Suriname moet van EU illegale visserij streng aanpakken
Suriname zal er alles aan moeten doen om de 'Gele kaart' en andere sancties voor illegale visserij te voorkomen. Frankrijk heeft een aanklacht ingediend bij de Europese Commissie (EC) tegen Illegale, Ongemelde en
Ongereguleerde (IOO) visserij in het Frans-Guyanese zeegebied door
vissersvaartuigen afkomstig uit Surinaamse wateren. Minister Parmanand Sewdien van het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) heeft samen met directeur Parveen Amritpersad en onderdirecteur Zojindra Arjune, een constructief gesprek gehad met het hoofd van de Illegal, Unreported and Unregulated Fisheries Policy Unit bij de EC, Cesari Roberto. Ambassadeur van de Europese Unie (EU) René van Nes heeft de vergadering ook bijgewoond.
Suriname riskeert een 'Gele kaart', indien niet op korte termijn harde maatregelen worden getroffen. Een 'Gele Kaart' is een ernstige waarschuwing vanuit de EU en indien Suriname in gebreke blijft effectieve maatregelen te treffen, kan dit leiden tot een 'Rode Kaart'. Dit houdt in dat aan Suriname de toegang tot de EU-markt voor de export van vis en visserijproducten wordt ontzegd, met alle nadelige economische en sociale gevolgen voor de sector.
Bij dit gesprek is duidelijk komen vast te staan dat de EC een 'zero tolerance policy' toepast tegen landen die niet meewerken in de strijd tegen IOO-visserij en dit ook zal worden toegepast tegen Suriname. Van de overheid wordt verwacht dat ze ook een 'zero tolerance policy' toepast. De EU wil weten hoe op zeer korte termijn de volgende geconstateerde specifieke issues aangepakt zullen worden: het inzetten van alle materie die beschikbaar is bij de gewapende machten ter vergroting van de patrouille activiteiten, het opruimen van alle illegale aanlandingsplaatsen, het actualiseren van alle relevante visserij en visserij gerelateerde regelgeving, het vernietigen van 'ghost vessels', vaartuigen zonder naam en registratienummer. Hoe de samenwerking met de gewapende machten en het Openbaar Ministerie is en hoe het directoraat Visserij versterkt zal worden ter verbetering van monitoring, controle en surveillance.

Tevens wenst de EC verder geïnformeerd te worden over ons vergunningenbeleid, de controle op naleving van de vergunningsvoorwaarden, onder andere controle op het vesselmonitoringsysteem, het vistuig, het maximaal toegestane motorvermogen, het maximaal toegestane aantal zeedagen. Over al deze zaken moet er spoedig en regelmatig gerapporteerd worden. Er is gevraagd dat Suriname zijn visserij- en visserij gerelateerde wetgeving, alsook het concept Visserijwet en andere relevante documenten, zoals rapportages van uitgevoerde patrouilles, een overzicht van de reeds getroffen maatregelen deelt. De EC zal deze doornemen en adviezen uitbrengen over eventuele verbeteringen die aangebracht moeten worden voor een effectieve aanpak van IOO-visserij. Ook wordt een vragenlijst opgestuurd naar Suriname, waarna op basis van onze antwoorden, een beoordeling zal volgen over hoe sterk of hoe zwak het land staat in de strijd tegen IOO-visserij.
Zeer belangrijk bij de aanpak van de IOO-visserij, is volgens de EC, goede wetgeving en sterke instituten die tot daadwerkelijke handhaving kunnen overgaan. In elk geval verwacht EC nu optimale fysieke aanwezigheid van de controlerende autoriteiten op het water en verbetering en versterking van de interdepartementale samenwerking. Essentieel is nu de plan van aanpak van Suriname in de strijd tegen IOO-visserij gekoppeld aan een tijdschema, waarover regelmatig gerapporteerd dient te worden aan de EC. Verder is nadruk gelegd op het belang van goede en regelmatige rapportages, inclusief de getroffen sancties bij de uitgevoerde controles op het water door de Marine, de Kustwacht en de Politie, welke via het directoraat Visserij dienen te worden doorgestuurd naar de EC.
De EC is tevreden met de frequente communicatie die nu plaatsvindt tussen het directoraat Visserij en zijn counterpart in Frans-Guyana. Vandaag
Gisteren
- Regering lanceert bouwprojecten via PPP
- OM verwerpt verweer om scheikundig rapport in zaak Bordo
- Uitbraak vogelgriep in Brazilië leidt tot exportstop
- Caricom waarnemers missie voor verkiezingsobservatie
- President stelt politiek gewin boven regels rechtsstaat
- Woningbrand Nickerie mogelijk aangestoken: 2 verdachten in beeld
- Jogi: Misleiding en slecht bestuur bij uitgifte bouwkavels FAI
- Reactie op: VHP de feiten achter de cijfers!
- Ramautarsing: Koersbeheersing wél degelijk hoofdreden valutaveiling
- Stichting Bondru onder vuur na controversieel stemadvies
- Regen in de ochtend, onweersbuien in de middag
- Taxiën door de politiek: Pencak silat komt er bekaaid vanaf
- Biza start training stembureaupersoneel na massale uitval
- VES-panel niet gecharmeerd van mooie politieke verhalen
Eergisteren
- AWJ en SURVAM bespreken knelpunten bij bedrijfsongevallenverzekering
- Natin klaar voor de toekomst met modern ICT-lokaal
- Rwanda en Suriname: verschil in leiderschap, diplomatie en ontwikkeling
- Samenwerking SAO en Staatsolie werpt vruchten af: lassers gecertificeerd
- Santokhi geeft vanavond 1000 kavels aan geregistreerden FAI-project
- Bezorger beroofd tijdens brommerpech
- Xi Jinping belooft intensievere samenwerking met Latijns-Amerika
- Man zwaargewond bij steekpartij, dader op de vlucht
- Ruim 400 afmeldingen stembureaupersoneel; spoedactie Biza
- VHP: De feiten achter de cijfers
- Kiezers kunnen vanaf vandaag oproepingskaart afhalen
- Onweersbuien in de middag
- OM eist vier jaar cel tegen religieus leider voor verkrachting
- Column: Samen verder
- Somohardjo: Ramsaran blijft thuis
- Senioren ontvangen RVI-certificaten: eerste uitbetaling via Hakrinbank