie alleen naar SRD 16 miljard kijkt, leest de begroting verkeerd
- Derde helft WK 2026: Haïti gedwongen tenue te wijzigen vanwege oorlogssymboliek
- Derde helft WK 2026: Estadio Azteca, het iconische hart van het WK
- OM eist 30 maanden celstraf tegen veroorzaker dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat
- Spoedeisende Hulp AZP kondigt ‘Code Zwart’ af; Medische Staf in overleg
- Derde helft WK 2026: FIFA streng over rechten: regels gelden voor horeca én media
- Grondconversie vraagt om een evenwicht tussen overheidsgezag en rechtsbescherming
- Nieuw ministerie, Olie Gas en Milieu investeert SRD 3,4 miljard in Staatsolie
- In de middag kans op lokale regen- en onweersbuien
- VS valt Iran aan, Iran sluit Straat van Hormuz
- Soeropawiro: Burgers mogen niet de dupe worden van herziening grondconversie
- Column: Voetbalplezier
- IMF: Goudsector blijft achter ondanks economische groei
Eergisteren
- Regering werkt aan onderwijsplan richting 2035
- Derde helft WK 2026: de opvallendste cijfers van WK 2026
- Een waardig laatste afscheid laat zich niet haasten
- OAS-topman Ramdin betreurt vertrek van kabinetschef Jessurun na intrekking visum
- President en deskundigen vragen aandacht voor verborgen geweld tegen kinderen
- PAHO: Lage belastingen remmen strijd tegen suiker en alcohol
- Acute bedreiging van veilige obstetrische zorg
- WK 2026 begint onder politieke druk en protesten
- Artikel 140 Grondwet en de psychologie van verantwoordelijkheid
- Onderwijsvernieuwing vraagt meer dan nieuwe plannen alleen
- Warm en benauwd weer; later kans op enkele regenbuien
- Filipijnen: Race tegen de klok om overlevenden te vinden na krachtige aardbeving
- Koopkracht nog niet hersteld ondanks lagere inflatie
- Bijna 600 ontwikkelingsprojecten geregistreerd; uitvoering blijft een probleem