Abrahams: Rechterlijke macht, een Staat in een Staat
Abrahams zei dat er diverse couppogingen waren en moordaanslagen op de militaire leiders. Hoogtepunt hierbij was volgens hem de poging tot machtsovername in december 1982. Het bijzondere van deze poging tot machtsovername was dat deze in samenwerking met het buitenland heeft plaatsgevonden. Honderden progressieve Surinamers zouden volgens Abrahams worden vermoord. "Alles wat progressief was, zou worden afgemaakt, zoals dat is gebeurd in vele andere landen in Latijns-Amerika".
Het gezag heeft in nationaal belang kordaat opgetreden en succesvol ingegrepen, stelde Abrahams. "Anders zou de ellende veel groter zijn geweest. De lijst met Surinamers die vermoord zouden worden, is in schril contrast met de vijftien Surinamers die in december van dat jaar helaas het leven hebben moeten laten. Het is dus absoluut niet zo dat gewoon op een blauwe dag bij heldere hemel de militaire leiding is opgestaan en zestien Surinamers heeft opgepakt, van wie vijftien het leven hebben gelaten. Hierdoor is een grotere slachtpartij in Suriname voorkomen, zei Abrahams.
Nederland heeft volgens Abrahams aangezet om een strafproces te beginnen tegen de 'decembergebeurtenissen', die moeten worden betreurd. Dit proces heeft recentelijk geleid tot een aantal vonnissen "tegen een aantal heldhaftige rechtgeaarde Surinamers. Een aantal van deze helden is reeds overleden en zullen zich keren in hun graf. Dit verdienen ze niet. De natie heeft een historische opdracht om deze helden die gestreden hebben voor het vaderland postuum te rehabiliteren," zei Abrahams. Hiertoe is een aanzet gegeven met de onlangs gewijzigde Amnestiewet.
"Het meest actuele en meest spraakmakende vonnis is recentelijk uitgesproken tegen de leider van onze revolutie, onder regie van Nederland. Frappant daarbij is dat onze rechterlijke macht zich hiervoor heeft laten lenen. Zij heeft nooit geëist van Nederland, om de archieven die zij voor zestig jaar heeft afgesloten, openbaar te maken en ter beschikking te stellen in verband met haar onderzoek en ondanks de gewijzigde Amnestiewet.
Abrahams legde de nadruk op de rechterlijke macht die naast diverse instituten ook hervormd moet worden. De rechterlijke macht moet voldoen aan de aspiraties van ons volk, stelde hij. "Thans fungeert dit orgaan van de trias politica als een Staat in een Staat, wat absoluut niet kan. Het is onkan. Wij zullen daarvoor moeten vechten," betoogde Abrahams.
Vandaag
-
15:08
De grootste vijand van Suriname is de Surinamer zelf
-
13:14
Onderwijsbonden houden voet bij stuk: Zonder resultaat wordt beraad niet opgeheven
-
13:02
President Simons zoekt in Dominicaanse Republiek naar investeringen voor toerisme en landbouw
-
10:49
Koeweit onder vuur te midden van toenemende spanningen tussen VS en Iran
-
08:51
Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
-
06:53
Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
-
04:55
Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
-
02:57
Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
-
00:59
Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
-
00:00
Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 926
- Twee verdachten aangehouden na achtervolging en mishandeling bromfietser met LVV-voertuig
- Regering belegt spoedoverleg onderwijscrisis; bonden uitgenodigd voor gesprek
- Derde helft WK 2026: Senegal als verrassende outsider met grote ambities
- 16-jarig meisje aangehouden nadat neef gewond raakte bij familieruzie
- Is afwijzing verzoek PG onhoffelijk?
- DNA-voorzitter kondigt evaluatie van nieuw Burgerlijk Wetboek aan
- MP'er komt om bij verkeersongeval op Kwattaweg
- Vertrek Zuid-Afrika naar WK 2026 vertraagd door visumdebacle met Mexico
- Onderwijsbonden bundelen krachten: landelijk beraad, leerkrachten blijven thuis morgen
- Verkiezingen Colombia: Linkse hervormingen vs rechtse veiligheidsmaatregelen
- Verdachte ontkent met klem betrokkenheid bij dood van vriend
- Wereld Anti-Tabakdag: Suriname scherpt strijd tegen nicotineverslaving onder jongeren aan
- Vochtige en onstabiele atmosfeer; regenbuien en onweer voorspeld
- Colombia beschuldigt Ecuador van ‘bewuste inmenging’ in presidentsverkiezingen
- Diaspora-investeringen in Suriname centraal tijdens bijeenkomst in Nederland
- Meerderheid DNA lijkt voor in staat van beschuldigingstelling ex-ministers te zijn; deadline nadert
Eergisteren
- Asfalt, Amateurs en Achterblijven – Waarom Suriname Professionele Bouwers Nodig Heeft
- Aardbeving van 6.0 bij Barbados ook in Suriname gevoeld
- Derde helft WK 2026: Hoe Frankrijk het grootste talentenaanbod in het voetbal creëerde
- Dc's dienen begrotingen voor 2027 in bij minister Huur
- Remmen voertuig dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat functioneerden wel
- Notities uit de behandelkamer; De specialist is onderweg
- Guyana ziet met enorme oliewinsten van Iran-oorlog de groeidruk toenemen
- Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
- VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
- De prijs van politieke benoemingen
- VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
- Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
- Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
- Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
- Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden