Joe Biden op spoor om 46e Amerikaanse president te worden
Met Georgia (16), Pennysylvania (20) en Alaska (3) waar de telling nog gaande is, heeft Biden zich al verzekerd van 264 kiesmannen. Trump zit op dit moment op 213. In Pennsylvania waar 88,74% van de stemmen zijn geteld, heeft Biden 47,81% en Trump 51,04%. In Georgia is het met 99,51% van de stemmen geteld een nek-aan-nek race, Biden heeft 48,94% en Trump 49,84%. In Alaska dat als een Trump bolwerk wordt gezien hebben de Republikeinen met 52,94% van de stemmen geteld met 63,56% tegenover 32,39% voor de Democraten.
Biden wist Michigan en Wisconsin - waar Trump vier jaar geleden nog won - achter zich te krijgen. Biden zegt dat het duidelijk is dat hij in genoeg deelstaten wint om het presidentschap van de VS op zich te nemen. "Als de telling is afgelopen, denken we dat we de winnaars zullen zijn," zei hij in een korte toespraak, net voordat uit projecties bleek dat hij in Michigan had gewonnen.
Het uiteindelijke resultaat komt neer op de belangrijkste bepaalde deelstaten, Georgia, Pennsylvania en Nevada. Trump zal tot dusver naar verwachting in 23 deelstaten winnen, waaronder Texas, Ohio en Florida. En toch claimde Trump dat er sprake was van fraude, zonder dat hij daarvoor bewijs aanleverde. Hij zegt dat hij een aanklacht bij het Hooggerechtshof zal starten. Trump wilde ook de telling in Wisconsin en Michigan laten stopzetten, omdat het er volgens hem niet eerlijk aan toe ging. Ook voor Georgia en Pennysylvania zoekt hij naar een mogelijkheid om de telling te pauzeren.
Biden noemt de verklaring van Trump "schandalig" en zegt "Het tellen zal niet stoppen." De VS ligt op koers voor de hoogste opkomst in meer dan een eeuw.
De droom van de Democraten om in de Senaat de meerderheid te krijgen, is echter vervlogen. In het Huis van Afgevaardigen behouden ze tot nog toe de meerderheid.
Trump legacy
En ofschoon de uitslag nog niet officieel is, is een ding zeker: de beweging die Donald Trump heeft gestart, is springlevend en solide, meer dan experts hadden verwacht. Het maakt niet uit of hij wint of verliest, het Trumpisme lijkt voort te leven. Ondanks de Trump-beweging herhaaldelijk is beschreven als alleen ouderen, blanken en landelijk, zal de basis van Trump helpen om het op twee na hoogste aantal stemmen in de Amerikaanse politieke geschiedenis te behalen, alleen Joe Biden en Barack Obama (in 2008) deden beter.
Spaanse kiezers, van wie vaak werd verwacht dat ze naar links leunen, hebben deze keer gekozen voor Trump. Hun opkomst in Florida hielp Trump Biden gemakkelijk te verslaan in de Sunshine deelstaat. Trump zal bij deze verkiezingen minimaal ongeveer vijf miljoen meer stemmen winnen dan in 2016 tegen Hillary Clinton.
Vandaag
Gisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken
Eergisteren
- 750 jongeren actief met Krin Kondre – president steekt handen uit de mouwen
- Biza belooft versterkt genderbeleid en samenwerking met maatschappelijke organisaties
- Sieraden en grote sommen contant geld buitgemaakt
- Man ingesloten voor stalking, bedreiging en verspreiding intiem materiaal
- In herinnering aan Marijke Indradebie Djwalapersad
- Twee woningen verwoest door brand aan de Oseisistraat
- Veerdienst Albina-St.Laurent opnieuw stilgelegd: reizigers en handelaren gedupeerd
- VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
- Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
- Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
- NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
- Afwisselend weer met verspreide buien
- Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
- Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
- Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
- VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid