Suriname 50 Jaar Onafhankelijk: Vooruitgang komt niet vanzelf
Terwijl Suriname zich opmaakt om vijftig jaar onafhankelijkheid te vieren, staan we opnieuw aan de vooravond van een historisch moment — vergelijkbaar met onze ambitie om ons te kwalificeren voor het eerstvolgende WK.
De vooruitzichten op economische groei, nieuwe inkomstenstromen voor de overheid vanaf 2028 en de reeds zichtbare kansen voor een groep lokale ondernemers zijn positief en scheppen hoop.
Maar juist in deze fase is het belangrijk om eerlijk te blijven over de uitdagingen die daarbij horen. Niet om te bekritiseren, maar om tijdig te waarschuwen én te voorkomen dat de opkomende kansen vooral niet alleen ten goede komen aan een kleine groep, terwijl een groot deel van de samenleving juist onder druk kan komen te staan —
ironisch genoeg door dezelfde economische vooruitgang.
Economische groei heeft ook keerzijden
Een instroom van kapitaal is op zichzelf gunstig, maar binnen de olie- en gassector brengt zij onvermijdelijk minder positieve neveneffecten met zich mee. Internationale ervaring leert dat prijzen voor huisvesting, grond, voeding en diensten vaak stijgen wanneer de economie snel groeit. Dat hoeft geen gevaar te zijn, maar het wordt een probleem als de samenleving er niet op wordt voorbereid.
Precies daar ligt mijn zorg. Want hoewel de contouren van groei zichtbaar zijn, blijven concrete en gecoördineerde
beleidsacties — vooral tussen ministeries onderling en in de interactie met de private sector — nog beperkt. De intenties zijn er, maar de samenhang moet sterker. Zonder die integratie ontstaat er ruimte voor ongelijkheid en een toenemende druk op huishoudens met lage en middeninkomens.
Deze waarschuwing is op zijn plaats omdat het risico reëel is dat binnen twee tot drie jaar:
de kosten van levensonderhoud merkbaar stijgen;
huisvesting schaarser en duurder wordt;
bepaalde sectoren disproportioneel profiteren;
De gewone burgers de minder positieve impact voelen nog vóórdat zij de
voordelen ervaren.
Dit is geen kritiek op de regering; zij staat nog aan het begin van haar traject. Het is een signaal dat wij nu al moeten zorgen voor samenhang, zodat groei niet alleen zichtbaar is op papier, maar ook een breed sociaal draagvlak heeft.
Gerichte samenwerking is cruciaal
Om groei breed, eerlijk en beheersbaar te houden, is sterke afstemming nodig tussen:
economische planning
sociale bescherming
local content-beleid en de bredere spin-off voor de economie
onderwijs en vaardigheden
investeringsprikkels
regionale ontwikkeling
Wanneer deze domeinen los van elkaar bewegen, ontstaan gaten waar gewone Surinamers de gevolgen van zullen dragen. Maar wanneer we elkaar versterken, ontstaat een duurzame economie waarin iedereen kan meegroeien.
Vijftig jaar onafhankelijkheid verplicht ons tot vooruitdenken. Mijn oproep is eenvoudig maar dringend:
Het is nu de tijd om beleid stevig en gestructureerd te coördineren vanuit de publieke en private sector. We hebben nog weinig tijd om te voorkomen dat economische groei omslaat in extra druk en uiteindelijk in groeiende ontevredenheid bij de gewone burger. Tijd om te zorgen dat de bevolking voorbereid, beschermd en betrokken is. Niet over twee jaar. Niet wanneer de prijzen al stijgen, maar nu vóórdat de economie zich versnelt ontwikkeld.
De kansen zijn groot, maar de verantwoordelijkheid is nog groter. Suriname kan deze transitie aan, mits wij gezamenlijk als volk de regie nemen. Het is niet alleen de taak van de regering, de president, de vicepresident, ministers of DNA-leden. Het is ook de taak van de private sector, de bedrijven, de vakbonden, de verpleegkundigen, de marktverkopers, de dorpskapiteins — kortom iedereen.
Dit is ónze toekomst. We moeten het echt samen doen!
Orlando Olmberg
Vandaag
-
08:45
Fernandes verrast klanten met vroege kerst en prijzenregen
-
06:47
Suriname 50 Jaar Onafhankelijk: Vooruitgang komt niet vanzelf
-
04:54
Bewolkt met wat regen
-
02:57
Amerikaans vliegdekschip arriveert in Caribisch gebied
-
00:59
Column: Stay true to yourself and your professionalism
-
00:00
Ambassadeur Ricardo Panka: ‘Geen gewijzigd, maar hernieuwd beleid richting Nederland’
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 898
- OM in hoger beroep tegen beslissing RC over inverzekeringstelling Torilal
- Meer dan 3.000 deelnemers bij succesvolle DSB Bigi Yari Run
- Is de Chinalco-deal haalbaar met de door de regering gestelde voorwaarden?
- Simons: Chinese vereniging blijft strategische partner in Surinaamse ontwikkeling
- Meervoudige inbraakverdachte aangehouden
- COP30: Klimaatdemonstranten eisen gehoord te worden
- Rc gelast vrijlating Torilal; Openbaar Ministerie direct in beroep
- President Simons overweegt u toch financiële vergoeding voor leerkrachten!
- Zonnige dag vandaag met kans op onweer in de middag
- Torilal nog vast in grootschalige LVV-fraudezaak (update)
- Uitspraak hoger beroepzaak Pakittow op 28 januari
- Geen uitweg meer: vermogen publieke personen voortaan onder toezicht
Eergisteren
- Aandacht voor de gezondheid van de man tijdens Movember**
- Medisch symposium focust op aanpak chronische nierschade
- Minister Soeropawiro: Alleen onrechtmatige gronduitgiften worden nietig verklaard
- Man vuurt schoten af op echtgenote
- Een tijdloos Tibet: het verhaal van het Potala Palace
- Rovers slaan toe nabij Technische School
- Cuba kampt met golf van door muggen overgebrachte ziekten
- Hoogbejaarde vrouw worstelt met indringers in haar woning
- Regionale dialoog moet cacao-industrie nieuw leven inblazen
- Overval met geweldpleging bij auto-onderdelenzaak; twee verdachten aangehouden
- Column: Vochtige ogen
- Zonnige zaterdag, het blijft droog
- VS kondigt ‘Southern Spear’-missie aan nabij Zuid-Amerika
- Groeiende behoefte betaalbare en duurzame stroomoplossingen