Nog niet genoeg voorraad gas om te commercialiseren
Op dit moment is er niet genoeg voorraad gas om dit net als olie commercieel te exploiteren. TotalEnergies en haar partners willen vanaf 2028 de 700 miljoen vaten aardolie die op zee zijn ontdekt, gaan verwerken. Er zijn ook gasvelden ontdekt, maar die zullen niet worden verwerkt. Er is niet genoeg voorraad om er winst uit te halen. Met buurland Guyana samenwerken voor gas is (voorlopig) ook niet mogelijk. Dit is benadrukt door de CEO's van TotalEnergies en Staatsolie toen zij het begin van de offhore-olie productie hebben aangekondigd.
"We hebben besloten om ons eerst te concentreren op de olie," deelt Patrick Pouyanné, CEO van TotalEnergies mee. "Simpel: olie is gemakkelijker te commercialiseren. Tankers komen de olie ophalen en het gaat de wereld in. Als je gas hebt moet je nog markt zien te vinden. De hoeveelheid gas die we hebben ontdekt is niet zo groot. In deze fase hebben wij, Staatsolie en de overheid, besloten dat de beste keus voor het land is concentreren op het ontwikkelen van de olie(velden).
"Er is wat gas maar niet zoveel," benadrukt Pouyanné. "Misschien zullen we in de toekomst moeten samenwerken met andere landen. Maar gas -zoals de ervaring dat leert- is moeilijker te vervoeren dan olie, is moeilijk om op te slaan, het is duurder. In deze fase gaat het goede nieuws om olie. We gaan dat op een duurzame, goedkopere en milieuvriendelijke wijze produceren. We kunnen later nog het hoofdstuk over gas openen en nagaan hoe we daar geld mee kunnen verdienen."
Nog een reden om het gas te laten liggen is de afstand geeft Pouyanné aan. "We kunnen op dit moment ook geen geld mee verdienen, omdat we 150 km van de kust zijn verwijderd. En wanneer je op land bent is de markt voor de gas erg beperkt." Hij geeft aan dat er al studies zijn gedaan naar de behoefte van gas in het land. Het resultaat: de markt is veel te klein. Het aanleggen van een pijplijn voor gas is niet rendabel. Bij genoeg gas is er een andere uitdaging; een plek vinden tussen de bestaande en steeds groeiende giganten in de gasindustrie.
Bij het pompen van de aardolie uit de (zee)bodem komt er altijd gas vrij. Normaal wordt dit gas weggebrand. Pouyanné deelt mee dat bij het productieproductie dat toegepast zal worden, het gas niet verbrand zal worden maar terug zal worden gezet in de olievelden. Hierdoor wordt voorkomen dat er schadelijke gassen in de atmosfeer worden vrijgelaten. Een ander voordeel is dat daar het herinjecteren van de gas, de druk bij het pompen van de olie uit de bodem, op peil blijft. Onder normale omstandigheden neemt de druk af hoe langer men pompt en neemt de hoeveelheid gewonnen olie ook af. Door het niet verbranden en terugzetten van het gas voor druk, zal er voor langere periode meer olie worden gewonnen.
Annand Jagesar, CEO van Staatsolie benadrukt nog eens: "Er is niet genoeg gas. Maar we zoeken verder. We moeten wel redelijk zijn. We zien een mogelijkheid om te werken met Guyana. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, de wetgeving en contracten verschillen van elkaar. Daarnaast zijn er verschillende visies. Guyana is nu een 'big boy' dus misschien gaan zij de leiding willen hebben. Het is moeilijk om (het gas) te ontwikkelen." Pouyanné: "Het verhaal is nog niet ten einde in Suriname. Laten we beginnen met olie. Want het gaat snel en efficiënt opleveren."
Vandaag
-
14:12
Jonge vrouw overlijdt na plotselinge gezondheidsklachten; onderzoek gestart
-
12:44
Nationale gebedsdag moet bijdragen aan herstel van normen en waarden
-
10:48
Hormuz centraal in VS-Iran onderhandelingen, Golfregio bezorgd
-
08:51
Onderwijs: méér dan scholing — een noodzakelijke nuancering
-
06:53
Herinneringen aan Albert Adama
-
04:55
Zon, bewolking en regen wisselen elkaar af
-
02:57
Amnesty noemt Netanyahu, Putin en Trump vraatzuchtige roofdieren
-
00:59
Column: Corruptie als systeem: wie houdt nog toezicht op de toezichthouders?
-
00:00
Regering belooft ingrijpen bij Canawaima: RvC onder druk na crisis
Gisteren
- 53 deelnemers in Nickerie getraind voor werk in toerisme en dienstverlening
- Taxirit eindigt in nachtmerrie: passagier beroofd van duizenden dollars
- KPS boekt resultaten met interventieacties: 174 aanhoudingen in maart
- Tsjaad stuurt 1.500 troepen naar Haïti als onderdeel van VN-veiligheidsmacht
- Gestolen bronzen borstbeeld ex-wnd. president teruggevonden; twee verdachten aangehouden
- Man (68) overlijdt na val uit ramboetangboom
- Menno-wel of Menno-niet
- Japan versoepelt tsunami-waarschuwing na aardbeving met kracht van 7,7
- Parmessar: ingrijpen GBB eerste stap, maar volledige transparantie blijft nodig
- Saleh nieuwe voorzitter Surinaamse Libanese Vereniging; inzet op vernieuwing en groei
- Overwegend bewolkte dag met regenbuien in het hele land
- Blokkade Straat van Hormuz remt Iran-VS gesprekken
- Column: Onderwijs, de onmisbare bouwsteen voor mens en natie
- Crisis bij Canawaima: beschuldigingen van belangenverstrengeling en machtsstrijd
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 920
- Waterschap Corantijn Project vraagt aandacht voor tekorten tijdens bezoek aan RO
- Familie Ramdat Misier verontwaardigd over diefstal borstbeeld en vraagt om snel ingrijpen
- Newmont stelt invoering nieuw werkrooster tijdelijk uit na overleg met overheid
- Blokkade van Straat van Hormuz legt wereldwijde olietoevoer lam
- Economisch herstel, maar geen verlichting voor de burger
- Humanoïde robots lopen menselijke atleten voorbij in halve marathon in Beijing
- Criminelen slaan toe bij Parsasco
- Gajadien: Zonder kansen voor jongeren groeit wereldwijde instabiliteit
- Zonnige zondag en lokale buien
- Mexico, Spanje en Brazilië steunen Cubaanse soevereiniteit
- Parmessar pleit voor versterkte parlementaire samenwerking op IPU-bijeenkomst in Turkije
- GBB grijpt in bij gronduitgifte Apoera; BV's ingetrokken en South-Drain opnieuw bekeken