Sapoen van HVB staat stil bij Javaanse immigratie
Het zijn dus ook onze oorspronkelijke bewoners voor wie samen met de nazaten van onze broeders en zusters van Indonesische komaf de dag van 9 augustus een bijzondere is. Voor de Inheemsen heeft de Verenigde Naties deze dag wereldwijd ingesteld als “Internationale Dag der Inheemse Volkeren met de uitdrukkelijke bedoeling om nationale overheden stil te laten staan bij de behoeften van de eerste bewoners van het overgrote deel van het Westelijk Halfrond. Voor degene wiens voorouders uit Java kwamen was deze datum van 1890 een gedenkwaardige, omdat toen de eerste contractarbeiders uit dit deel van de wereld in Suriname voet aan wal zetten.
Vanuit 3 havens te Semarang, Surabaya en Jakarta vertrokken in de periode van 1890 tot 1940 de voorouders van dit deel van ons Surinaams volk naar ons geliefd land, eerst als contractarbeiders en met de komst van de laatste schepen, als vrije immigranten. Anno 2016 kunnen wij met trots zeggen dat ons volk gezamenlijk met de andere nakomelingen van voorvaderen van haast alle windstreken eensgezind samentrekken om dit mooie land te leiden naar een gezegende toekomst.
Doordat onze Inheemse Surinamers als eerste ons land bewoonden zijn vele plaatsnamen e.d. van eeuwen geleden zoals Suriname en Paramaribo van hen afkomstig. 8 millennia terug heette de Julianatop Ipinumin wat betekent 'Hij die alleen staat'. De Sommeldijckse kreek aan de noordelijke zijde van de Palmentuin alwaar de meeste activiteiten van de Inheemsen op deze bijzondere dag gehouden worden heette voor de komst van de Nederlandse kolonisten de Paremoerekreek. Waar onze Inheemse Surinamers voor geroemd worden is hun enorme kennis van onze bossen en de medicinale planten die dit woud voortbrengt. Jammer dat zij tot op heden nog geen royalty's hierop hebben kunnen verdienen, omdat er geen octrooi gevestigd is op hetgeen buitenlanders aan kennis van hen hebben meegenomen.
Ook onze Surinamers van Indonesische komaf kunnen we in alle geledingen van onze samenleving vinden. Surinamers die vaak onopgemerkt, toegewijd en in alle rust hard zwoegend ook hun bijdrage leveren aan de verdere opbouw van dit prachtig land. De Hervormings en Vernieuwings Beweging (HVB) wil dit moment niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Op maandagmiddag 08 augustus zal de HVB met aanhang te Mariënburg een krans leggen bij het 'Monument ter nagedachtenis aan de komst van de eerste Javanen in Suriname'.
De HVB o.l.v. Raymond Sapoen feliciteert de Surinaamse samenleving met dit heuglijk feit, dat 126 jaar geleden de eerste Javanen de durf hadden om plotseling in een geheel nieuwe omgeving, de Nieuwe Wereld, Suriname hun krachten te komen geven en de meesten uiteindelijke het besluit namen zich blijvend hier te vestigen. Hij hoopt dat op deze Nationale Vrije Dag van dinsdag 09 augustus het niet alleen bij een viering van dit gedenkwaardig moment blijft, maar dat wij met z’n allen focussen op meer productie, het gezamenlijk ondernemen, meer vaderlandsliefde en onderlinge verdraagzaamheid want alleen zo kunnen wij werken aan een natie waar toeven prettig is en waar ons nageslacht perspectief heeft.
Inheemse en Javaanse Surinamers, maar ook het overig deel van de Surinaamse bevolking, het gaat u goed!
De Hervormings en Vernieuwings Beweging
Vandaag
Gisteren
- God luistert niet
- ABOP houdt wrange smaak over aan ondersteuning coalitie
- Ori pleit voor nationaal instituut voor geschiedenis en cultuur
- PAHO: Sterfte niet-overdraagbare ziekten in de Amerika’s met 43% gestegen
- Directeur JusPol Sharma Lakhisaran overleden
- Alle 34 coalitieleden ondersteunen Simons en Rusland
- VN-rapport: Droogte is wereldwijd groeiende ramp
- Eerste Surinamer behaalt prestigieuze Registercontroller-titel aan AdeKUS
- Vijfde verdachte aangehouden op Zanderij in ripzaak Sunparklaan
- Benadering van het vraagstuk: Tijdelijke combinatie lid DNA en presidentschap!
- Advocaat Dubois: Handelingen Kromosoeto discutabel, maar niet strafbaar
- Een zonnige morgen met onweersbuien in de middag
- TotalEnergies: Baja-ontdekking geïntegreerd in GranMorgu-project
- SEOB waarschuwt voor druk op SRD en overheidsbegroting
- Column: Formateur: ja of nee?
- Brunswijk roept structuren bijeen na topoverleg
Eergisteren
- China vult leemte op in Cuba terwijl Russische beloften uitblijven
- Keti Koti 2025: Herdenken met oog op de toekomst
- Van bos naar bord: de potentie van açaí-yoghurt voor Suriname
- Korpschef benadrukt maatschappelijke rol bij 130-jarig bestaan
- Ontslagverzoek Hakrinbank afgewezen: Klokkenluider had recht op bescherming
- In Memoriam Patricia Etnel
- AdeKUS-Infra studenten winnen 3e prijs bij regionale ontwerpwedstrijd
- President spreekt volk toe op 162e herdenking van afschaffing slavernij
- Kantonrechter spreekt ondernemer Van den Bergh vrij van rechtsvervolging
- Tijdelijke combinatie lid DNA en President: constitutionele noodzaak?
- Regen en onweersbuien op 1 juli
- Trump legt strenger Amerikaans beleid op aan Cuba
- Column: Laat alle 34 coalitieleden tekenen voor president en vicepresident
- 4 jaar cel voor Midema ontvoering van Rodney Cairo