Kantonrechter spreekt ondernemer Van den Bergh vrij van rechtsvervolging
Kantonrechter Lydia Ravenberg heeft maandag de ondernemer Gerard van den Bergh en diens zakenpartner Asha Badal vrijgesproken van strafrechtelijke vervolging. Tegen deze twee is door Kirpalani N.V. een strafzaak aanhangig gemaakt, waarin zij worden verdacht van verduistering van geldsommen, afkomstig van een lening die Kirpalani aan hen en hun bedrijf, ‘De Vliegende Eend B.V.’, heeft verstrekt. De rechter is vrijwel volledig meegegaan met de verdediging van de ondernemer, raadsman Murwin Dubois. Net als hij is Ravenberg van mening dat hier geen sprake is van verduistering, en al helemaal niet van een strafrechtelijk proces.
Zowel de rechter als de advocaat vinden dat het Openbaar Ministerie (OM) in deze zaak geen vervolging had moeten instellen, omdat deze kwestie reeds in een civielrechtelijke zaak is beslecht. Na de uitspraak van de rechter heeft persrechter Alida Johans het vonnis van haar collega Ravenberg aan de pers toegelicht.
Van den Bergh laat vanuit Nederland weten erg ingenomen te zijn met de uitspraak van de kantonrechter. Hij laat het hier echter niet bij. Hij kijkt uit naar een tuchtrechtelijke zitting die op 7 juli in Nederland wordt gehouden tegen het accountantsbedrijf Ernst & Young in Paramaribo. Volgens Van den Bergh ligt een rapport van de accountant aan de basis van deze strafzaak, die nu terecht van tafel is geveegd. De accountant die het rapport heeft opgesteld, zou volgens Van den Bergh de beroepsregels van het accountantsberoep ernstig hebben overtreden. “Dit rapport is in opdracht van Kirpalani gemaakt,” beweert Van den Bergh.
Kantonrechter Ravenberg heeft in haar vonnis verwezen naar het pleidooi van Dubois. Zij benadrukt dat nergens bewijs is van verduistering. “Het gaat om leningen. Waarom is hier sprake van een strafzaak? Een lening is toch geen strafbaar feit, maar een civielrechtelijke aangelegenheid. En waarom vervolgt het OM, terwijl hier niets strafrechtelijks aan de orde is?” citeert persrechter Johans haar collega-kantonrechter, die het vonnis heeft uitgesproken. Ravenberg ging dan ook voorbij aan de stelling van het OM dat ook bij een lening sprake kan zijn van een strafbaar feit. Zij wijst er wel op dat het OM het vervolgingsrecht heeft, maar oordeelt dat hier geen sprake is van strafbare handelingen zoals verduistering.
Uit het consultantrapport blijkt dat er op drie momenten gelden verstrekt zijn aan het kippenproject: eerst een bedrag van US$ 2.250.000, daarna US$ 750.000 en vervolgens US$ 600.000 voor het opzetten van een geïntegreerd productiebedrijf voor het kweken en slachten van kippen. Er zouden meerdere leningen zijn verstrekt. In totaal gaat het om US$ 3,2 miljoen en SRD 3,2 miljoen.
Over het vonnis in het civielrechtelijk proces zegt strafrechter Ravenberg dat Van den Bergh geen uitvoering heeft kunnen geven aan de vereisten van een businessplan, dat later bleek te zijn opgesteld en niet bestond op het moment dat de gelden werden geleend aan de ondernemer.
Dubois heeft in zijn eerdere pleidooi ook al gewezen op het businessplan dat eerder nooit heeft bestaan. De advocaat betwijfelt dan ook de betrouwbaarheid van het onderzoek door Ernst & Young. In het dossier zouden verschillende bedragen genoemd worden als ‘niet verantwoord’ – oplopend van US$ 825.000 tot US$ 1.060.000 – zonder eenduidige onderbouwing. De accountant van De Vliegende Eend B.V., Hans Girjasingh, komt juist tot een verschil van slechts US$ 15.000, dat volgens hem volledig te herleiden is tot reserveringen bij Kirpalani zelf.
Vandaag
Gisteren
- Nieuwe wet moet Surinaams natuurbeheer moderniseren
- Henk ten Cate nieuwe bondscoach nationale herenselectie
- Initiatiefwet: ‘muilkorfartikelen’ schrappen uit strafrecht, vrije meningsuiting centraal
- Aanpak illegale goudwinning Brownsberg grote uitdaging voor regering
- Recensie: Tomas Ross: Nacht over Paramaribo
- STS Nickerie naar Georgetown voor internationaal scholenvoetbal
- Coalitieleden willen verbod op kansspelen
- Bromfietser overleden bij aanrijding met geparkeerde aanhangwagen
- Officiële erkenning inheemse volken als wet ingediend bij DNA
- Wisselvallig weer met buien
- Staatsolie brengt petroleumkennis Suriname samen in nieuwe GeoAtlas
- Rosebel Community Fund ondersteunt 15 sociale instellingen met kerstgiften
- Minister Pokie: Georganiseerd patroon misstanden rond Moni Karta
- Simons: schuldherschikking noodzakelijk om financiële stabiliteit te waarborgen
Eergisteren
- Beroepen van morgen: Jongeren wegwijs maken in een veranderende wereld
- Nieuwe wet in de maak om crimineel vermogen af te pakken
- Gezochte voortvluchtige na uitlevering op Zanderij aangehouden
- OM niet gekend bij initiatiefwetten: ‘Ongehoorde gang van zaken’
- Moeder biedt zoon tweede kans, maar wordt opnieuw geconfronteerd met geweld
- Ingrijpende wijzigingen wet over leeftijd en leiding OM
- Simons wil snellere rechtspraak met cassatie en meerdere pg’s
- Coalitie wil College van Procureurs-Generaal
- Recht voor je Raap: Wat de bank u niet zomaar mag opleggen
- ICAO biedt steun voor modernisering luchtvaartsector
- Zonder Constitutioneel Hof staan mensenrechten op losse schroeven
- Een natte vrijdag voorspeld
- Venezuela: Na inbeslagname tanker, nu ook dreiging meer dan 30 schepen
- Zes DNA-leden zetten grote staatsrechtelijke hervorming in gang
- Column: De feiten achter de stoelendans
- Minister Bharrat: Maak local content sterk, maar sluit de deur niet voor investeerders