Illusie van efficiëntie en de realiteit van geldschepping!
De verklaring van Rakesh Adhin:
Op 23 maart 2024 verklaarde Rakesh Adhin op Facebook dat de introductie van nieuwe hogere bankbiljetten slechts uit efficiëntieoverwegingen wordt gedaan, zonder inflatoire gevolgen. Hij benadrukt dat wanneer banken de nieuwe hogere bankbiljetten opnemen bij de CBvS, hun girale tegoeden met hetzelfde bedrag verminderd zullen worden. Dit suggereert dat er geen netto-toename van geldhoeveelheid zou zijn als gevolg van deze maatregel. Dit klinkt in eerste instantie als een plausibele toelichting, maar de realiteit zegt heel iets anders.
De realiteit:
Bij de introductie van de 200 en 500 SRD bankbiljetten (eind maart 2024) bedroegen de totale bankbiljetten in omloop 7,3 miljard SRD. Slechts twee maanden later, eind mei 2024, steeg dit tot 7,9 miljard SRD, een toename van ruim 600 miljoen SRD. Hiertegenover zijn de rekening-courant saldi bij de algemene banken gestegen van 27 miljard SRD eind maart 2024 naar 27,5 miljard SRD eind mei 2024, een stijging van ruim 500 miljoen SRD. We hadden verwacht dat de rekening courant saldi van de algemene banken met 600 miljoen SRD zou dalen, maar de realiteit is dat dit juist met 500 miljoen SRD is gestegen.
De bewering van Rakesh Adhin dat de introductie van nieuwe bankbiljetten geen inflatoire gevolgen heeft, lijkt niet in lijn te zijn met de feitelijke gegevens. De toename van zowel de contante geldhoeveelheid als de girale tegoeden bij de algemene banken wijst op een netto-toename van de geldhoeveelheid in de economie (ruim 1,1 miljard SRD). Dit is tegenstrijdig op de verklaring dat de girale tegoeden bij de CBvS in gelijke mate verminderd worden, waardoor er geen netto-toename zou zijn. We vroegen ons na deze bevindingen het volgende af: waarom de tegenstrijdigheid, als de één stijgt moet de ander toch dalen, waarom is dit hier niet het geval?
Een mogelijke verklaring voor de toename van de geldhoeveelheid zou het begrotingstekort van de overheid kunnen zijn. In januari 2024 werd de staatsbegroting 2024 goedgekeurde en aangenomen door de Nationale Assemblée (DNA). In de goedgekeurde staatsbegroting 2024 is er een begrotingstekort van 7,2 miljard SRD, aldus Dagblad Suriname op 26 januari 2024. Deze situatie roept de vraag op of de introductie van nieuwe hogere bankbiljetten werd gedaan om het begrotingstekort makkelijker aan te zuiveren, zonder al te veel kosten te maken voor het bedrukken van nieuwe bankbiljetten. We sluiten daarom niet uit dat de overheid geld heeft bijgedrukt om haar begrotingstekorten te financieren, wat heeft geleid tot een toename van de hoeveelheid bankbiljetten in omloop en een toename in de girale gelden bij de algemene banken. Deze verklaring is de meest plausibele verklaring als we letten op de overige geringe mutaties op de balansen van de CBvS tussen maart 2024 en mei 2024.
Het Surinaamse monetair beleid staat erg onder druk vanwege de structurele toenemende geldhoeveelheid in de economie. De economische theorie leert ons dat ongecontroleerde geldschepping ernstige gevolgen kan hebben voor de economie, met name op het gebied van inflatie (hyperinflatie), wisselkoersschommelingen en economische stabiliteit. Het is van belang dat de bevolking dit monetair beleid, dat sinds de guldentijdperk gebruikt wordt, in de prullenbak moet gooien.
Anand Gangaram MSc.
Vandaag
-
14:42
Afstudeeronderzoek legt voedselveiligheidsproblemen melkveesector bloot
-
12:44
Nieuwe bezems van gerecycled materiaal!
-
10:47
Crash Air India: motoren vielen direct na start uit
-
08:48
Suriname is geen arm land – het is leeggeroofd
-
06:51
Eerste master Geschiedenis afgeleverd door Faculteit der Humaniora van AdeKUS
-
04:54
Bewolkte zaterdag met kans op onweersbuien
-
02:56
Bijna 5.000 doden in Haïti sinds oktober door escalerend bendegeweld
-
00:57
VS en Suriname starten gezamenlijke medische missie AMISTAD 2025
-
00:01
Minister Ori: Met opgeheven hoofd vertrek ik
Gisteren
- Reactie op 'Waarschuwing tegen...pakken'
- Minister Ramadhin erkent partners voor historische malaria-overwinning
- Lula op Trumps tariefdreiging: 'Brazilië accepteert geen druk'
- Zorgsector versterkt met 160 nieuwe professionals
- NPS draagt Diana Pokie en Dirk Currie voor als ministers
- Bejaarde slachtoffer gewelddadige woningoverval: SRD 50.000 buitgemaakt
- Stemrecht op het spel voor miljoenen Indiërs
- Fly All Ways werkt aan oplossing gestrande passagiers Bonaire
- Waarschuwing tegen terugkeer van oude meesters in nieuwe pakken
- Santokhi, Simons en Adhin in overleg ordentelijke machtsoverdracht
- Steeds meer zon met wegtrekkende buien
- Chileense gletsjers lopen verhoogd risico op instorting en aardverschuivingen
- Rechter: OW moet aanbestedingsbesluit project Van ’t Hogerhuysstraat intrekken
- Column: Kabinetsformatie: Competentie of beloningssysteem?
- Slechts drie vrouwen in het nieuwe kabinet!
Eergisteren
- Santokhi’s toespraak, wanvertoning hypocrisie en zelfverheerlijking
- Regering bereidt transparante machtsoverdracht voor
- Bronto Somohardjo kiest niet voor ministerspost
- De 6 namen NDP ministers bekend
- Politiek is een keuze, geen roeping van God
- Twee aanhoudingen in Regio West voor geweld en smokkelwaar
- ABOP draagt Bee, Abiamofo, Monorath en Huur voor als ministers
- Voortvluchtige verdachte dood aangetroffen na geweldsincident met ex-partner
- OM in hoger beroep tegen vonnis vrijspraak Van den Bergh
- Onweer en nog wat laatste regenbuien
- Santokhi sluit regeerperiode af met onderscheidingen
- Column: Kort door de bocht
- Door modder en manpira’s voor de mangroves van Bigi Pan