Politieke partijen eisen vertrek van CHS-ondervoorzitter Wendy Jap-A-Joe
De partijen NDP, BEP, VLS, PL, PVC, A20, DA’91 en de NPS vinden dat hiermee de onafhankelijkheid van het CHS als verkiezingsautoriteit ernstig is aangetast. Op het partijcongres van de ABOP op 23 maart in Ball Room Prince was Jap A Joe gekleed in de kleuren van haar partij. Zij was de persoon die vanuit een laptop de kandidaten van de ABOP voor de volksvertegenwoordigende organen - ressortraden, districtsraden en De Nationale Assemblee, op afroep van Brunswijk hun namen en posities op de lijsten in beeld bracht op een groot scherm.
De vraag bij de politieke partijen en ook bij het Anti Fraude Platform (AFP), is dan ook in hoeverre Jap-A-Joe betrokken is geweest bij het plaatsen van de kandidaten op de ABOP-lijsten, en meer nog: of en in welke mate zij mogelijk gebruik heeft gemaakt van systemen die door het CHS worden gebruikt.
Op een persconferentie die de politieke partijen dinsdagmiddag hebben gehouden in Residence Inn, werd dit als een van de ernstigste misstanden genoemd binnen het verkiezingsproces, dat zij als chaotisch typeren.
De partijen benadrukken dat de leden van het CHS een cruciale rol vervullen bij het garanderen van eerlijke en transparante verkiezingen, samen met de hoofdstembureaus en het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB), dat erop moet toezien dat het proces in aanloop naar, tijdens en na de verkiezingen op een juiste, eerlijke en transparante manier plaatsvindt. De aanwezigheid van Jap-A-Joe heeft echter het vertrouwen van de politieke partijen in het proces ernstig geschaad. “Dit roept ernstige vragen op over haar neutraliteit,” zegt NDP-fractieleider Rabin Parmessar.
De partijen eisen nu van het OKB dat het zich uitspreekt over deze kwestie en het effect van deze handelingen op het verkiezingsproces benoemt.
De samenbundeling van politieke organisaties zal het hier echter niet bij laten. Bij de regering en het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat verantwoordelijk is voor het organiseren van de verkiezingen, zal protest worden aangetekend. Ook zal mogelijk de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die een waarnemersfunctie vervult bij verkiezingen in Amerikaanse regio’s — waaronder het Caribisch gebied — hiervan op de hoogte worden gesteld, evenals van alle andere misstanden die zich hebben voorgedaan in het verkiezingsproces.
Voorzitter Jennifer van Dijk-Silos van het AFP merkt op dat de positie van het CHS is veranderd ten opzichte van eerdere verkiezingen. Dit komt doordat in de gewijzigde kiesregeling een artikel is toegevoegd waarin wordt aangegeven dat de hoofdstembureaus functioneren onder verantwoordelijkheid van het CHS. Volgens haar is daarmee de basis gelegd voor de chaotische situatie waarin het verkiezingsproces zich momenteel bevindt — met als hoogtepunt de vele misstanden en willekeurige interpretaties van wettelijke regels.
Van Dijk-Silos, die eerder voorzitter is geweest van het OKB, stelt dat in vergelijking met voorgaande verkiezingen de vertegenwoordigers van politieke partijen binnen de verkiezingsorganen zich toen beter wisten te verheffen boven hun partijbetrokkenheid, en zich op een verantwoordelijke manier gedroegen in hun rol binnen het verkiezingsorgaan. Zij vindt dat Jap-A-Joe moet worden bedankt. "Ze moet worden opgedonderd".
Vandaag
-
17:52
Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
-
16:47
Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
-
16:26
Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
-
14:24
Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
-
12:22
Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
-
11:00
SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
-
10:23
Ex-president Wijdenbosch overleden
-
09:32
Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
-
08:48
41 ondernemers krijgen financiële steun via SURGE-project
-
06:51
Zaaien met olie
-
04:53
Kans op korte buien in de middag
-
02:55
Canadese liberalen winnen minderheidsregering
-
00:57
Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
-
00:00
OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Gisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs
Eergisteren
- Versterking is nog geen vertrouwen
- Tijdelijke aanpassing regionaal vliegschema SLM
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei
- Reactie op 'Ons politiek-bestuurlijk systeem...'
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewijnestraat
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal
- Mijn gezondheid is geen bevel
- 23-jarige bestuurder overlijdt in ziekenhuis na botsing tegen truck
- Mac Andrew: 'Arbeidsveiligheid nu ook fundamenteel arbeidsrecht'
- Beveiliging commissariaten opgevoerd na tweede inbraakpoging
- Kiezer van Suriname: Uw stem telt op 25 mei 2025!
- Bewolkt met kans op enkele middagbuien
- Anthony Nesty en Surinaamse sporters gehuldigd
- Drukken definitieve DNA-stembiljetten gestart
- Erkenning collectieve eigendomsrechten met politieke wil snel opgelost