Bloeddruk geregeld screenen voorkomt onnodig leed
Enkele poliklinieken in Suriname participeren aan het Suriname HEARTS Initiatief en werken volgens het Suriname Hearts hypertensie protocol. Het is voor ingeschrevenen sinds twee weken mogelijk zich op deze poliklinieken te laten screenen op hun risico op hart- en vaatziekten. Cijfers van de klinieken die participeren aan het initiatief geven aan dat ongeveer 52% van de mensen een bloeddruk heeft die niet onder controle is.
Alhoewel de cijfers nog niet voldoende zijn om conclusies te kunnen trekken, geeft het een zeer somber beeld hoe bepaalde mensen in de samenleving met mogelijk niet-gedetecteerde hoge bloeddrukken rondlopen, meldt de voorlichting van Volksgezondheid. Het is raadzaam dat alle burgers ouder dan 18 jaar, zich aanmelden bij hun huisarts en zich laten screenen voor hun risico op hart en vaatziekten en geregeld hun bloeddrukken laten meten.
Naar schatting van het STEPS-onderzoek (2013) lijdt ongeveer 26% van de mensen ouder dan 18 jaar in Suriname aan hoge bloeddruk. Alhoewel internationale organisaties deze veel hoger schatten, lijkt dit mogelijk toch aan de hoge kant te zitten.
Naar schatting heeft ongeveer 75% van de mensen die lijdt aan hoge bloeddruk, hun bloeddruk niet onder controle. Met het HEARTS initiatief wordt getracht dit aantal omlaag te brengen zodat de gevolgen van deze ziekte ook kunnen uitblijven of worden uitgesteld zoals amputaties, hartaanval, beroerte, verlammingen en nierschade. Het risico op de genoemde complicaties neemt toe naar gelang men voor langere periode met een ongecontroleerd hoge bloeddruk rondloopt. Hoge bloeddruk wordt hierom ook de stille moordenaar (silent killer) genoemd.
Het HEARTS initiatief in Suriname is een nationale aanpak om hart- en vaatziekten aan te pakken door hoge bloeddruk te beheersen middels versterking van het gezondheidszorgsysteem binnen de eerstelijnszorg. Indien mensen al bekend zijn met hoge bloeddruk, dienen zij hun medicatie op aanwijzing van hun huisarts strikt op te volgen en zich te houden aan gezonde leefstijl adviezen, bijvoorbeeld; minimaal 30 minuten per dag matig tot intensief bewegen gedurende 5 dagen in de week en gezonde voeding gebruiken volgens de recente gelanceerde nationale voedingsrichtlijnen voor Suriname.
Vandaag
-
10:47
Man zwaargewond na val van het dak
-
08:50
Suriname profileert zich op VN-top als carbon-negatief land in transitie
-
06:52
Naar een rechtvaardige en inflatiebestendige loonstructuur in Suriname
-
04:54
Zonnige ochtend met buien in de middag
-
02:56
Mexico traint 143 Haïtiaanse soldaten in strijd tegen bendegeweld
-
00:58
IDB zegt steun toe aan versterking van wijkkantoren Sozavo
-
00:00
Regering overschat bereik eigen socialemediakanalen
Gisteren
- 120 kinderen tonen kunstwerken bij Nola Hatterman Art Academy
- Kinderen brengen erfgoed tot leven in miniatuurproject
- President Simons vertrokken naar New York
- Europese luchthavens getroffen door cyberaanval
- Moeder zwaar mishandeld door dochter en schoonzonen met tjap
- Onregelmatigheden Keizerstraat: agenten geschorst
- Vrede is geen droom – het begint bij jezelf
- VSB en CBvS in overleg over productie, groei en stabiliteit
- Nieuwe lichting van 39 soldaten toegevoegd aan Nationaal Leger
- Warm, vochtig en buien in de middag
- Fitch verhoogt groeiverwachting wereldeconomie voor 2025
- De wedijver om verkeersveiligheid
- Zijin Mining: Van Purper-Gouden Berg in China tot grootmacht in Suriname
Eergisteren
- Vaderlandsliefde is geen kreet
- Volledig herstel na tijdelijke landelijke storing bij Telesur
- Telesur kampt met grote storing in telefonie en internet
- EU en UNDP starten mangroveproject in Nickerie: focus op bescherming
- Baasaron: nauwe samenwerking met VSB cruciaal
- De sluipende macht…
- Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
- Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
- Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
- Zon en bewolking met lokale buien
- Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
- Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
- Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur