Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
President Simons gaf aan dat verandering samen moet worden nagestreefd en dat overleg daarbij cruciaal is. Zij luisterde naar de inbreng van de verschillende organisaties en wees op punten die beter moeten. Zo benadrukte ze de noodzaak van economische diversificatie en het stellen van duidelijke targets voor prioritaire sectoren om die binnen korte tijd op het gewenste niveau te brengen, bericht de Communicatiedienst Suriname. “We praten met IMF en IDB, maar dat is hulp van buiten. We zullen het zelf moeten doen. Ik reken op ondersteuning van de private sector: ideeën over hoe met bepaalde kwesties om te gaan en hoe economie en sectoren te ontwikkelen.”
VSB-voorzitter Rekha Bissumbhar stelde dat het bedrijfsleven zich bewust is van de ernst van de situatie en constructief wil bijdragen. Ze pleitte voor vaste overlegstructuren en samenwerkingsverbanden, zowel op beleidsniveau als technisch niveau. Een voorbeeld is de vorming van een tripartiet overlegorgaan waarin regering, bedrijfsleven en vakbeweging zijn vertegenwoordigd, om draagvlak te creëren en besluitvorming te versnellen. Ook wil zij de continuering van de Suriname Economic Oversight Board (SEOB), waarin regering, Centrale Bank, de Surinaamse Bankiersvereniging en de VSB partners zijn. “Wanneer we dit samen begeleiden, boeken we meer vooruitgang als land.”
ASFA-ondervoorzitter Nicole Deira benadrukte dat groeisectoren moeten worden geïdentificeerd en dat incentives daarop gericht moeten zijn. De uitvoering is nu vaak versnipperd over verschillende ministeries; er is behoefte aan overkoepelend beleid. “De wil is aanwezig, maar nu moeten we op een structurele manier doelen uitzetten. De synergie moet worden gewaarborgd. We hebben niet alle middelen om alles tegelijk te doen, dus gefaseerd bepalen wat eerst nodig is om de basis voor groei te leggen.”
KKF-voorzitter Jayant Padarath gaf aan dat de KKF bereid is mee te denken over waar de staat meer inkomsten kan genereren via belastingen. Hij vroeg om versoepeling van regels voor het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten, omdat veel bedrijven daarmee kampen. President Simons erkende dit, maar benadrukte dat eerst moet worden geïnvesteerd in eigen mensen, zodat Surinamers de kans krijgen functies zelf te vervullen. Over de belastinginning zei zij dat er al initiatieven lopen en dat dit binnenkort ook bij de douane wordt opgepakt om gemiste middelen binnen te halen.
Het staatshoofd staat open voor verdere samenwerking. Er worden nieuwe overlegmomenten gepland om plannen en ideeën verder uit te werken. Het bedrijfsleven kijkt uit naar gestructureerd overleg, onder meer in werksessies per sector om de diversificatie te versnellen.
Vandaag
-
18:58
Regering stelt crisisteam in om gevolgen oliecrisis op te vangen
-
17:36
Gewapende beroving op man aan de Grensweg
-
16:44
China biedt Taiwanezen energiezekerheid aan in ruil voor 'vreedzame hereniging'
-
14:42
NMA traint personeel voor betere milieuregels en controle
-
12:45
VS breidt $15.000-visumborgstellingsprogramma uit
-
10:47
Narcoticabrigade vernietigt grote hoeveelheid drugs in Para
-
08:45
De berg heeft een muis gebaard!
-
06:43
Seafoodfestival moet sector en horeca dichter bij elkaar brengen
-
04:46
Een warme dag en licht wisselvallig weer
-
02:51
Argentinië stapt officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie, volgt VS in breuk
-
00:54
Suriname en Nederland willen samenwerking verdiepen na eerste gesprek Simons en Jetten
-
00:03
President grijpt in bij stijgende brandstofprijzen, price cap afgesproken
Gisteren
- Bestuur OWMCP valt over uitlatingen vakbond
- VN waarschuwt voor recordhonger en groeiend menselijk leed
- Vreedzaam dient initiatiefwet in voor modernisering voedselwetgeving
- OM Nederland: Boete banken bepaald door ernst en omvang zaak
- Somohardjo: Parlement krijgt geen kans om te spreken over rechtsstaat
- Beslag van €5 miljoen komt vrij na schikking DSB in geldzendingzaak
- Banken betalen boetes in geldtransportzaak uit 2018
- Hakrin Bank treft schikking in geldzendingskwestie Nederland uit 2018
- Gewapende woningoverval op bejaarde vrouw in Verlengde Keizerstraat
- Golfstaten onder zware druk door oorlog met Iran: recessierisico groeit
- Parmessar: Verder overleg inzichten wetten rechterlijke macht
- Gajadien vraagt duidelijkheid over wijziging Raad van Toezicht Centrale Bank
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Kharg-eiland: Iran's 'onaanraakbare' olieslagader onder vuur
- Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
- DNA vraagt aandacht voor acute problemen rijstboeren in Nickerie
Eergisteren
- Paus Leo roept media op om het lijden van de oorlog te laten zien
- Baasaron lanceert ‘SRD Check’ om prijsopdrijving tegen te gaan
- DNA-vergadering verdaagd voor verder overleg wetsvoorstellen rechterlijke macht
- Minstens 600.000 extra aan lokale kip op de markt medio dit jaar
- EU-leiders wijzen militaire betrokkenheid in Straat van Hormuz af
- Vakbond OW MCP vraagt snelle ingreep van ministerie RO
- Zeventien dagen van escalatie in de VS-Israël-Iran oorlog
- Centrale banken heroverwegen renteverlagingen vrees voor nieuwe inflatie
- LVV traint beginners in pluimveehouderij om productie in Suriname te verhogen
- Wisselvallige start van de week met zon en lokale buien
- Paus richt zich rechtstreeks tot verantwoordelijken voor oorlog Midden-Oosten
- Column: De ziel die zich reinigt terwijl de wereld beweegt
- Gajadien positief over college van bestuur OM, maar kritisch op termijn pg