Censuur op sociale media zal sterk toenemen
Op 16 oktober 2024 publiceerde O’Keefe Media Group beelden van Jeevan Gyawali, een senior software-ingenieur bij Meta, die vertelde hoe Meta informatie op de sociale mediaplatforms (Facebook, Instagram) censureert. Volgens Gyawali wordt alles wat ze niet leuk vinden automatisch gedegradeerd door hun algoritmes wat resulteert in minder bereik. Hij zei dat Meta's “Integrity Team” verantwoordelijk is voor het controleren van content via “civiele classificaties”, een systeem dat berichten ‘shadowbant’ zonder gebruikers te informeren. Op de vraag of Meta de uitkomst van verkiezingen kan beïnvloeden, antwoordde Gyawali ‘ja’ en voegde later toe dat Mark Zuckerberg deze beleidsmaatregelen ‘100%’ ondersteunt.
Er zijn in de afgelopen jaren meerdere Meta insiders geweest die al dan niet vrijwillig dit beleid hebben bevestigd. Bij Gyawali ging het via een undercover journalist met een verborgen camera, maar zo zijn er ook klokkenluiders geweest die het beleid van censuur hebben bevestigd.
Mark Zuckerberg beweerde recent spijt te hebben voor het censuurbeleid tijdens de Covid-19-plandemie. In een brief aan de House Judiciary Committee op 26 augustus 2024 onthulde hij dat hoge Amerikaanse roverheidsfunctionarissen het bedrijf onder druk hadden gezet om berichten te censureren. Veel accounts werden toen ook permanent geschorst. Achteraf bleek dat veel als ‘misinformatie’ bestempelde informatie wel op waarheid berustte. Zuckerberg noemde de inmenging van de roverheid ‘verkeerd’, met plannen om zich vanaf nu hiertegen te verzetten. Maar zoals Gyawali bevestigt, gaat het censureren gewoon door.
Gegeven wat ik allemaal heb gezien en meegemaakt in de afgelopen jaren, is dit voor mij geen verrassing. Zuckerberg en Meta zijn niet te vertrouwen. Ik ben in het verleden “de meest gecensureerde man in Suriname op sociale media” genoemd door vrienden. En ik heb altijd ervoor gewaarschuwd dat het een kwestie van tijd was voordat deze vormen van censuur eenieder zouden raken in Suriname.
Zo werd op 11 september 2024 bekend dat Facebook een 30-dagen verbod heeft opgelegd aan Starnieuws voor live uitzendingen. Meerdere mediabedrijven in Suriname hebben daarna toegegeven dat ze regelmatig last ondervinden van censuur. Toevallig(?) werd kort daarvoor op 6 september 2024 mijn LinkedIn-account, waar ik meer dan 9000 volgers had, na maanden van mislukte aanvallen uiteindelijk ook permanent verwijderd. Dit nadat een reeks van mijn berichten werden gerapporteerd over de huidige etnische zuivering door Israhell in Palestina, die volgens de beroemde joodse historicus Ilan Pappé sinds 1947 gaande is (zie “The Ethnic Cleansing of Palestine”).
Precies zoals de wereld ten tijde van de Covid-19-plandemie niet mocht weten wat er echt gaande was, zo ook mag de wereld niet zien wat voor grootschalige afslachting en vernietiging er nu plaats vindt in Palestina. Er gaat bijna geen dag voorbij in Gaza waar er geen baby’s en kinderen op de meest gruwelijke wijze door Israhell worden vermoord. Lijken van kinderen worden daar regelmatig aangetroffen met soms meerdere schotwonden aan hun hoofd of nek. Volgens premier Satanyahu van Israhell is het echt noodzakelijk dat dit gebeurt. Op Twitter/X kan je nog veel hierover zien maar zelfs daar wordt er dagelijks gecensureerd. ‘Shadowbans’ komen daar ook veel voor en Elon Musk en Linda Yacarino, eigenaar en CEO van Twitter/X, zijn er met hun orwelliaanse en hypocritische uitspraak “Freedom of Speech, not Freedom of Reach” heel open over.
De stappen die door Surinaamse media zijn genomen om lokaal iets te doen aan dit probleem zijn niet de juiste. Aankloppen bij sociale mediabedrijven heeft geen zin zoals de bovenstaande informatie hopelijk al heeft aangetoond. Bij de roverheid aankloppen heeft nog minder zin, aangezien zij zelf het grootste kwaad vertegenwoordigen en vaak de oorzaak zijn en het meeste belang hebben bij censuur. Niet alleen de Amerikaanse maar ook de Surinaamse roverheid houdt zich daarmee bezig zoals ik hier eerder heb besproken.
