Staat derft in 1 jaar ruim US$ 500 miljoen door dalende goudexporten
De goudexport is de afgelopen negen maanden met meer dan 50 procent gedaald. Deze terugval heeft de staatskas inmiddels een inkomstenverlies van ruim 500 miljoen Amerikaanse dollar opgeleverd ten opzicht van 2024. Uit cijfers blijkt dat in september 2024 nog 1.048.464,40 gram goud werd uitgevoerd. In oktober van dat jaar daalde de export naar 993.309,10 gram. De maanden daarna zette de neerwaartse trend sterk door. In juli 2025 bedroeg de geregistreerde export nog slechts 393.006,30 gram.
De belangrijkste oorzaak van de dalende export is smokkel. Steeds meer exporteurs kiezen voor illegale uitvoer naar met name Guyana en Brazilië. Zij omzeilen daarmee de kosten die via de Centrale Bank van Suriname aan de Staat moeten worden afgedragen, waaronder de retentieregeling van 35 procent van de goudverkoop en het consentrecht van 1,5 procent van de exportwaarde, omgerekend in Surinaamse dollars tegen de douanekoers.
Door de sterke aanwezigheid van de informele goudsector, die naar schatting groter is dan de formele sector, is het daadwerkelijke volume aan gesmokkeld goud moeilijk vast te stellen. Het gevolg is dat de inkomsten uit het consentrecht en de royalty’s (5,5 procent van de exportwaarde) voor de Staat fors teruglopen.
Reeds in november 2024 waarschuwde de toenmalige minister van Financiën en Planning, Stanley Raghoebarsing, voor de dalende goudinkomsten. Bij het aantreden van de nieuwe regering in juli dit jaar gaf president Jennifer Simons aan dat er gesprekken met de goudsector zullen worden gevoerd. Samen met minister van Financiën en Planning Adelien Wijnerman kondigde zij aan dat ook de belastinginning in de sector strakker georganiseerd zal worden. Daarnaast onderzoekt de regering mogelijkheden om de inkomsten uit andere sectoren te vergroten.
De terugval in de goudexport heeft niet alleen gevolgen voor de staatsinkomsten, maar ook voor de financiële reserves van de Centrale Bank van Suriname. Deze reserves zijn grotendeels afhankelijk van goudopbrengsten. Ondanks dat de goudprijs op de internationale markt momenteel stijgt tot recordhoogten, lijdt de aanhoudende smokkel tot verdere derving van inkomsten. Deskundigen vrezen dat deze ontwikkeling de economische stabiliteit en de waarde van de Surinaamse valuta verder onder druk zal zetten.
Vandaag
-
21:40
WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
-
18:46
Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
-
16:44
Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
-
14:46
BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
-
12:50
Schoten gelost op woning na familieruzie
-
10:48
WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid