Column: Partijpolitiek en journalistiek gaan niet samen
Op weg naar de verkiezingen van 2010 hadden heel wat journalisten met een politieke signatuur zich ingegraven bij de media. Om de schijn op te houden van objectiviteit werden pogingen ondernomen om ook de 'tegenpartij' aan het woord te laten. Heel gauw vallen deze journalisten door hun sympathie voor een partij door de mand. Kort na de verkiezingsuitslag vond er een grote verhuizing plaats van journalisten bij diverse media naar de regeringsvoorlichting. Velen bekenden kleur en verruilden de journalistiek voor een positie als ambtenaar. Een deel werd rijkelijk beloond voor de diensten aan de partij.
De oppositie en coalitie blijken weinig te verschillen als het gaat om op een onethische wijze invloed proberen uit te oefenen via media en mediawerkers. Sommige mediahuizen kiezen, zonder ervoor uit te komen, openlijk voor een politieke partij/combinatie. In Amerika is het bekend dat diverse media zelfs stemadvies geven. Het publiek weet dan hoe deze media beoordeeld moeten worden, omdat hun kleur bekend is. In Suriname wordt de schijn van onafhankelijk opgehouden, waarmee getracht wordt het publiek zand in de ogen te strooien.
Voorlichters, leden van politieke partijen en hun media-commissies die deel uitmaken van nieuwsredacties en presentatoren zijn van actualiteitenprogramma's, komen over het algemeen ongeloofwaardig over bij het publiek. Een journalist die spotjes van politieke partijen inspreekt of partijprogramma's presenteert, wordt niet meer serieus genomen door velen. Ook al is de journalist in staat een politicus voor wie werkzaamheden worden verricht, kritisch te interviewen, zal het publiek twijfelen aan de objectiviteit. Een voorlichter van een ministerie kan moeilijk zijn eigen minister of directeur aan de tand voelen. Journalisten die voor staatsmedia werken en het journalistieke vak correct willen uitoefenen, ervaren de beperkingen.
Oppositionele partijen die kritiek hebben op de regering die de overheidsmedia gebruikt voor propaganda en verslaggeving censureren op staatsmedia, moeten ook naar zichzelf kijken. Diverse politieke partijen hebben mediacommissies, waarin journalisten zitting hebben. Dit kan eveneens niet. Verschillende media zijn ook in handen van politici, waar bij de meeste de politieke invloed duidelijk zichtbaar is, ook al wordt er bij hoog en laag beweerd dat de redactie onafhankelijk is. Veel media zijn duidelijk gepolitiseerd, waardoor de samenleving onvoldoende feitelijke informatie krijgt om een goed oordeel te kunnen vormen over de ontwikkelingen in het land. Het publiek verliest steeds meer vertrouwen in de politiek. Dit geldt ook voor de journalistiek.
Nita Ramcharan
Vandaag
-
14:36
Twee woningen verwoest door brand aan de Oseisistraat
-
13:35
Veerdienst Albina-St.Laurent opnieuw stilgelegd: reizigers en handelaren gedupeerd
-
11:33
VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
-
09:30
Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
-
07:27
Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
-
06:52
NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
-
05:04
Afwisselend weer met verspreide buien
-
03:33
Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
-
02:36
Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
-
00:59
Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
-
00:00
VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid
Gisteren
- Bijna tien ongevallen per dag in augustus
- Ex-president Santokhi legde de fundamenten; Simons plukt de vruchten
- Workshop legt basis voor herstel luchtvaart
- Newmont vloeit personeel gefaseerd af; presenteert plannen aan VWA
- Ministerie GBB wint rechtszaak tegen landmeter Winter
- Snel, stil en indrukwekkend: onze eerste hogesnelheidstreinreis in China
- Santokhi’s PR-unit: Royalties-programma is geen politieke stunt
- Een sociologisch pleidooi voor proportionele diversiteit rechterlijke macht
- Universiteit vernoemd naar Claudetta Toney officieel geopend
- Warme dag met bewolkte lucht
- Fed zet stap naar renteverlaging: markten kijken gespannen mee
- Column: Wonden, littekens en de verloren kracht van eenheid
- Acteur Daniël Kolf wint prestigieuze toneelprijs Theo d’Or
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 889
- Man verdronken in Saramacca
- VSB: Gezamenlijke aanpak nodig na Amerikaanse waarschuwing over havenveiligheid
- Wat haalt Suriname uit de klimaatconferentie COP 30?
- Minister Ramsaran grijpt in bij voedselvoorziening militairen
- Defect voertuig vliegt in brand onder woning
- Beschouwingen rondom het nieuwe BW
- President Simons steunt kindertehuizen Nickerie met bezoek en donatie
- In memoriam: Indra Djwalapersad 1951–2025
- RSF roept regering-Ali op vijandigheid tegen journalisten te beëindigen
- Zondag doet zijn naam eer aan: zonnig en warm
- Gezellig druk bij heropende Waterkant
- Sosar brengt LVV ruim USD 20.000 opslagkosten in rekening
- Suriname haalt de angels uit gespannen relatie met Guyana