Column: Contouren zichtbaar
De Gold Cup is voor Suriname voorbij. Hoewel er van de drie groepswedstrijden twee verloren gingen en Natio na een gelijkspel tegen een land dat slechter gepositioneerd is op de FIFA-ranglijst, als hekkensluiter eindigde, was dit toernooi niet alleen kommer en kwel. Degenen met affiniteit voor het spelletje kunnen niet ontkennen dat Natio ondanks de schrale buit van 1 punt uit 3 wedstrijden, toch progressie geboekt heeft. In geen tijden heeft een nationale voetbalselectie van Suriname ‘grote’ voetballanden in de regio zoveel problemen bezorgd. Tijdens dit prestigieus toernooi zijn enkele spelers bij wijze van spreken uit hun schulp gekropen. Ze hebben niet alleen duidelijk laten zien waarom ze bij de selectie gehaald zijn, maar ook waarom ze een basisplaats verdienen.
Daarnaast heeft de selectie ook getoond over veerkracht te beschikken, in staat te zijn om onder druk te presteren en het vermogen te bezitten om uiteindelijk terug te komen van een achterstand. Deze kwaliteiten zijn essentieel voor elke goede ploeg en komen niet vanzelf, maar zijn het resultaat van de inspanningen die door de technische staf gepleegd worden. Daarnaast verraden ze de noeste arbeid die spelers en staf verrichten in de korte tijd die hen gegund is om samen te zijn. Het is verbazingwekkend dat Natio zulke grote stappen vooruit heeft weten te zetten en daarom des te pijnlijker dat de oogst zo schraal is. Echter geeft de wijze waarop gespeeld is, hoop voor de toekomst, omdat de basis voor de speelwijze er al is en alleen nog de puntjes op de ‘i’ gezet moeten worden om de gewenste resultaten te halen.
Een ander voordeel van deelname aan zo een groot toernooi is dat individuele spelers zich kunnen meten aan de besten in de regio. Het is duidelijk dat Natio over spelers beschikt die onbevreesd hun tegenstander te kijk hebben gezet en zo hun visitekaartje hebben afgegeven. Het is dus niet verwonderlijk dat grote clubs in de regio interesse hebben getoond in enkele Natio-smaakmakers. Het zou fantastisch zijn indien meerdere spelers van Natio in de regio aan de bak konden. Zo kunnen ze vertrouwd raken met de manier van spelen in deze regio, wennen aan het klimaat en korter reizen om zich bij de nationale ploeg te voegen. Mocht het tot een akkoord komen tussen minstens 1 speler en een grote club in de regio, dan zou het in de toekomst misschien de weg kunnen plaveien voor meerdere spelers.
De tegenvallende prestaties van Natio moeten ook niet los gezien worden van de arbitrale beslissingen. De arbiters hebben veel beslist in het voordeel van de regionale grootmachten, waardoor de spelers die in Europa meer gewend zijn, bij wijze van spreken op de tenen moesten lopen, hetgeen hun spel niet ten goede kwam. Vaak gingen tegenstanders theatraal naar de grond en werd hen een vrije trap toegekend of in het ergste geval een kaart getoond aan een Surinamer. Ook de VAR bekeek elke val van een Costa Ricaan of Mexicaan nadrukkelijk, echter is er geen aandacht besteed aan de elleboogstoot waarmee gangmaker Kerk respectloos uit de wedstrijd werd geslagen. Het zal dus heel wat voeten in de aarde kosten om met respect behandeld te worden, maar Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd, dus moet er gestaag verder gebouwd worden aan het ‘Bouwproject Natio’ waarvan de contouren reeds zichtbaar zijn.
Mireille Hoepel
Vandaag
Gisteren
- Heldere communicatie gewenst bij grensprotocol met de Fransen
- Telesur en Liberty versterken internationale digitale verbindingen voor groei oliesector
- Somohardjo wil nationaal actieplan voor waarheidsvinding en slachtofferbescherming
- Dodentol aardbeving Colombia verdubbeld
- Brandweer blijft alert bij Ornamibo na grote brand en rookontwikkeling
- Landelijk onderzoek bevestigt dominante positie sociale media in Suriname
- Belangrijkste spelers om dit seizoen in het Europese voetbal in de gaten te houden
- Autobestuurder omgekomen bij aanrijding aan Kwattaweg
- Meer dan helft jonge Surinamers overweegt vertrek naar buitenland
- Chikungunya-uitbraak voorbij, virus circuleert nog
- Opnieuw warm en overwegend zonnig weer
- Europa maakt zich op voor nieuwe hittegolf na recordtemperaturen
- Column: Er is geen tweede Borger
- NIKOS perceptieonderzoek: Wantrouwen beheer olierijkdom; corruptie grootste bedreiging
Eergisteren
- Suriname vraagt om kennis uit diaspora - maar durft het die kennis ook werkelijk toe te laten?
- MinOWC en bedrijfsleven slaan handen ineen voor arbeidsmarktgerichte opleidingen
- 57 verkeersdoden in eerste helft 2026
- Eerste cao tussen IWWO en DP World Paramaribo rond
- CASAS: Onjuiste documenten vertraagden inzet vervangend SLM-toestel
- Zware aardbeving met kracht van 7,4 treft west-Colombia: minstens 111 doden en enorme schade
- Borger Breeveld speelde zijn laatste scène
- Gedetineerde ontsnapt tijdens werkzaamheden in Palmentuin (update)
- Tyfoon Dolphin raast over oost-China: meer dan een miljoen geëvacueerd
- Gestrande SLM-passagiers wachten sinds zaterdag op oplossing na uitval vluchten
- Verkoold lichaam aangetroffen na woningbrand in Albina
- Hoop op toekomst of wensdenken?
- Borger Breeveld, icoon van Surinaamse film en televisie, overleden
- Mulokot en partners: Vijfkilometerwet geen oplossing voor grondenrechten
- Maandag zonnig en droog, gevoelstemperatuur tot 41 graden
- Vakbond rapporteert 108 aanvallen op Palestijnse journalisten in juli
- Column: De mens als architect van onze eigen rampen
- Rapport vissterfte onthult ‘mogelijk’ grotere schade voor mens, dier en milieu