10 meisjes ontvangen certificaat voor bouwen 'ICT-apparaten'
Een prullenbak die pas opent wanneer je ervoor gaat staan. Een mini ventilator die de ruimte van legkippen automatisch op een bepaalde temperatuur houdt. Een systeem dat de vissen in een aquarium op gezette tijden voedt. Een deurknop die de temperatuur van degene die ervoor staat automatisch opneemt, bij goedkeuring de deur opent en bij afkeuring gesloten houdt. Dit zijn enkele van de ‘covid solutions’ die zijn gebouwd door de 10 meisjes die hebben meegedaan aan het Codettes Innostarter 2020 project.
Het project, dat drie maanden heeft geduurd en gesponsord is door Kosmos Energy, is zaterdag in het Lalla Rookhgebouw afgesloten met een certificaat uitreiking en een mini expo van de producten. De meisjes, de jongste is 13, hebben geleerd over ‘the fundamentals of electronics, coding and the introduction to digital fabrication.’ Het komt erop neer dat zij geleerd hebben hoe apparaten te bouwen, hoe ze te programmeren, en hoe ze tastbaar te maken. Dat laatste is een computergestuurd proces. Haast alle delen van het apparaat ontwerpen ze zelf, bepaalde onderdelen worden 3D geprint, het uiteindelijke product wordt ook door hen geassembleerd. Het project dat bestemd was voor meisjes boven de 12 jaar die interesse hebben in ICT en techniek, had in eerste instantie 12 deelnemers. Twee zijn uitgevallen. Er zijn uiteindelijk toch 8 producten geleverd waarmee de verspreiding van het coronavirus wordt tegengegaan.
Het project is opgezet door Codettes Foundation in samenwerking met IoTLab Suriname. Julie Sundar, oprichter van de Codettes Foundation is erg ingenomen met de leergierigheid, de ‘drive’ en de felle competitie van de meisjes. Sundar is begonnen met de organisatie om vooral meisjes in ICT te stimuleren. Ze is zelf deelnemer en winnaar geweest van de Telesur/IT-Core Hackathons. Die ervaring heeft haar geïnspireerd om verder te gaan in ICT en digital fabrication. Met de projecten biedt ze meisjes de kans om zich ook verder te ontwikkelen in de ICT, in en buiten Suriname. Sundar merkt op dat vrouwen niet langer de presentatie van een product hoeven te doen “omdat ze niet slim genoeg zijn om te coden” maar ook zelf de bouwers ervan kunnen zijn “omdat ze juist wel de potentie hebben voor meer.”
De producten zijn best wel verkoopbaar. “Er zijn wel nog wat verbeteringen nodig en andere vaardigheden om het product aan de man te brengen,” geeft Sundar aan. “Zij kunnen er in hun vrije tijd aan komen werken of meedoen aan de ‘boothcamp’ waar we dieper ingaan op de materie en hen ook aanleren hoe projecten te managen en hoe een product te verkopen.” Codettes Foundation is ook de organisator van ‘Codettes: Girls in ICT Innovation Boothcamp’ die over een maand afloopt. De vrouwelijke deelnemers zijn daar een aantal stappen verder in ‘digital fabrication.’ Zij moeten producten leveren die aan internet verbonden zijn.
René Gompers
Vandaag
-
20:53
Bangladesh: Journalisten eisen bescherming na toenemende aanvallen op media
-
19:25
Vier doden en 21 gewonden bij zware aanrijding; verdachte zonder rijbewijs aangehouden
-
18:41
Koninklijke onderscheiding voor Jac Rinkes, ook van grote betekenis voor Suriname
-
16:39
Regering spreekt medeleven uit na dodelijk verkeersongeval
-
14:37
Gewapende woningberoving in Santo Boma, bewoners gekneveld
-
13:44
Groenland als spiegel van ons koloniale ongemak
-
11:48
Twee woningen binnen vijf uur door brand verwoest
-
09:50
Doden en zwaargewonden bij ernstige aanrijding tussen auto en autobus
-
08:50
Suriname wordt zwaarder
-
06:52
VES-secretaris Girdhari: Jaarrede president schetst richting, maar mist concrete uitwerking
-
04:54
Zonnig weer met plaatselijke buien
-
02:56
Advocaat in SLM-drugszaak: OM heeft geen overtuigend bewijs tegen cliënt
-
00:58
Shurly Lackin aan het roer van de nieuwe RvT STVS
-
00:00
President plaatst landbouw centraal: Agrarische sector sleutel stabiliteit en brede welvaart
Gisteren
- Het ‘America First’-beleid in een wereld zonder hegemonie
- Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
- Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
- China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
- Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
- President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
- Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
- Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
- Gewapende overval bij Melkcentrale
- President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
- Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
- VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
- Dag begint rustig, later kans op regen
- VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
- Column: Vragen om transparantie is geen aanval
- VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline
Eergisteren
- Digitalisering vraagt om keuzes aan de top
- Nieuw hoofdstuk in bilaterale relatie China en Canada
- Astrid Roemer ten ruste gelegd
- Vicepresident naar Zwitserland voor World Tourism Forum
- Een andere nieuwjaarswens!
- Chinese app 'Are You Dead?' verandert naam na grote populariteit
- Taxichauffeur berooft klant en verwondt slachtoffer
- PAHO: Druggebruikstoornissen nemen sterk toe in de Amerika’s
- Nogmaals 3 pg's
- Vijf jaar zittingstermijn AAC: discussie nog open in DNA
- SOC en ministerie willen Sportwet voor continu en toekomstgericht sportbeleid
- Zonnige perioden met buien in de middag
- Voorstel in DNA: halve vergoeding bij structureel ontbreken quorum
- Hoe Iran Starlink stoorde en hoe Iraniërs proberen dit te omzeilen
- Column: Eendracht maakt macht
- VS stopt tijdelijk immigrantvisa uit 75 landen; Suriname en Guyana niet erbij