De Amerikaanse roverheid heeft met haar inmenging bij sociale mediabedrijven, en hun openlijke ondersteuning van de etnische zuivering en genocide in Palestina, alle geloofwaardigheid verloren op het gebied van het beschermen van vrijheid van meningsuiting en mensenrechten die ze wereldwijd nog hadden bij een groot deel van de slecht geïnformeerde bevolking. Nu kan eenieder nog op Twitter/X volgen hoe de Israhellische afslachting van de bevolking in Palestina en Libanon plaats vindt met, en vooral dankzij, de Amerikaanse ondersteuning. Maar op 5 oktober 2024 waarschuwde Hillary Clinton nog dat ze “de volledige controle [gaan] verliezen als [sociale media platforms] berichten niet modereren en monitoren”. En de Europese Commissie overweegt nu, in navolging van Brazilië, om niet Twitter/X, maar Elon Musk persoonlijk te beboeten als hij de censuur op Twitter/X niet verhoogt. Verwacht dus dat het probleem alleen maar erger wordt.'
Karel Donk
Vandaag
-
20:31
Twee minderjarigen ingesloten voor gewapende beroving
-
18:29
Boot zinkt op Corantijnrivier
-
18:10
Arrestant overlijdt in cellenhuis Geyersvlijt
-
16:45
Dorpshoofden vragen om noodmaatregelen na instorting brug Witagron
-
14:43
RvC-lid zijn is geen erebaantje (meer)
-
12:41
Collega gebruikt geleende auto voor eigen goudavontuur
-
10:39
Politiebericht over familiedrama Cocobiacoweg
-
08:47
Het verband tussen veiligheid en economie voor Suriname
-
06:52
Internationale coalitie start uitvoering USD 20 miljoen natuurproject
-
04:54
Warm, zonnig weer met meer bewolking in de middag
-
02:56
China en VS escaleren handelsconflict: wereldwijde onrust
-
00:58
Ramsaran: Defensie is niet alleen kracht, maar ook liefde voor land en mens
-
00:00
Traditioneel gezag wil naamswijziging Stoelmanseiland en erkenning grondenrechten
Gisteren
- Ramdien Sardjoe viert 90e verjaardag: ‘Een grote zoon van het land’
- Alexia Moonsam uitgeroepen tot beste VOJ-leerling van 2025
- A20: een dag van vrijheid, identiteit en veerkracht
- Natio sleept gelijkspel uit het vuur tegen Guatemala
- BEP: Vrijheid, erkenning en nationale trots
- Ida Does schenkt nalatenschap Trefossa aan Surinaams Museum
- Jonge goudzoeker verdrinkt bij Stoelmanseiland
- Brug bij Witagron deels ingestort: verkeer volledig stilgelegd
- ABOP: De geest van onze voorouders blijft onze richting wijzen
- President Simons: Eenheid tussen Marrons en Inheemsen is sleutel tot Surinames toekomst
- PRO: Marrondag - kracht van vrijheid en rechtvaardigheid
- NDP eert Marrongemeenschap: Een boodschap van kracht, erkenning en hoop
- Nederlands Koningspaar 1 december in Suriname op uitnodiging van president Simons
- Open dag op de poli
- PCS benadrukt belang van geestelijke zorg bij crises
- Familieruzie escaleert: broers brengen elkaar ernstige verwondingen toe
- Srefidensi-viering grotendeels gefinancierd door samenleving en bedrijfsleven
- VHP: Marrondag symbool van vrijheid, verzet en waardigheid
- Peru: Congres zet president Dina Boluarte af te midden van oplopende criminaliteit
- Zon, warmte en enkele buien in de middag
- Spelers Natio halen onder grote belangstelling nieuw paspoort op bij CBB
- Israël en Hamas bereiken akkoord over eerste fase wapenstilstand
- Column: Politieke vingers in de oliepot
- Rudolf Elias: Zonder plan wordt olie een vloek, geen zegen
Eergisteren
- Het is niet het volk dat faalt, maar de politiek
- Kind overlijdt na familiedrama aan de Cocobiacoweg
- Nieuw STS-II gebouw symbool van geloof in jong Surinaams talent
- 3 Brazilianen veroordeeld voor beroving op goudconcessie; 2 vrijgesproken
- Man verdrinkt in goudput bij Langa Tabiki
- President Simons: Leger verdient modernisering, waardering en vertrouwen
- Havenbeheer: faciliteiten voldoen aan internationale veiligheidsnormen
- BLTO vraagt president Simons spoedige interventie beroepsonderwijs
- Veerverbinding Albina–St. Laurent ligt stil: reparatie La Gabrielle kan lang duren
- Man overlijdt na schietincident in Nassaugebied
- Gevaarlijk spel met schuldenplafond
- Communicatie als motor van verandering – CCPR bestaat tien jaar
- Half bewolkt en buien in de middag
- President Trump: Overeenkomst tussen Israël en Hamas over Gaza ‘zeer dichtbij’
- Column: Binnen handbereik!
- Wijnerman: Wetswijziging is juridische reparatie, geen vrijbrief voor meer leningen