VES-secretaris: Luchtvaartcrisis drijft economie in het nauw
"Het aangekondigde embargo waarbij er geen vrachtvervoer meer zal plaatsvinden met de KLM vanuit Suriname naar Nederland, is nadelig voor de exportsector in het bijzonder en onze economie in zijn geheel. De samenleving tast in het duister wat de redenen zijn van het KLM embargo. Er zijn diverse verhalen met betrekking tot de redenen, waaronder schade aan de landingsbaan en het platform waar het vliegtuig wordt beladen. Ik wens mij niet te begeven op glad ijs en zal hierover zwijgen. Laat de deskundigen en autoriteiten klaarheid brengen over de daadwerkelijke reden", stelt Girdhari.
Al weken merken exportbedrijven dat ze minder cargoruimte beschikbaar krijgen van de KLM. Nu het nieuws bekend is en zelfs vragen in DNA zijn gesteld over het KLM embargo per 1 februari, dient de regering op het hoogste niveau aandacht aan dit vraagstuk te besteden en dienen alle stakeholders betrokken te worden. Top crisisberaad met breed overleg, benadrukt de VES-secretaris. Er dient gewerkt te worden aan een normalisatieplan. Het embargo dient zo spoedig mogelijk te worden opgeheven. "We moeten juist werken en streven naar meer vluchten, verruiming van de vrachtcapaciteit, verhoging van de export en toename van de deviezenverdiensten. Dit vraagstuk niet tijdig oplossen kan uitmonden in een luchtvaartcrisis waarbij ons land in een bepaalde mate van isolatie terecht zal komen wat vernauwend zal werken op de economie."
De onzekerheid neemt ook toe en werkt stremmend voor de verdere ontwikkeling. Een visexportbedrijf dat momenteel zware investeringen pleegt, heeft vanaf maart de behoefte aan wekelijks 25 ton aan cargoruimte voor de export van tonijn. "Het multiplier effect van deze KLM maatregel moeten we niet onderschatten. Ook andere sectoren zullen eronder lijden. Bijvoorbeeld zendingen/onderdelen die weggestuurd moeten worden voor reparatie zullen ook last hiervan ondervinden, met alle nare gevolgen voor de economie", voert Girdhari aan.
Waardetransport, waaronder de export van goud geschiedt met de KLM, omdat de transshipment sneller en goedkoper is. Men hoeft op Schiphol niet opnieuw in te klaren en over te laden naar een andere vliegmaatschappij. De lading wordt met een ander KLM toestel vervoerd naar de eindbestemming. Het KLM embargo zal leiden tot een omzetdaling van de exportbedrijven, maar ook voor hun private leveranciers en overheidsinstanties die diensten en goederen leveren voor de exportbedrijven. Dit heeft ook een ongunstig effect voor de Staat. De daling van de inkomsten van de bedrijven zal leiden tot afname van de belastingafdrachten, vermindering van de retentiedollars, werkgelegenheid, maar meer nog aantasting van de economische dynamiek van de private sector. Dit is nadelig voor de 'ease of doing business'.
Suriname is verwikkeld in een financieel-economische crisis. De
ontwaarding van de SRD dendert voort en zo ook de koopkracht van de
samenleving. Door de stijging van de prijzen van de noodzakelijke
producten en diensten ervaart de burger elke dag de verdere verarming
aan den lijve, onderstreept Girdhari. Om uit de financieel-economische crisis te
geraken die gecreëerd is door de vorige regering en door deze regering
is verergerd, dient naast fiscale en monetaire maatregelen, bijzondere
aandacht te worden besteed aan de uiteindelijke oplossing gericht op de
vergroting van de productie, productiviteit en export. We moeten als
land meer valuta verdienen.
Vandaag
Gisteren
- President in dialoog met burgers en strategische beroepsgroepen
- Ode aan de zorg: AZP eert verpleegkundigen en verzorgenden
- Politie houdt 18 verdachten aan tijdens operatie Delta Force
- De melting pot waarin alles hetzelfde smaakt
- Aanhouding na verdachte verstrekking oproepingskaarten
- Ravaksur Plus ziet voorlopig af van acties
- Training ordedienstleden KPS in afrondende fase
- Schoolbroodpakket wordt uitgebreid van 117 naar 180 scholen
- Paus Leo XIV roept op tot 'geen oorlog meer'
- Suriname: Wat er al staat, breek het niet af!
- Regen, zon en onweer op deze maandag
- Taxiën door de politiek: SRD 1000, leuke bonus... geen stemgarantie
- SATCA trekt zich terug voor intern beraad
- President roept Ramsaran op voor spoedoverleg: PL ziet politieke draai
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 871
- Mama, waarom zijn de prijzen in de winkel zo hoog?
- Bronto Somohardjo: Alles wat ik ben, heb ik geleerd van vrouwen
- Scholieren laten zich horen tijdens Mi Tori Filmfestival
- Juiste kaart Suriname
- Schietpartij in Koffiekamp: Gouddelver gewond, dader voortvluchtig
- Gerenoveerde RGD-polikliniek Tijgerkreek officieel opgeleverd
- Respect voor alle moeders
- President brengt ode aan moeders
- Gewapende overval in woning aan de Mawakaboweg
- India en Pakistan houden zich aan wapenstilstand
- Criminelen slaan toe in woning ondernemer: grote geldbedragen buitgemaakt
- SEOB over kansen, uitdagingen en beleidskeuzen
- Wat moet er veranderen?
- Regen en onweer op Moederdag
- Taxiën door de politiek: Landbouwers zetten door in moeilijke tijden
- Afscheid van 'Oom Jules': een man van visie, moed en verbinding
- Sewcharan: Kiezers hebben kans om corruptie aan te pakken