Willem-Alexander wil begrijpen hoe Surinaamse rechtspraak standhoudt onder druk
Tijdens hun bezoek aan Suriname kregen koning Willem-Alexander en koningin Máxima maandag een uitzonderlijke inkijk in een van de meest cruciale, maar ook meest belaste pijlers van de Surinaamse democratie: het Hof van Justitie. Het bezoek, dat door juristen wordt omschreven als “historisch”, werd gekenmerkt door openhartige gesprekken over de staat van de rechtspleging en de uitdagingen waarmee de rechterlijke macht kampt.
De fungerend president van het Hof, Iwan Rasoelbaks, ontving het Koninklijk paar met een boodschap die tegelijk trots en eerlijk was. Suriname, zei hij, koos in 1975 bewust voor een democratische rechtsstaat. Die keuze staat nog steeds, en de rechtspraak blijft zich baseren op onafhankelijkheid, onpartijdigheid en integriteit. “Maar,” erkende hij, “de druk is groot en de capaciteit beperkt.”
Het Hof behandelt jaarlijks een omvangrijk pakket aan civiele en strafzaken met slechts 31 rechters, ondersteund door iets meer dan 270 gerechtsmedewerkers. Het tekort is structureel en de achterstanden zijn voelbaar voor burgers én advocaten.

Daarom is gestart met een intensieve RAIO-opleiding in samenwerking met Nederland. Elf nieuwe rechters worden begin 2026 verwacht — een eerste stap richting het streven van 57 rechters in 2027, de minimale capaciteit die volgens het Hof nodig is om de last te dragen.
Rasoelbaks wees het Koninklijk paar daarnaast op een ander chronisch probleem: de geografische ongelijkheid in toegang tot rechtspraak. Eerste aanleg wordt momenteel alleen in vier districten uitgevoerd; in andere gebieden moet de burger nog altijd naar Paramaribo. Digitale rechtspraak zou een oplossing kunnen zijn, maar satellietverbindingen zijn kostbaar en technisch instabiel.
Koning Willem-Alexander, die goed geïnformeerd aan het gesprek deelnam, stelde scherpe vragen over gelijke toegang tot recht. Hoe wordt recht gegarandeerd voor burgers die geen advocaat kunnen betalen? Hoe voorkom je dat rechtszoekenden achterblijven bij professionele partijen?
Rasoelbaks verwees naar de regeling voor kosteloze rechtsbijstand en benadrukte dat in strafzaken altijd een advocaat beschikbaar is. Toch erkende hij dat verdere uitbreiding nodig blijft om echte gelijkwaardigheid te waarborgen.
Ook de digitale achterstand kwam ter sprake. Als rechtspraak in delen van het land nog steeds afhankelijk is van fysieke zittingen in Paramaribo, vroeg de koning, welke alternatieven zijn er dan? De hofpresident schetste zowel de potentie als de financiële barrières van technologische oplossingen.
Het was opvallend dat koning Willem-Alexander expliciet verwees naar het proces rond de Decembermoorden. Volgens hem heeft dit “de kracht van de onafhankelijke rechter bevestigd”,
President Jennifer Simons sloot het bezoek af met een duidelijke boodschap: Suriname werkt aan versterking van de rechtsstaat, inclusief de toekomstige invoering van cassatierechtspraak. Volgens haar wordt voortgebouwd op gesprekken die al jaren lopen, onder meer met partners zoals Nederland en de Caribbean Court of Justice. “De rechterlijke macht staat onder druk, dat heeft de hofpresident helder uiteengezet,” zei zij. “Maar er wordt gewerkt aan versterking. Dat proces zetten wij onverminderd voort.”
Vandaag
-
16:44
Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
-
14:46
BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
-
12:50
Schoten gelost op woning na familieruzie
-
10:48
WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid