Trumps battleground: what’s next?
Donald Trump’s overwinning betekent veel meer dan een nederlaag van de Democratische Partij. In Amerika en wereldwijd wordt met Trump aan het roer een omslagpunt in de internationale ontdemocratisering ingeluid. Terwijl in de wereld zich mega crises voltrekken, komen we in Suriname niet verder dan ergernissen over bekende taferelen zoals de stoelendans bij het invullen van de minister voor Binnenlandse Zaken… en eindeloze kritieken op de plezierige buitenlandse reizen van ergens naar nergens door regeringsleiders. Wat na Trump’s installatie in een totalitaire en gepolariseerdere wereld? En what about Suriname?
Verkiezingen in Amerika lijken op een Hollywood triller met dagelijkse fast food consumptie en oorlogsvoering. Ik zat in 2003 in een restaurant in Miami toen de oorlog in Irak begon met de invasie door een USA coalitie, wat het einde betekende van president Saddam Hoessein. Ik keek met verbazing naar de Amerikaanse gezichten en TV beelden in het restaurant: De gezichtsuitdrukking was als van cowboys in Amerikaanse western films. De meeste hamburger etende Amerikanen veerden met een blij gezicht op wanneer een Amerikaanse bom een Irakees doelwit raakte. De oorlog werd gebracht en beleefd als een grote show. Hetzelfde oorlogsbeeld kreeg ik van de recente presidentsverkiezingen, vooral wanneer het woord “Battleground” viel.
Trump wint media oorlog
Trump won 312 van de 538 kiespersonen (en nationaal ook de popular votes) van Kamala Harris die eindigde op 226 kiespersonen. Trump moest het vooral hebben van de gewone man en vrouw, de handarbeiders, en rechtse handje klap christenen. Als doorgewinterde populist sloot hij qua taal, jokes en onjuiste informatie veel beter aan bij de kiezers dan Harris. Terwijl Harris speelde met “herwinnen democratie” en “Amerika weer verenigen” kon Trump effectiever inspelen op zijn doelgroepen. Zo kon hij zijn anti-immigratie issue begrijpelijk maken met “Haïtiaanse immigranten die “cats and dogs” zouden eten.
Populisme
Terwijl Harris met verstandelijke slogans zoals “unifying America again” en gelijkheid kiezers achter zich probeerde te krijgen, deed Trump het praktisch met de effectieve advertenties: Kamala Harris is voor zij/hen, en Donald Trump is voor ons. Op populistische wijze “verbond” Trump zich met het ‘gewone volk’ en wakkerde de tegenstelling aan tussen ‘het volk’ en ‘de gevestigde elite’ (de democraten). Democratische instituten werden bespot, wat grote aantrekkingskracht had op vooral minder bedeelden.
Nationale ommekeer
Hoog op Trumps presidentiële agenda staan: massadeportatie van migranten, hervormen van de federale overheid door mogelijk duizenden federale werknemers te ontslaan van wie hij denkt dat ze hem tegenwerken, en het gratie verlenen aan mensen die werden gearresteerd voor hun rol in de rellen bij het Capitool op 6 januari 2021. Allerbelangrijkste is dat Trump juridisch en politiek zal garanderen dat hij met de rechtszaken boven zijn hoofd, niet wordt veroordeeld.
Rule of Money
Elon Musk, CEO van Tesla Motors en eigenaar van het sociale mediaplatform X, die veel meer dan US$ 100 miljoen in de Trump verkiezingskas gooide zal mogelijk een nieuw opgericht “Department of Government Efficiency” leiden. Volgens Trump om de federale overheid te verkleinen “om onze economie te bevrijden en de Amerikaanse overheid verantwoordelijk te maken voor ‘WE THE PEOPLE’ ”. In Amerika zien we tijdens de presidentsverkiezingen de grote rol van de RULE OF MONEY en desinformatie, wat wordt doorgetrokken in het natraject van Trump.
Autocratisering
In 2024 houden 60 landen verkiezingen, waar onder zeven van de tien dichtstbevolkte landen in de wereld: Bangladesh, India, Indonesië, Mexico, Pakistan, Rusland en de Verenigde Staten. Van deze 60 landen die in 2024 verkiezingen houden bevinden 31 landen -zich in een proces van autocratisering. India, de grootste democratie, en de Verenigde staten vallen in de groep van autocratisering. In tegenstelling tot wat de Minister van BIBIS in Suriname beweert is India van een relatief “fatsoenlijke” democratie de laatste tien jaar afgegleden naar een onderdrukkende electorale autocratie.
