Van populistisch naar duurzaam beleid
De NDP stemt in principe tegen alle beleidsvoorstellen van de regering Santokhi; aanhangers van de NDP op sleutelposities “saboteren” de uitvoering.
Tegen de stroom in boekt de regering Santokhi toch resultaten. Het OM en de rechterlijke macht zijn versterkt; grote- en kleine boefjes c.q. oplichters worden achter slot en grendel gezet. Enkele lafaards die geen verantwoordelijkheid nemen voor hun wandaden, vluchten of houden zich schuil in de bossen.
Betaalbare huisvestingsprojecten worden gefaseerd uitgerold; rivieren en kanalen worden verdiept en opgeschoond. Sluizen, bruggen en wegen worden weer onderhouden of hersteld. In het achterland van 'koning B-1e' wordt gezorgd voor schoon drinkwater en worden middelbare scholen gebouwd.
Bij parastatale bedrijven als de SLM is gratis of voor een habbekrats vliegen aan banden gelegd. Er komen steeds meer exportmogelijkheden in de regio en het toerisme is bijna op het niveau van vóór Covid. Achterstallige contributies voor internationale organisaties worden langzaam ingelopen. Het land is geen boroman meer op internationale fora.
Het IMF bevestigt de macro-economische stabiliteit en is tevreden over de begrotingsdiscipline van de regering Santokhi. Een sociaal programma ondersteunt de meest kwetsbare mensen. De ontwikkelingen in de oil & gassector zijn veelbelovend. Multinationals nemen investeringsbeslissingen omdat ze kunnen bouwen op good governance. De toekomst ziet er veelbelovend uit.
De onstuimige soela van verval gedurende tien jaar paars beleid is door hard ingrijpen van de huidige regering een stromend beekje geworden. Dankzij juiste beleidskeuzes en offers van het volk. Zelfs de VP ziet in dat een land besturen wat anders is dan een krutu met granmans. De futuboi’s van de VP moeten nog wennen aan het principe dat zij gewoon belasting horen te betalen over export van hout en goud. Dat geldt ook voor importeurs die gewend waren aan belastingvrijstellingen.
Ten jaar populistisch beleid heeft echter teveel kapot gemaakt om in één keer te herstellen. De verwaarlozing van onderwijs en gezondheidszorg vergt een lange adem voor herstel. De tentakels van (grensoverschrijdende)criminaliteit zijn nog niet uitgeroeid en het onveiligheidsgevoel is groot. Aan het buikpijndossier “spookambtenaren” durft niemand zijn vingers te branden. Saneren betekent politieke zelfmoord voor de PL-minister. Verder dan registratie komt hij niet. Het is echter een kwestie van uitstel; op termijn zal ook hierin gesneden moeten.
Surinaamse politieke leiders hebben flink wat narcistische trekken. A-la-dol verbrassen van gemeenschapsgeld staat op hun lijf geschreven. Met één doel: strelen van het ego en de volksleider uithangen. Regeerteams onder Bouterse I en II hebben populistisch beleid tot een hoog niveau getild. Die teams bestonden namelijk uit mensen die “links lullen en rechts hun zakken vulden”. Resultaat: een failliet land met een schuld van US$ 4 miljard.
Hard ingrijpen was noodzakelijk. Omdat het voorheen populistisch beleid was, om showprojecten ging of omdat alleen opdrachtnemers de zoveelste nyan konden maken. Het doorbreken van het patronagesysteem vereist een cultuuromslag. Voor nu zal de regering Santokhi de mensen die overlopen naar een andere partij omdat ze niet langer gunsten krijgen, maar voor lief moeten nemen. Beleid moet duurzaam zijn en voor alle Surinamers impact hebben.
Stanley Ramkhelawan
Vandaag
-
14:37
Staatsolie en Petronas ondertekenen productie-delingscontract voor Blok 66
-
12:35
Energiedeskundige roept op tot hervorming petroleumfiscale regimes in Zuid-Amerika
-
10:33
Voertuigen in beslag genomen in zaak gewapende overval Sun Parklaan
-
08:40
SIPRI waarschuwt: wereld op rand van nieuwe nucleaire wapenwedloop
-
06:39
Oliekoorts legt onze zwakke plekken bloot
-
04:54
Aanhoudende onweersbuien vandaag
-
02:57
Santokhi blijft langer in functie als VVV president moet kiezen
-
00:59
Column: A ten doro... fu lusu den privilege
-
00:00
SEOGS 2025: Surinames grootste energie-evenement maakt sprong voorwaarts
Gisteren
- Verdachte ingerekend voor neerschieten man
- Boetes en herstelverplichting bij politieactie tegen bromfietsoverlast
- OKB beslist op 20 juni over geldigheid verkiezingsuitslag
- Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 30 juni
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid
- De koers van het wantrouwen
- Monument uit 1926 krijgt nieuw leven als Petrus Donders Jeugdcentrum
- Nieuw S.B.W. als product van de Nederland-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie
- Regenachtig begin van de week
- Israël doodt top van Iraanse Revolutionaire Garde: kerninstallaties en energie-infrastructuur zwaar beschadigd
- Costa Rica wint nipt van Suriname in doelpuntrijke strijd
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- Wisselkoers uit balans: onzekerheid en gebrek aan regie voeden valutapaniek
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 876
- Suriname met voltallige selectie op WK Mixed Martial Arts in Brazilië
- Waardevolle gesprekken en gezelligheid bij Vaderdag activiteit Stichting Rumas
- Pionier van de democratie en eerste vrouwelijke president Nicaragua overleden
- NDP: Vaders houden hoop levend ondanks koers en crisis
- Vaders, de stille bouwers van onze samenleving
- Brigadier JIT opgepakt voor betrokkenheid bij ripdeal aan Sun Parklaan
- Trump-regering overweegt nieuw inreisverbod voor 36 landen
- Eer aan de vaders – het fundament van gezin en natie
- Van klungelig beleid naar een geoliede toekomst voor elke Surinamer
- Jongeren in detentie vinden stem via muziekproject
- Surinames unieke troef in de wereldwijde klimaatstrategie
- Ook regen en onweer op deze vaderdag
- Dodelijke aanvallen tussen Israël en Iran, nucleair overleg stilgelegd
- Dashboard verkiezingen scoort, minder dan 1% verschil met CHS-uitslagen
- Bigi Boy triomfeert bij Dirty Boxing-debuut en krijgt nieuwe uitdager
- DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en SSX