Bosbranden, rovende goudzoekers en verdreven inheemsen in Amazonegebied
Suriname is een van de acht Amazonelanden, samen met Bolivia, Brazilië, Colombia, Ecuador, Guyana, Peru en Venezuela, landen met gebieden die veel overeenkomsten hebben qua natuur, bodemgesteldheid en grondstoffen. Wat nu in de andere bosrijke Amazonelanden gebeurt kan ook in Suriname gebeuren. De doorsnee Surinamer identificeert zich niet met Zuid-Amerika en weet weinig van wat er in de Amazone gebeurt.
Wanneer we in Suriname hadden gekeken naar de verdrijving van Yanomami inheemsen uit hun woongebieden in Brazilië door de invasie van 20 duizend garimpeiros (Braziliaanse goudzoekers) die rivieren en kreken vervuilden en het gebied ontbosten, dan zou de toename van Brazilianen in het Surinaamse binnenland ons niet verbazen. Toen president Lula in januari 2023 het stuur overnam in Brazilië, installeerde hij een taskforce voor humanitaire hulpverlening aan inheemsen en om illegale goudzoekers uit inheemse gebieden te verdrijven. Dit resulteerde in het onklaar maken van illegale landingsbanen en de vernietiging of inbeslagname van vliegtuigen, veerboten, generatoren, en telecommunicatieapparatuur .
De verdrijving van 20 duizenden “goudzoekers” uit Brazilië raakt ook Suriname, omdat sommigen ook zijn uitgeweken naar ons land waar ze hun (illegale) activiteiten voortzetten.
Een ander probleem in verschillende deelstaten van de Braziliaanse Amazone is het grote aantal bosbranden. In de deelstaat Pará als gevolg hiervan de noodtoestand uitgeroepen met onder andere een verbod om vuur te gebruiken bij schoonmaak van landbouwgronden. Het besluit was gebaseerd op technische aantekeningen van het Nationaal Centrum voor Monitoring en Alarmering van Natuurrampen en het Staatssecretariaat voor Milieu en Duurzaamheid van Pará. Deze instituten waarschuwden voor de gevolgen van het klimaatfenomeen La Niña dit jaar, dat bosbranden in de hand heeft gewerkt.
De Braziliaanse deelstaat Amapá, die ook grenst aan Suriname is in augustus begonnen met een speciale operatie van de brandweer, vrijwilligers en andere overheidsinstanties om bosbranden te voorkomen. Door klimaatverandering worden dit jaar meer bosbranden verwacht dan vorig jaar, toen er meer dan tweeduizend bosbranden werden geregistreerd. De piek wordt verwacht in de droogste maanden september en oktober.
Wat doet Suriname? Wachten we tot de piekperiode van de grote droge tijd om de ‘branden’ dan te blussen? Wat doen de autoriteiten zoals de brandweer, de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht, het NCCR, het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu en het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business, en Internationale Samenwerking? Dit laatste ministerie onderhoud contacten met de ACTO (Amazon Cooperation Treaty Organization) waar Amazone problemen, inclusief bosbranden, uitgebreid worden besproken. Wij zitten volop in de grote droge tijd die waarschijnlijk duurt tot november. De hele wereld ondergaat extreme klimaatdrama’s zoals overstromingen, droogte en branden. De kans is groot dat de klimaatverandering onze droge tijd, droger zal maken.
Door sterke mobilisatie hebben we kunnen voorkomen dat grote lappen primair bos uitgegeven werden voor desastreuze grootschalige landbouwactiviteiten van Mennonieten. Zo zouden we ook kunnen mobiliseren door juiste informatie te verspreiden, te monitoren wat er in het Amazonegebied gebeurt, en onze deskundigheid verbinden aan die beschikbaar is in omliggende landen om erger te voorkomen.
Ook is het belangrijk dat er vrijwilligers worden getraind om gericht bosbranden te kunnen bestrijden. Een getrainde vrijwilliger is iets heel anders dan iemand die, al dan niet noodgedwongen, komt helpen. We hoeven het wiel niet uit te vinden. Er zijn genoeg ervaringen van collectieve actie in de wereld en de eigen regio waarbij NGO's, bedrijven en lokale gemeenschappen met of zonder ondersteuning van de overheid hun grondgebied beschermen. De ervaring leert dat alles wat zich nu afspeelt in de landen van het Amazonegebied ook kan gebeuren in Suriname. "Te yu mati barba e bron, yu musu bigin nati a di fu yu".
SuriBraz Academie Network (Netwerk ter bevordering van de kennisuitwisseling tussen Suriname en Brazilië)
Bestuur: J. Menke; R. van Kanten; L. Kotzebue; A. Poeketi; S. Gerling; J. Margaret (R. Van Els: lid Adviesraad).
Vandaag
Gisteren
- ABOP over bootramp: Het verdriet is niet te meten
- VHP spreekt medeleven uit na tragisch bootongeval
- Illegale sloop monumentaal pand Dr. J.F. Nassylaan stilgelegd
- Snik of Zegen voor El Dorado?
- Irak onderzoekt vissterfte in zuidelijke moerassen
- Bootongeval: 5 overlevenden, 3 lichamen geborgen, 4 vermist
- TotalEnergies bereidt nieuw olieonderzoek voor in Suriname
- NDP en NPS betuigen medeleven dodelijke bootramp bij Albina
- Nieuwe regeercoalitie zet koers uit met ondertekenen akkoord
- Bootramp Marowijnerivier: drie doden, vier vermisten, vier overlevenden
- Bijna 50 jaar onafhankelijkheid - Tijd voor een ander Suriname
- Tropenbos Suriname opent Agroforestry-trainingscentrum in Djanka Kondre
- Overwegend regenachtig op deze maandag
- Olieprijs herstelt door OPEC+-beleid
- Column: Het feestje van de bontgekleurde democratie
- Simons: Alle kracht en liefde in dienst van het volk stellen
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 874
- Doden bij bootongeluk in Albina
- Tien jaar Royal Fiiman Paansu: inzet voor Marron-eenheid en ontwikkeling
- Hoogste orgaan NDP akkoord met posities partij en samenwerking
- A20, DOE en PRO krijgen mandaat voor coalitiedeelname
- Waarom sommige mensen de pijn van anderen bespotten
- Rechtszaak SPSB wordt eind juni vervolgd met getuigenverhoor
- Spoedcongres NPS geeft unaniem mandaat voor coalitiedeelname
- Brunswijk: Ik ga vanavond honderd procent tekenen
- Partijraad PL staat massaal achter gegeven woord aan NDP
- Guatemala: Ex-paramilitairen krijgen elk 40 jaar voor oorlogsmisdaden
- Man neergeschoten nabij Koffiekamp
- Structuren BEP geven groen licht voor deelname aan nieuwe coalitie
- Tankstation Derde Rijweg doelwit van gewapende overval
- Coalitie tegen continuïteit
- Wat zon, maar meer regen en onweer op deze 1 juni
- NPS-voorzitter Rusland: Werken met de NDP is voor groter belang
- Geen fraude in Wanica, wel veel slordigheden pv's
- 'Koek' verdeeld in zes delen; wachten op goedkeuring achterban