Indonesië kondigt verhuizing hoofdstad aan
Brodjonegoro verklaart de belangrijke beslissing van president Joko Widono om de hoofdstad te verplaatsen. Jakarta, die meer dan 10 miljoen inwoners telt, is aan het zinken. Onderzoekers zeggen dat grote delen van deze megastad in 2050 volledig onder water zullen liggen. Noord-Jakarta zonk in 10 jaar 2,5 meter en zakt nog steeds gemiddeld 1-15 cm per jaar. De stad ligt aan de kust op moerassig land, doorkruist door dertien rivieren. De helft van Jakarta ligt onder de zeespiegel. Een van de belangrijkste oorzaken hiervan is de winning van grondwater dat wordt gebruikt als drinkwater en om te baden. De aankondiging komt nadat Widono eerder deze maand de overwinning van de algemene verkiezingen in het land heeft geclaimd, hoewel de officiële resultaten pas op 22 mei bekend gemaakt zullen worden.
Het idee om de hoofdstad te verplaatsen is al meerdere malen aangehaald door verschillende regeringen sinds de onafhankelijkheid van het land in 1945. Behalve dat Jakarta aan het zinken, loopt het verkeer behoorlijk vast. Leden van de regering worden onder begeleiding van de politie gebracht naar vergaderingen, anders komen zij nooit op tijd. De planningsminister zegt dat deze situatie de Indonesische economie US$ 6,8 miljard kost.
In een besloten kabinetsvergadering zijn drie opties besproken om dit probleem op te lossen en gepresenteerd aan de president. Een daarvan betrof het maken van een speciale zone voor overheidsgebouwen in de huidige hoofdstad; het tweede was om de overheid net buiten Jakarta te verhuizen; en de derde, wat de president prefereert, is om een gloednieuwe hoofdstad op een ander eiland te bouwen. Indonesiërs staan sceptisch tegenover de geplande verhuizing. Zij hebben dit eerder gehoord en geen van de zes presidenten van Indonesië heeft dit volgens hen kunnen uitvoeren.
De belangrijkste kandidaat is Palangkaraya, honderden kilometers naar het noordoosten in centraal Kalimantan - het deel van Borneo dat tot Indonesië behoort. De stad ligt geografisch dichtbij het centrum van de archipel en de grondlegger van Indonesië, Soekarno, stelde eerder voor om het de hoofdstad te maken. In Palangkaraya is er een gemengde reactie op het idee dat hun slaperige stad de hoofdstad van het land wordt. Volgens Brodjonegoro kan het proces tien jaar duren. Hij haalt daarbij als voorbeeld Brazilië aan die zijn hoofdstad verhuisde van Rio de Janeiro naar Brasilia.
Vandaag
-
14:55
Digitalisering vereist eerst beter bestuur
-
12:53
Lando Norris pakt eerste wereldtitel na zinderende finale
-
10:49
Slachtoffer beroofd en geslagen te Zeedijk in Nickerie
-
09:06
DNV'er blijft ontkennen in moordzaak ondanks nieuwe camerabeelden
-
07:08
Oproep voor eigen cruiseterminal klinkt luider
-
05:10
Zonnige dag met mogelijk een lichte bui
-
03:12
Wereldwijde steun voor Venezolaanse oppositieleider Machado
-
01:14
KPS rouwt om omgekomen agent
-
00:38
525 kilo drugs en 2 vuurwapens onderschept; 3 aanhoudingen
-
00:00
Situatie SLM in feite erger dan patiënt in ‘intensive care’
Gisteren
- Volksgezondheid houdt bewustwordingssessie over gendergerelateerd geweld
- Nieuwe VS veiligheidsstrategie baart Europa zorgen: Alarmerend voor internationale orde
- Bromfietser verliest SRD 1 miljoen bij gewapende beroving nabij Schietbaanweg
- Advocaat noemt strafeis tegen Danielle Veira 'buitenaards'
- Bedrijf verliest SRD 378.000 bij nachtelijke inbraak
- Politiebericht over dodelijke beschieting Latour; 2 aangehouden
- CNN: Door VS getroffen drugsboot was op weg naar Suriname
- Onze toekomst in 2026: Somber of hoopvol?
- Dodelijke schietpartij: Politieagent omgekomen, verdachte neergeschoten
- IDB ondersteunt diepgaande hervorming pensioenstelsel
- Warme en vochtige zaterdag voorspeld
- VS werkt aan inreisverbod burgers uit meer dan 30 landen
- Suriname nog niet klaar voor echte local content richting 2028
- CELOS slaat alarm: snelle toename cassaveziekte vraagt onmiddellijke alertheid
Eergisteren
- Reactie op: China financiert drinkwaterprojecten in binnenland
- Chevron investeert US$ 19 miljard in 2026; sterke focus op VS en Guyana
- Overheid zet cybersecurity hoger op agenda: e-Gov start bewustwordingstraject
- LVV zet gezonde bodem centraal met minibeurs op World Soil Day
- Gemaskerd trio vuurt schoten af bij overval aan Epraimzegenweg
- Gewapende overval op constructiebedrijf: slachtoffer beschoten
- Duits luchtvaartbedrijf Aerothrive ingeschakeld om EU-veiligheidsverbod te beëindigen
- Wachten op OLGA
- Overvallers slaan toe in woning aan Prevoyanceweg
- Overval in woning Fayadjanstraat
- Overstromingen Azië: Dodental blijft stijgen, meer regen verwacht
- Overwegend droog weer voorspeld
- Vier doden bij nieuwe VS aanval; Venezuela verwerpt aanval
- Column: De transparante CEO die wantrouwen doorbreekt
- Economie moet versneld transformeren naar ‘Suriname 3.0’