Suriname en de wereld
De belangrijkste bevindingen van het Global Risks Report 2024 van het World Economic Forum schetst een pessimistisch vooruitzicht van een wereld “geteisterd door twee gevaarlijke crises - klimaat en conflicten – Het overwegend hardleerse deel van de Surinaamse elite blijft zonder duurzaam economisch plan politiek en door geld verblind in onze toekomstige “offshore oliebadplaats “…. zonder te beseffen dat ook tijdens deze minerale koorts met een toenemende CO2 uitstoot de geschiedenis zich zal herhalen van “weinig rijk en velen arm”.
Jack Menke
Vandaag
-
20:51
Agrariërs spil voor versnelde ontwikkeling van de agrarische sector
-
18:53
Regering eert O.S. Maretraite voor 65 jaar vorming van de jeugd
-
16:57
Regering bouwt aan zorgsysteem dat recht doet aan menselijke waardigheid
-
15:03
Chevron start boringen in Blok 5 – nieuwe stap in offshoreontwikkeling
-
14:14
Dodelijk ongeval bij bouwwerkzaamheden in Latour
-
12:46
Een land dat zijn boeren laat vallen, verliest zijn toekomst
-
10:48
Adhin: Wet Staatsschuld basis voor striktere begrotingsdiscipline
-
08:53
Oproep erkenning agrariër: 8 oktober als nationale dag voor landbouwers
-
06:55
Douanebond bespreekt met president Simons strategieën om staatsinkomsten te verhogen
-
05:01
Wisselvallig weer met regenbuien
-
03:27
President Ecuador ontsnapt ongedeerd aan aanval op zijn wagen
-
01:44
Simons belooft zorgpunten COL grondig te analyseren
-
00:59
Column: Rond de toelating
-
00:00
Eensgezindheid bij aanname Wet op Staatsschuld
Gisteren
- Nieuwe impuls voor landbouwonderwijs door samenwerking LVV en PTC
- De olie- en gasmigratiestroom
- Directeur en 2 onderdirecteuren Melkcentrale in verzekering gesteld
- Deutsche Bank onderzoekt samenwerking met Suriname voor internationale klimaathandel
- NDP: OM hanteert gevaarlijke tweeslachtige aanpak
- Suriname versterkt grensoverschrijdende aanpak tegen vogelgriep
- Wat de misdaad gebruikte, kan de rechtsstaat dienen
- Pride Month Suriname 2025 draait om bewustwording en verbondenheid
- Onderwijs AdeKUS stilgelegd: Wetenschappelijk personeel in beraad
- Een kritische reactie op: OM helder over koers en prioriteiten in 2026
- China bruist in kleuren en tradities tijdens Golden Week en Midherfstfestival
- Het belang van het wijzigen van de Wet op de Staatsschuld
- Zonnig en warm; mogelijk een bui in de middag
- President creëert scheppersperspectief over de gezondheidszorg in jaarrede
- Israël verdeeld bij herdenking van aanval en voortzetting Gaza-oorlog
- Heftige discussie in DNA over wijziging Wet op de Staatsschuld
- Column: Een land dat op krediet leeft
- Krijgsraad wijst verzoek om verdachtenverhoor Veira achter gesloten deuren te houden af
- OD-LVV Jhagroe in verzekering gesteld op verdenking van malversaties
Eergisteren
- De vetgemeste politiek en de hongerige klaslokalen
- Illegale landingsbaan bij Pusugrunu opnieuw onklaar gemaakt
- Directie Melkcentrale geschorst na megafraude van SRD 17 miljoen
- Rudrakanth Oemraw nieuwe directeur Staatsziekenfonds
- Iris Wing gekroond tot Drag Queen Suriname 2025
- 'Sranan fasi'-berekening van het begrotingstekort schept schijnwelvaart
- Meisjes tonen veerkracht bij Pink Fight Fest
- Malone nieuwe president-commissaris TAS
- Nieuwe RvC moet SLM uit financiële turbulentie leiden
- Hoe verder?
- JIT schakelt 2 drugsvliegtuigen uit op illegale strip Marowijne
- 63 jaar samen: Een liefde die groeide uit verbondenheid
- Drie Dominicanen de bak in na gewapende beroving aan Bloemkoolstraat
- Deken Fraenk dringt aan op spoedige en deskundige benoeming Constitutioneel Hof
- Politie boekt 672 aanhoudingen in drie maanden tijd
- Overwegend droog weer met kans op buien in de middag
- Hakrinbank trekt veel publiek bij derde autobeurs: ‘Speciaal rentetarief’
- Column: De kwetsbaarheid van momenten – en wat we ermee doen
- Onderdirecteur Melkcentrale geeft verduisteren miljoenen toe