Bevindingen AFP over tekortkomingen kandidatenlijsten
Het Anti-Fraude Platform (AFP) heeft in het kader van de verkiezingsvoorbereidingen de openbare terinzagelegging van de kandidatenlijsten bezocht, die plaatsvond tot en met 28 maart 2025. Deze inzage periode werd gehouden op het Centraal Hoofdstembureau voor de kandidatenlijsten van De Nationale Assemblée (DNA) en op de hoofdstembureaus in de diverse districten voor de kandidatenlijsten van de Districtsraad (DR) en de Ressortsraad (RR). Het AFP heeft in elk district controle op de kandidatenlijsten uitgevoerd.
Conform de wettelijke vereisten diende elke politieke partij bij de indiening van de kandidatenlijsten voor elke kandidaat een ondertekend bewilligingsformulier in te leveren, waarmee de kandidaat instemt met zijn of haar kandidatuur. Daarnaast was een verklaring van het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB) vereist, waaruit blijkt dat de kandidaat de Surinaamse nationaliteit bezit, ingeschreven staat in het bevolkingsregister en daadwerkelijk in Suriname/ressort woonachtig is.
1. Ontbrekende of onjuist ingevulde bewilligingsformulieren;
2. Niet overgelegde verklaringen van het CBB';
3. Onjuiste nominaties aangekruist op de bewilligingsformulieren;
In verschillende districten zijn diverse onregelmatigheden geconstateerd, variërend van ontbrekende documenten tot dubbele kandidaatstellingen. In Saramacca werd opgemerkt dat de partij ABOP dubbele bewilligingsformulieren hanteerde, waarbij alleen de handmatige versies waren ondertekend. Er waren kandidaten op lijsten die niet hadden bewilligd en gevallen van dubbele kandidaatstellingen.
In Brokopondo kwamen bij alle partijen gevallen van verzuim voor, waarbij bewilligings- en CBB-verklaringen ontbraken. Daarnaast werden stukken aangetroffen van kandidaten die niet op de lijst stonden, en waren er fouten bij de nominaties. In Commewijne was sprake van een chaotische dossiervorming, waarbij bewilligingsformulieren achteraf werden toegevoegd. Ook waren er gevallen van dubbele kandidaatstellingen en ontbrekende documenten, hoewel één partij (informatie van een indiener van een politieke partij) haar dossier wel ordelijk had ingediend.
In Nickerie ontbraken veelal bewilligingsformulieren of waren deze ongetekend, en er waren fouten bij de vermelding van districten en nominaties. In Coronie waren documenten goed klaargelegd, maar ook hier kwamen dubbele kandidaatstellingen en ontbrekende stukken voor. Er was sprake van gebrekkige coördinatie tussen het HSB en het CHS, wat leidde tot last-minute wijzigingen in instructies.
In Marowijne ontbraken schriftelijke volmachten bij de indiening en documenten van kandidaten bij meerdere partijen. In Para werd geconstateerd dat alleen kandidatenlijsten waren ingezien, zonder onderliggende stukken, onder het mom van privacywetgeving. Dit leidde tot een discussie tussen het Hoofdstembureau en AFP leden, aangezien deze documenten volgens de wet openbaar behoren te zijn. Er waren bovendien gevallen van kandidaten die zonder hun medeweten op lijsten stonden.
Wanica kende problemen met ontbrekende documenten op DR- en RR-niveau en inconsistenties tussen kandidatenlijsten en ingediende documenten, onderliggende stukken klopten niet met de kandidatenlijsten. In Sipaliwini was er sprake van ontbrekende stukken, dubbele bewilligingsformulieren (zowel ongetekend als handgeschreven en ondertekend), en twijfelachtige handtekeningen. Daarnaast was er een tekort aan personeel bij het HSB en ontbraken duidelijke werkafspraken, wat leidde tot chaos op de werkvloer.
Capaciteitsgebrek en onvoldoende voorzieningen
De capaciteitsproblemen waren evident: leden van de hoofdstembureaus werkten traag of hadden simpelweg geen duidelijk inzicht in de werkzaamheden die uitgevoerd moesten worden. Op bepaalde hoofdstembureaus waren slechts enkele leden belast met het toezicht houden van de dossiers en een ander deel niet, dan wel bezighouden met hun mobiel. Ook geen sprake van beurtelingse toezicht.
Terinzagelegging DNA kandidatenlijsten
Het AFP was ook aanwezig op de TIL van de DNA kandidatenlijsten bij het Centraal Hoofdstembureau is over het algemeen goed verlopen. De meeste lijsten waren in de juiste volgorde geplaatst, waardoor de controle efficiënt kon worden uitgevoerd. De kandidatenlijsten waren steeds als eerste document in de dossiers opgenomen, en de onderliggende documenten volgden de lijstvolgorde. Dit zorgde ervoor dat de controle door AFP efficient kon plaatsvinden.
