Rusland: ‘Suriname heeft Billiton nooit erts geweigerd’
Het is volgens Adhin onbegrijpelijk dat in 2008 deze concessieaanvraag werd geweigerd door de toenmalige regering. Deze multinational, BHP-Billiton, had dus al in 2008 besloten om haar operaties in Suriname stop te zetten, nadat de concessie aanvraag werd geweigerd. Rusland is de mening toegedaan dat hij de juiste informatie moet geven in DNA, anders ontstaat volgens hem een verkeerde indruk. “Er zijn onderhandelingen geweest met het onderhandelingsteam van Suriname, dat werd ondersteund door een strategische commissie. De Billiton en Suralco onderhandelden in eerste instantie samen. Op een gegeven moment kon de Suralco zich niet terugvinden in de onderhandelingen en de Billiton is dan alleen doorgegaan”, legt Rusland uit. Hij zegt dat de Billiton op bepaalde momenten geen informatie heeft gegeven aan de Surinaamse onderhandelingscommissie waardoor hij als minister toen, moest bemiddelen om ervoor te zorgen dat die informatie vanuit Londen naar Suriname kwam.
“Er is onderhandeld tot in 2008 waarbij op een gegeven moment door de onderhandelingscommissie gerapporteerd is dat zaken niet liepen. De Billiton heeft een voorstel gedaan waarbij wij zagen dat Suriname tien jaar lang geen inkomsten zouden hebben. Wij zouden daar nooit aan meewerken, we zouden niet meewerken aan uitverkoop, aan sterilisatie van het gebied, waarbij de Billiton het gebied krijgt en verder er niets mee doet”, benadrukt Rusland. “Verder hebben wij de Billiton gevraagd om afstemming te plegen met het hoofdkwartier in Londen. De mensen waren waarop op weg naar Londen en voordat ze daar aankwamen heeft de Billiton maatschappij aangekondigd dat zij stopt met de operatie in Suriname”, merkt Rusland op.
De politicus geeft aan dat Billiton geïnteresseerd was in de overname van Rio Tinto, een groot mijnbouwbedrijf en het zou heel veel geld kosten. “Dus alle resources van de Billiton moesten gemobiliseerd worden om dat waar te maken. Uiteindelijk is dat niet gelukt. In 2010 heb ik een rapport gemaakt waarin de zaken zijn vastgelegd die op dat moment speelden en ik heb ook aangeboden om buiten de politiek om de ondersteuning te geven om de informatie te geven aan de regering” legt Rusland uit. Het aanbod is niet geaccepteerd. In een latere fase van deze discussie zal hij hierop terugkomen om aan te geven wat de afspraken met Suralco waren.
Yvanka Ozir-Awailame
Vandaag
Gisteren
- Nationaal Woningbouwfonds stelt voorwaarden woningbouwkredieten vast
- Monitoring: nuttig instrument, maar geen oplossing op zichzelf
- Derde helft WK 2026: Frankrijk rekent af met dapper Marokko en bereikt halve finale
- Surinaamse Brouwerij verdubbelt statiegeld op Heineken 25 cl-retourfles
- Iran begraaft vermoorde leider Khamenei te midden van massale rouw en onzekerheid
- Derde helft WK 2026: Atlas Leeuwen jagen op geschiedenis, Franse favorieten klaar voor strijd
- Vergiftiging Saramaccarivier en systematische vernietiging van Inheemsen
- Paspoortaanvraag voor Surinamers in buitenland straks dichter bij huis
- Twee doden bij zware aanrijding op Ringweg Zuid
- Olierally en wereldwijde beursdalingen na twijfel Trump over wapenstilstand met Iran
- Wisselvallige dag met kans op stevige regen- en onweersbuien
- Inheemse organisaties willen hoger beroep na vrijspraak politiemannen in zaak Pikin Saron
- Directeur TAS dreigt met rechtsmaatregelen; RvC wil kwestie niet via media uitvechten
- Column: Controverse alom op WK 2026
- NPS-fractie houdt vast aan openbaarheid ondanks deelname aan comité-generaal
- Regering zet woningbouwprogramma in gang: hypotheken vanaf 3 procent
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De belangrijkste lessen uit de achtste finales
- Assemblee geeft groen licht voor sterker productiviteitscentrum
- VHP-fractie: Geheimhouding mag niet langer duren dan noodzakelijk
- Voorlopig 34,3% geslaagd voor HAVO en 50,2% voor VWO; veel kandidaten naar herexamen
- LBB en ACT Guianas versterken bescherming zeeschildpadden op Braamspunt
- Derde helft WK 2026: VAR-beslissing bij Argentinië-Egypte zorgt voor controverse
- Zonder publicatie geen rechtszeker grondbeleid
- DNA-leden vragen PG om hoger beroep en eisen disciplinaire maatregelen na vrijspraak Pikin Saron
- Politiewapen gaat af in DNA-gebouw; onderzoek ingesteld
- Bromfietser overlijdt na aanrijding met politieagent in Nickerie
- Suriname Business & Innovation Pavilion opent tijdens Kwaku Summer Festival 2026
- Warm weer houdt aan; lokaal kans op een middagbui
- Venezuela: Meer dan 3.500 doden na aardbevingen, gezondheidscrisis dreigt
- President verleent collectieve gratie; moord- en zedendelicten uitgesloten
- Pawiroredjo: Ordinaire kwikdiefstal hoort niet achter gesloten deuren