Pionier van de democratie en eerste vrouwelijke president Nicaragua overleden
Chamorro, die van 1990 tot 1997 president was, stond bekend om haar inzet voor vrede en verzoening na jaren van gewapend conflict in Nicaragua. Haar politieke loopbaan kreeg een dramatische wending toen haar man, journalist en regimecriticus Pedro Joaquín Chamorro, in 1978 werd vermoord — een gebeurtenis die het verzet tegen de dictatuur van Somoza aanwakkerde en haar ongewild in het centrum van de nationale politiek plaatste.
Hoewel haar presidentschap geprezen werd voor het beëindigen van de oorlog en het ontwapenen van tienduizenden contrarebellen, worstelde haar regering met hyperinflatie, een diepe economische crisis en aanhoudende oppositie van de Sandinistische partij onder leiding van Daniel Ortega.
Chamorro trok zich in 1997 volledig terug uit de politiek. In 2018 kreeg ze een beroerte en verbleef sindsdien grotendeels buiten het publieke oog. In 2023 verhuisde ze naar Costa Rica voor medische verzorging, waar twee van haar vier kinderen — Cristiana en Carlos Fernando — in ballingschap leven. Haar andere kinderen, Pedro Joaquín en Claudia Lucía, wonen in de Verenigde Staten.
"Doña Violeta is vredig heengegaan, omringd door de liefde van haar kinderen en de zorg van toegewijde begeleiders," aldus de verklaring van de familie. Haar lichaam zal voorlopig worden begraven in San José, de hoofdstad van Costa Rica, "totdat Nicaragua opnieuw een republiek is waar haar patriottische nalatenschap kan worden geëerd in vrijheid en democratie."
Van huisvrouw tot president
Geboren op 18 oktober 1929 in een welgestelde familie in Rivas, was Chamorro geen voor de hand liggende politieke leider. Na een opleiding in de Verenigde Staten en het overlijden van haar vader, keerde ze terug naar Nicaragua en trouwde met Pedro Joaquín Chamorro, hoofdredacteur van La Prensa, die herhaaldelijk gevangen werd gezet voor zijn verzet tegen het Somoza-regime.
Na zijn moord en de daaropvolgende revolutie van 1979 werd Chamorro kortstondig lid van de voorlopige regering maar stapte al snel op vanwege de toenemende invloed van de Sandinisten. Via haar krant La Prensa bleef ze felle kritiek uiten op het nieuwe bewind.
In 1989 stelde ze zich kandidaat namens een brede oppositiecoalitie en versloeg Daniel Ortega bij de verkiezingen. Met 54% van de stemmen werd ze de eerste vrouwelijke verkozen president in Latijns-Amerika. Haar verkiezing luidde het einde in van de burgeroorlog en markeerde de eerste vreedzame machtsoverdracht in de moderne geschiedenis van Nicaragua.
Erfenis
Hoewel haar tegenstanders haar afschilderden als een symbolische figuur die politiek voortborduurde op de naam van haar vermoorde echtgenoot, wordt Chamorro internationaal erkend als een bruggenbouwer die haar land leidde in een tijd van chaos en verdeeldheid.
Na haar vertrek uit de politiek verslechterde de democratische situatie in Nicaragua opnieuw, met president Ortega die sinds 2007 steeds autoritairder regeert. Chamorro’s dochter Cristiana werd in 2021 uitgesloten van deelname aan de presidentsverkiezingen en belandde korte tijd in de gevangenis.
De familie hoopt haar uiteindelijk in Nicaragua te kunnen herbegraven, zodra het land, in hun woorden, "weer vrij is."
Vandaag
-
07:23
Extreemrechtse José Antonio Kast gekozen tot president Chili
-
05:25
Bewolkt weer met pittige buien in de middag
-
03:27
Zestien doden en tientallen gewonden bij schietpartij in Sydney
-
01:35
Man beschoten bij gewapende roofoverval
-
00:59
Column: Vreemdelingen, vrienden, brothers & sisters
-
00:12
Schotenwisseling te Telling Pasie; agent gewond geraakt
-
00:01
Guyana: een economie die explodeert, terwijl dagelijks leven onbetaalbaar wordt
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 902
- Tweede Huisartsen Spoedpost geopend aan Nieuwweergevondenweg
- Gewapende overval op NV Graniet: bewakers gekneveld achtergelaten
- De noodzaak voor goed bestuur aan de top
- Chili staat voor scherpe ruk naar rechts bij presidentsverkiezingen
- Jonge ondernemers krijgen structurele steun
- Meer wetten, minder overzicht: Suriname bouwt zonder fundament
- DNA: Maandag benoeming commissies van rapporteurs 8 wetten
- Contract met Lazard opgezegd; nog US$ 3 miljoen schuld
- Wisselvallig weer op deze zondag
- Soroptimistclub doneert kookvoorzieningen aan vrouwenafdeling Santo Boma
- SOVA vraagt zorgvuldige afweging bij inrichting derde rechterlijke instantie
- Hofpresident Rasoelbaks geïnformeerd over opname derde instantie in Grondwet
Eergisteren
- Nieuwe wet moet Surinaams natuurbeheer moderniseren
- Henk ten Cate nieuwe bondscoach nationale herenselectie
- Initiatiefwet: ‘muilkorfartikelen’ schrappen uit strafrecht, vrije meningsuiting centraal
- Aanpak illegale goudwinning Brownsberg grote uitdaging voor regering
- Recensie: Tomas Ross: Nacht over Paramaribo
- STS Nickerie naar Georgetown voor internationaal scholenvoetbal
- Coalitieleden willen verbod op kansspelen
- Bromfietser overleden bij aanrijding met geparkeerde aanhangwagen
- Officiële erkenning inheemse volken als wet ingediend bij DNA
- Wisselvallig weer met buien
- Staatsolie brengt petroleumkennis Suriname samen in nieuwe GeoAtlas
- Rosebel Community Fund ondersteunt 15 sociale instellingen met kerstgiften
- Minister Pokie: Georganiseerd patroon misstanden rond Moni Karta
- Simons: schuldherschikking noodzakelijk om financiële stabiliteit te waarborgen