Toch waren er enkele aandachtspunten die naar voren kwamen tijdens de controle. Bij sommige politieke partijen ontbraken handtekeningen op de bewilligingsformulieren, met name bij de partij PVC. Daarnaast bleken er documenten van schaduwkandidaten te ontbreken, waaronder CBB-verklaringen en bewilligingsformulieren.
Opvallend was dat sommige bewilligingsformulieren niet voldeden aan het vereiste Model 3 van het Kiesbesluit. In plaats daarvan werd in sommige gevallen een ANSB-bewilligingsformulier gebruikt, zoals vastgesteld bij partij VLS. Ook waren er bij deze partij meerdere formulieren die niet ondertekend waren. Verder werden in een aantal dossiers verkeerde nominaties aangekruist, waarbij kandidaten ten onrechte als kandidaat in plaats van plaatsvervangend kandidaat werden aangeduid. Bij één kandidaat van een partij werd bovendien bij de nominatie het ressort aangekruist in plaats van DNA, wat tot verwarring kon leiden. Ondanks deze aandachtspunten verliep de controle goed.
Mr. Dr. Jennifer van Dijk – Silos
Coordinator Anti Fraude Platform
Documenten:
Vandaag
-
18:42
Melkcentrale herstelt langzaam na miljoenenfraude
-
16:44
Drie verdachten ingerekend voor gewelddadige beroving politieman te Brownsweg
-
14:47
Vijftig jaar Srefidensi, een land dat nog steeds onderweg is
-
12:45
Bromfietser overlijdt in ziekenhuis na zware aanrijding
-
10:48
Schoolkoren kleuren CCS tijdens Srefidensi-viering
-
08:51
Een jubileum zonder visie
-
06:53
Politie houdt 28 overtreders aan bij verkeerscontrole Klaaskreek
-
04:55
Wisselvallig weer verwacht vandaag
-
02:57
COP30 loopt vast: diepe kloof over afbouw fossiele brandstoffen
-
00:59
Column: Voorbereidingen op play-off tegen Bolivia per direct van start
-
00:16
Regering geeft SRD 1000 aan ambtenaren en kwetsbare groepen
-
00:00
Somoharjdo over intrekken perceel: De steiger is van het volk
Gisteren
- Boekpresentatie On(t)roerend Goed
- Politie waarschuwt voor skimming: ‘Wees extra alert bij het pinnen’
- In memoriam: Orlando Oesman Karamat Ali
- Aanrijding Bronsweg tussen vrachtwagens: bestuurder overleden
- Telesur vergroot internetcapaciteit met Orange
- Zware druk op Natio: voer voor psychologen
- Atompai en Sardjoe vormen nieuwe top Melkcentrale NV
- Regionale handel blijft groeien ondanks Amerikaanse tarieven
- Sranan fri: Belofte of illusie
- Voetbal wordt leermiddel: Football for Schools van start
- EAS: Suriname heeft al fundament gelegd voor betrouwbare stroomvoorziening
- Wisselvallig weer op deze vrijdag
- Van Trikt in nieuw strafrechtelijk onderzoek gedagvaard door Openbaar Ministerie
- Column: Het vervolgingsrecht van OM – prerogatief of bron van ongelijkheid?
- IMF ziet harde waarschuwing voor Suriname op weg naar 2028
Eergisteren
- Voorbij de vlag: de Onvoltooide Onafhankelijkheid
- Gemaskerde rovers lossen schot Nieuwzorgweg
- Smokkeloperatie op de rivier opgerold: ondernemer en twee arbeiders aangehouden
- Internationale dag kinderrechten in een jubeljaar voor Suriname
- Tiener aangehouden na gewelddadige beroving
- Republic Bank en UNICEF versterken vroegeducatie in Suriname
- Prentenboek Ida Does brengt ode aan Trefossa’s Srefidensi
- Warm welkom ambassadeur Panka op ambassade in Nederland
- Suriname krijgt gouden kans door Bolivia te verslaan
- Saamaka-gemeenschappen eisen directe klimaatfinanciering
- Rechten van kinderen in relatie tot de digitale wereld
- Wisselvallig weer met bewolking en regen
- Orkaanschade in Jamaica loopt op tot recordbedrag van US$ 8,8 miljard
- Column: Zware klus
- Uitkeringen Moni Karta in 2023 onrechtmatig verstrekt