Iran meldt 3.117 doden bij protesten; waarschuwt VS voor vergelding
De mensenrechtenorganisatie Human Rights Activists News Agency, gevestigd in de VS, schat het dodental op minstens 4.560 en baseert zich daarbij op een netwerk van activisten binnen Iran. Onafhankelijke verificatie van de cijfers is door het internetverbod en de afsluiting van informatie moeilijk.
In een opiniestuk in The Wall Street Journal stelde Araghchi dat de gewelddadige fase van de onrust minder dan 72 uur duurde en probeerde hij de schuld voor het geweld bij gewapende demonstranten te leggen. Hij waarschuwde de VS dat Iran “zonder terughoudendheid zal terugschieten met alles wat we hebben” bij nieuwe aanvallen, verwijzend naar de oorlog tussen Israël en Iran in juni 2025. Hij noemde een mogelijke grootschalige confrontatie “feroce” en langdurig, met gevolgen voor de hele regio en de wereld.
De waarschuwing impliceert dat Iran haar ballistische raketten kan inzetten tegen Amerikaanse bases en belangen in de regio, vooral in de Perzische Golf. Sinds kort gelden er restricties op het reizen van Amerikaanse diplomaten naar militaire bases in Koeweit en Qatar.
De toenemende spanningen komen temidden van een Amerikaanse militaire verplaatsing, waarbij het vliegdekschip USS Abraham Lincoln en begeleidende destroyers vanuit Azië richting het Midden-Oosten varen. Tegelijkertijd zijn er beelden vrijgegeven van F-15E gevechtsvliegtuigen en mobiele HIMARS-raketsystemen die in de regio worden ingezet.
De protesten zelf, die begonnen als reactie op economische problemen, maar zich uitbreidden tot kritiek op het theocratisch regime, zijn de dodelijkste in decennia. Ze roepen herinneringen op aan de chaos rond de Iraanse revolutie van 1979. Hoewel er al dagen geen demonstraties meer zijn, bestaat de angst dat het dodental zal stijgen naarmate meer informatie uit het afgesloten land naar buiten komt.
De Iraanse autoriteiten hebben bijna 26.500 mensen gearresteerd en waarschuwen dat “terroristen”, door hen gelinkt aan Israël en gesteund door de VS, zullen worden vervolgd. Mensenrechtenorganisaties vrezen dat sommige gedetineerden ter dood zullen worden veroordeeld, wat een van de rode lijnen is die de VS stelde in de spanningen met Iran.
Verder claimde het Koerdische National Army of Kurdistan (PAK) dat Iran een aanval op een van hun bases in het noorden van Irak heeft uitgevoerd, waarbij een strijder omkwam. Dit zou de eerste buitenlandse militaire actie van Iran zijn sinds het uitbreken van de protesten. Koerdische dissidente groepen vinden al jaren een toevluchtsoord in het autonome Koerdische gebied van Irak, wat spanningen veroorzaakt tussen Bagdad en Teheran.
De situatie blijft uiterst gespannen en de internationale gemeenschap waarschuwt voor escalatie en het belang van het beschermen van mensenrechten en vrede in de regio.
Vandaag
-
14:44
Kersten stelt studiebeurzen van USD 50.000 beschikbaar voor AdeKUS-studenten
-
12:46
Zuid-Japan: Doden en schade na aardbeving magnitude 7,1
-
10:48
Zes nieuwe Surinaamse artsen studeren af aan Cubaanse universiteiten
-
08:51
Oppositie legt Guyanees parlement stil na veerbootramp
-
06:49
DC Ilahibaks wil achterstanden in Paramaribo Midden wegwerken
-
04:55
Veel zon, warm en slechts kleine kans op een bui
-
02:57
Olieprijzen dalen door pauze in Amerikaanse aanvallen op Iran
-
00:59
Column: Gouddossier 6: Niet de wetten ontbreken, maar politieke moed
-
00:00
Rechtszaak over 'Vermeende verdwenen' kasreserve na bijna zeven jaar opnieuw vertraagd
Gisteren
- Eerste onderzoeksresultaten wijzen op chemische oorzaak vissterfte Saramaccarivier
- In augustus voor het eerst nationale Heritage Month
- Universiteitskoor AdeKUS maakt comeback na jaren van stilte
- Investeren in kinderen is investeren in de toekomst van ons land
- SLM voert geannuleerde Amsterdam-vlucht dinsdag alsnog uit met toestel van Air Europa
- Bromfietser overleden na botsing tegen EBS-mast op weg naar Reeberg
- Zoekactie naar slachtoffers MV Barima loopt vast; 30 mensen nog vermist
- Gouddossier 5: Matawai slaat alarm over aangevoerd materiaal voor goudwinning
- Tourtonnelaan krijgt dringend onderhoud; werkzaamheden duren twee à drie dagen
- De nieuwe grabbelton; Oil & gas in Suriname
- Caribische belastingdiensten zoeken antwoord op digitale economie
- Warm begin van de dag, later kans op onweersbuien
- Tyfoon Noul bereikt China: honderdduizenden geëvacueerd in Guangdong
- Column: Verbonden in verlies
- Gouddossier 4: Grensakkoord nog in de ijskast, ecologische ramp langs Marowijnerivier
Eergisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?